Dolny Śląsk z dzieckiem - najlepsze miejsca i atrakcje dla rodzin

Dolny Śląsk z dzieckiem - najlepsze miejsca i atrakcje dla rodzin
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak30.08.2023 | 6 min.

Dolny Śląsk to region, który ma bardzo wiele do zaoferowania rodzinom z dziećmi. Znajdziemy tu góry, zamki, parki rozrywki, muzea, miejsca do aktywnego wypoczynku i urokliwe miasta. Wycieczka po Dolnym Śląsku z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Atrakcje w górach

Góry to idealne miejsce na wyprawę z dzieckiem. Można tu znaleźć szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, dostosowane do możliwości najmłodszych piechurów. W Karkonoszach warto wybrać się na spacer do Wodospadu Szklarki lub Kamieńczyka - dzieci zachwycą widok wody spadającej po granitowych ścianach. Na trasie do schroniska Samotnia czeka Śnieżne Kotły - malownicze granitowe formacje. Dla odważniejszych polecamy wędrówkę Orlą Percią w Górach Sowich z przepiękną panoramą.

Kolejka na Szrenicę

Niezapomnianą atrakcją jest kolejka linowa na Szrenicę w Karkonoszach. Z wagonika roztacza się oszałamiający widok na panoramę gór. Na szczycie czeka zagospodarowany teren rekreacyjny i ścieżki spacerowe.

Park Miniatur w Kowarach

W Kowarach znajduje się unikatowy park z ponad 40 miniaturami zamków i pałaców Dolnego Śląska. Można podziwiać miniaturowe wersje m.in. zamku Książ, pałacu w Wojanowie czy zamku Grodno. Dzieci mogą poczuć się jak Guliwer w krainie olbrzymów.

Jaskinia Niedźwiedzia

W Kletnie znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia, jedna z najciekawszych jaskiń Sudetów. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem. W jaskini panuje stała temperatura 6-8°C. Zobaczymy fascynujące nacieki i stalagmity.

Zamki i pałace dla dzieci

Dolny Śląsk słynie z licznych zamków i pałaców, które zdecydowanie warto zwiedzić z dziećmi. Niektóre proponują specjalne trasy dla rodzin z dziećmi i animacje dla najmłodszych. Idealne miejsce na lekcję historii połączoną z zabawą.

Zamek Książ

Jeden z największych zamków w Polsce, położony malowniczo na wzgórzu. Do dyspozycji gości jest specjalna trasa dla dzieci "Tajemnice Zamku Książ" z zagadkami i konkursami. W zamku znajduje się też ekspozycjaurządzeń tortur.

Zamek w Bolkowie

Średniowieczny zamek z ciekawymi eksponatami i makietami dawnego zamku. Odbywają się tu pokazy walk rycerskich i strzelania z łuku. Można też skosztować średniowiecznych potraw w tawernie.

Zamek Grodziec

Malownicza ruina zamku nad rzeką Bystrzycą. Idealne miejsce na piknik rodzinny i zabawy na świeżym powietrzu. We wnętrzach zamku są organizowane inscenizacje historyczne dla dzieci.

Parki rozrywki i ZOO

Parki rozrywki i ZOO to obowiązkowy punkt każdej wycieczki z dziećmi. Na Dolnym Śląsku znajdziemy kilka świetnych miejsc, które zapewnią całym rodzinom doskonałą zabawę.

Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko

Największy park rozrywki w Polsce, położony w Chorzowie, tuż przy granicy z Dolnym Śląskiem. Do wyboru kilkadziesiąt atrakcji: rollercoastery, karuzele, wodne zjeżdżalnie. Jest też kraina bajek dla najmłodszych.

Park Edukacji i Rozrywki w Krasiejowie

Nowoczesny park łączący zabawę z nauką. Zwiedzając park poznajemy tajniki nauk ścisłych w praktyce: budowanie mostów, tworzenie prądu czy unoszenie helu. Jest też część rozrywkowa z karuzelami.

Afrykarium we Wrocławiu

Najnowocześniejsze oceanarium w Polsce, gdzie zobaczymy rekiny, płaszczki, raje i tysiące ryb. W screnarium można wejść do terrarium z bezrękimi gekonami. Jest też piaskownica z kopcami termitów.

Muzea i skanseny dla całej rodziny

Dolny Śląsk z dzieckiem - najlepsze miejsca i atrakcje dla rodzin

Muzea nie muszą być nudne! Na Dolnym Śląsku znajdziemy kilka obiektów, które zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ciekawa forma ekspozycji, interaktywne elementy, zagadki - to gwarancja dobrej zabawy.

Hydropolis we Wrocławiu

Multimedialne centrum poświęcone wodzie i technologiom wodnym. Zwiedzanie to fascynująca podróż przez epoki, kontynenty i oceany. Można m.in. sterować tamą i wywołać powódź.

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze

Ekspozycja prezentująca florę i faunę Dolnego Śląska. Można zobaczyć trofea myśliwskie, skamieniałości, owady. Dla dzieci przygotowano zagadki i konkursy z nagrodami.

Skansen w Pszczynie

Skansen prezentuje tradycyjną zabudowę wsi śląskiej. W drewnianych chałupach urządzono XIX-wieczne wnętrza. Można zobaczyć dawne rzemiosła, a nawet zagrać w gry podwórkowe sprzed lat.

Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu

Ruch na świeżym powietrzu jest nieodłącznym elementem udanej wycieczki z dziećmi. Na Dolnym Śląsku znajdziemy wiele możliwości, by połączyć przyjemne z pożytecznym i razem cieszyć się aktywnym wypoczynkiem.

Spływy kajakowe po Odrze

Spływ kajakowy to świetna przygoda dla całej rodziny. Płynąc Odrą można podziwiać piękne widoki i cieszyć się naturą. Spływy organizowane są na różnych odcinkach, dostosowanych do umiejętności uczestników.

Park Linowy w Karpaczu

Trzy trasy o różnym stopniu trudności - każdy znajdzie coś dla siebie. Można spróbować swoich sił na pontonowym moście, ściance wspinaczkowej i zjeżdżalni. Park gwarantuje silne wrażenia i doskonałą zabawę.

Jazda konna w Borowej

Rancho w Borowej organizuje jazdy konne z instruktorem dla dzieci w każdym wieku - od najmłodszych 4-latków po nastolatków. Możliwe są zarówno krótkie przejażdżki, jak i kilkudniowe obozy jeździeckie.

Atrakcje w miastach

Miasta Dolnego Śląska mają również sporo do zaoferowania najmłodszym turystom. Zabytkowe centra, ciekawe pomniki, interaktywne muzea - nudzić się nie będzie!

Rynek we Wrocławiu

Serce Wrocławia z pięknymi kamieniczkami, ratuszem i fontanną multimedialną. Można tu zagrać w podchody, odszukać krasnoludki i legendarny spodek Lajkonika.

Starówka w Legnicy

Urokliwe stare miasto z wąskimi uliczkami i średniowiecznymi murami obronnymi. Na dzieci czeka interaktywne Muzeum Miedzi z eksponatami i zagadkami.

Krasnoludki w Jeleniej Górze

Jelenia Góra słynie z ponad 100 figurek krasnali rozmieszczonych w różnych częściach miasta. Znalezienie ich wszystkich może być świetną zabawą dla dzieci.

Jak widać, na Dolnym Śląsku każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno miłośnicy górskich wędrówek, zamków i historii, poszukiwacze mocnych wrażeń, jak i fani zabytków czy zabawy na świeżym powietrzu. Wspólna wycieczka na pewno pozostawi wiele wspaniałych wspomnień i zintegruje całą rodzinę.

Podsumowanie

Dolny Śląsk to kraina, która szczególnie upodobały sobie rodziny z dziećmi. Niezależnie od tego, czy preferujemy górskie wędrówki, zamkowe eskapady, szalone zabawy w parkach rozrywki, poznawanie historii i przyrody w muzeach i skansenach, czy aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, znajdziemy tutaj coś dla siebie. Atrakcji i możliwości jest bez liku. Od malowniczo położonych zamków, przez klimatyczne karczmy ze smacznym jedzeniem, po trasy spacerowe i rowerowe dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi. Nawet zwiedzanie urokliwych miast staje się pasjonującą przygodą, gdy traktujemy je jak wielkie place zabaw do podchodów, poszukiwań skarbów i odkrywania ciekawostek. Jedno jest pewne - wakacje na Dolnym Śląsku z pewnością na długo pozostaną w pamięci!

Najczęstsze pytania

Z maluchami warto wybrać się na spacer doliną Kamieńczyka lub do Wodospadu Szklarki w Karkonoszach. Świetną atrakcją, choć trochę męczącą, jest kolejka na Szrenicę. W Kowarach koniecznie trzeba zobaczyć Park Miniatur.

Polecamy Zamek Książ ze specjalną trasą, Zamek Bolków z pokazami i Zamek Grodziec, gdzie dzieci mogą pobiegać po dziedzińcu i ruinach.

Świetnym pomysłem jest spływ kajakowy lub rejs statkiem po Odrze, Park Linowy w Karpaczu oraz jazda konna w Borowej. Można też po prostu wybrać się na pieszą wycieczkę w góry.

Warto zobaczyć Rynek we Wrocławiu, poszukać krasnoludków w Jeleniej Górze i odwiedzić interaktywne Muzeum Miedzi w Legnicy.

Najlepiej mieć własny samochód. Można też korzystać z pociągów i autobusów, choć nie zawsze jest to wygodne. Część atrakcji dostępna jest komunikacją miejską.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta
  4. Śladami historii w Przemyślu - najważniejsze zabytki i atrakcje miasta
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły