Śladami historii w Przemyślu - najważniejsze zabytki i atrakcje miasta

Śladami historii w Przemyślu - najważniejsze zabytki i atrakcje miasta
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak02.09.2023 | 7 min.

Zwiedzanie Starego Miasta w Przemyślu

Przemyśl to miasto o bogatej historii i wielu cennych zabytkach. Spacerując po Starym Mieście, co krok natrafiamy na ślady dawnych epok. Najcenniejsze obiekty znajdują się wokół malowniczego Rynku, gdzie wznosi się potężna Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP. Świątynia została wzniesiona w stylu barokowym w miejscu starszej średniowiecznej budowli. We wnętrzu zwracają uwagę monumentalny ołtarz główny i kaplica Trzech Króli z okazałymi nagrobkami. Tuż obok stoi renesansowy Ratusz z charakterystyczną wieżą zegarową. W ratuszu mieści się obecnie Muzeum Historii Przemyśla z ekspozycją poświęconą dziejom miasta. Kawałek dalej wznosi się potężna Brama Grodzka, jedyna zachowana brama miejska w obrębie średniowiecznych murów obronnych.

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP

Bazylika archikatedralna w Przemyślu to najważniejsza świątynia rzymskokatolicka w mieście i siedziba metropolity przemyskiego. Obecny kształt został nadany bazylice w XVIII wieku, kiedy przebudowano ją w stylu barokowym. We wnętrzu uwagę zwracają liczne ołtarze boczne, ambona w kształcie łodzi Piotrowej oraz monumentalny ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP. W podziemiach świątyni znajduje się nekropolia biskupów przemyskich z XVII-XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługują także manierystyczne nagrobki w Kaplicy Trzech Króli.

Renesansowy Ratusz

Charakterystycznym elementem przemyskiego Rynku jest renesansowy Ratusz wzniesiony w połowie XVI wieku. Jego bryła zdominowana jest przez wysoką, ośmioboczną wieżę zegarową z barwną attyką. Na parterze mieści się przejazd bramny prowadzący na wewnętrzny dziedziniec. Obecnie w budynku ratusza ma swoją siedzibę Muzeum Historii Przemyśla, gdzie można obejrzeć eksponaty związane z dziejami miasta. W sali posiedzeń na uwagę zasługują manierystyczne polichromie z XVII wieku przedstawiające sceny z mitologii.

Brama Grodzka i mury obronne

Ulice Starego Miasta prowadzą do Bramy Grodzkiej, która stanowiła dawniej główne wejście od strony Sanu do średniowiecznego Przemyśla. Obok bramy wznosi się charakterystyczna cylindryczna baszta oraz fragmenty murów obronnych z czterema bastionami. Cały zespół obronnych umocnień był elementem systemu fortyfikacji miejskich. Z Bramy Grodzkiej rozpościera się malowniczy widok na sanockie przedmieście z kościołem Franciszkanów.

Zabytki sakralne Przemyśla

Oprócz archikatedry, w Przemyślu znajduje się wiele innych cennych obiektów sakralnych reprezentujących różne style architektoniczne i wyznania. Wędrując uliczkami Starego Miasta i przemyskich przedmieść, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kościół Dominikanów, cerkiew św. Jana Chrzciciela i dawną bożnicę żydowską.

Kościół oo. Dominikanów

Okazałą bryłę prezentuje późnobarokowy kościół Dominikanów z XVIII wieku. We wnętrzu można podziwiać bogate wyposażenie z tego okresu, m.in. ołtarz główny św. Jacka Odrowąża i ambonę w kształcie łodzi. Kościół jest też miejscem pochówku wielu znaczących postaci związanych z Przemyślem. W kryptach spoczywają m.in. biskupi i dobroczyńcy klasztoru.

Cerkiew greckokatolicka św. Jana Chrzciciela

Przy ul. Mickiewicza wznosi się okazała, neobizantyjska cerkiew św. Jana Chrzciciela z początku XX wieku. Jej charakterystyczne cebulaste kopuły górują nad całą okolicą. We wnętrzu uwagę przyciąga bogata polichromia i ikonostas. Cerkiew stanowi świadectwo wielowiekowej tradycji Kościoła greckokatolickiego w Przemyślu. Co roku w święto patrona odbywa się tu odpust z udziałem tysięcy wiernych.

Synagoga w Przemyślu

Przy Placu Na Bramie wznosi się murowany budynek dawnej bożnicy żydowskiej z XVII wieku. Po II wojnie światowej synagoga została zaadaptowana na cele świeckie. Zachowała jednak swój charakterystyczny wygląd z ostrołukowymi oknami i gwiazdą Dawida na frontonie. Obecnie mieści się tu odrestaurowana sala modlitewna oraz wystawa poświęcona historii Żydów przemyskich.

Twierdza Przemyśl - historia i zabytki

Tereny wokół Przemyśla stanowią unikatowy w skali europejskiej zespół nowożytnych fortyfikacji. Głównym elementem jest Twierdza Przemyśl, której historia sięga XIX wieku. Spacerując szlakami fortecznymi, można podziwiać zachowane do dziś potężne forty, koszary i cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej.

Forty Twierdzy Przemyśl

Fundament Twierdzy Przemyśl stanowiło ponad 40 fortów i lunet rozmieszczonych wokół miasta. Najlepiej zachowany jest Fort I "Salis Soglio" z potężnymi wałami ziemnymi, koszarami i punktami obserwacyjnymi. Na szczególną uwagę zasługuje też Fort X "Łętownia" z interesującym systemem podziemnych korytarzy oraz najnowocześniejszy Fort XV "Borek", wyposażony niegdyś w działa pancerno-kopułowe.

Cmentarze wojenne z I wojny światowej

Wokół Twierdzy Przemyśl zachowało się kilkanaście wojennych cmentarzy, na których spoczywają żołnierze armii rosyjskiej, austriackiej i niemieckiej polegli podczas oblężenia twierdzy w latach 1914-1915. Największe nekropolie znajdują się na górze Popowice, Zasaniu i wśród lasów na Słonince. Cmentarze te są świadectwem dramatycznych wydarzeń pierwszej wojny światowej na ziemi przemyskiej.

Muzeum Historii Twierdzy Przemyśl

W Forcie Winna Góra działa Muzeum Historii Twierdzy Przemyśl, gdzie można poznać dzieje przemyskich fortyfikacji od średniowiecza po czasy współczesne. W zgromadzonych zbiorach znajdują się militaria, mapy, dokumenty i zdjęcia ilustrujące rozwój systemu obronnego twierdzy oraz dramatyczne wydarzenia z okresu jej oblężenia w czasie I wojny światowej.

Atrakcje przyrodnicze Przemyśla i okolic

Śladami historii w Przemyślu - najważniejsze zabytki i atrakcje miasta

Przemyśl to nie tylko zabytki. Okolice miasta kryją wiele malowniczych zakątków, gdzie można podziwiać walory krajobrazowe i przyrodnicze. Szczególnie warte odwiedzenia są: położony w samym centrum Park Mickiewicza, rezerwat przyrody Las Lipowy i punkty widokowe na Górze Zamkowej.

Park miejski im. Adama Mickiewicza

Urokliwą enklawą zieleni w centrum Przemyśla jest Park Mickiewicza założony w połowie XIX wieku w stylu angielskim. Rosną tu okazałe drzewa, w tym pomniki przyrody - jesiony, klony i dęby. W parku znajdują się liczne rzeźby, fontanny, muszla koncertowa i palmiarnia. Latem organizowane są tu festyny i koncerty.

Rezerwat przyrody Las Lipowy

Na północny-wschód od Przemyśla rozciąga się malowniczy las dębowo-grabowy z domieszką lipy drobnolistnej objęty ochroną rezerwatową. Rośnie tu wiele rzadkich gatunków roślin runa leśnego, m.in. przylaszczka, kokoryczka i cebulica dwulistna. Rezerwat jest ostoją wielu gatunków ptaków i owadów.

Malownicze widoki z Góry Zamkowej

Górująca nad miastem Góra Zamkowa jest idealnym punktem widokowym, z którego rozpościera się panorama Przemyśla i malowniczych przedmieść. Zobaczyć można stromo opadające do Sanu zbocza, kopuły cerkwi, wieże kościołów i masyw górskiego pasma Otrytu. Z góry prowadzi ścieżka dydaktyczna prezentująca walory krajobrazowe i przyrodnicze.

Szlaki turystyczne wokół Przemyśla

Przemyśl i jego malownicze okolice to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wytyczono tu wiele ciekawych szlaków pieszych i rowerowych, którymi można dotrzeć do najcenniejszych zabytków i zakątków przyrody. Szczególnie warte polecenia są: szlak forteczny wokół Twierdzy Przemyśl, ścieżka na Górze Zamkowej i trasa rowerowa wzdłuż Sanu.

Szlak forteczny wokół Twierdzy Przemyśl

Wytyczona piesza trasa o długości ok. 30 km prowadzi do najciekawszych obiektów Twierdzy Przemyśl - fortów, koszar, schronów i cmentarzy. Po drodze można zobaczyć m.in. Fort Borek, Fort San Rideau i wraz z przewodnikiem zwiedzić podziemia Fortu I. Trasa wiedzie malowniczymi terenami wokół miasta.

Ścieżka dydaktyczna na Górze Zamkowej

Na szczyt Góry Zamkowej prowadzi ścieżka dydaktyczna prezentująca walory krajobrazowe i przyrodnicze. Po drodze znajdują się punkty widokowe, tablice informacyjne o historii góry i miasta oraz minimalistyczne formy rzeźbiarskie. Ze szczytu roztacza się malownicza panorama Przemyśla.

Szlak rowerowy wzdłuż Sanu

Urokliwą trasą rowerową jest szlak wzdłuż rzeki San, wiodący przez Przemyśl i okoliczne miejscowości. Po drodze mija się zabytkowe kościoły i cerkwie w przemyskich dzielnicach, a także rezerwaty przyrody. Trasa kończy się w malowniczo położonym zamku w Krasiczynie. Całość liczy ok. 60 km.

Muzea w Przemyślu

Przemyśl to prawdziwa skarbnica d

Podsumowanie

Przemyśl ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko zabytki militarne, z którymi najczęściej kojarzone jest to miasto. Na niespełna 80 tysięcy mieszkańców, którzy zamieszkują Przemyśl i okolice, czeka tu wiele interesujących atrakcji - od średniowiecznego Starego Miasta, przez malownicze szlaki przyrodnicze, po ciekawe muzea. Wycieczkę warto rozpocząć od spaceru po Rynku i okolicznych uliczkach, by zobaczyć najważniejsze zabytki sakralne i świeckie. Koniecznie trzeba też wybrać się na Górę Zamkową, skąd roztacza się wspaniała panorama miasta i okolic. Fani historii wojskowości na pewno chętnie zwiedzą też najciekawsze forty Twierdzy Przemyśl. Okolice kryją również wiele malowniczych szlaków turystycznych i zakątków przyrody warte odwiedzenia. Przemyśl to miasto o bogatej historii i tożsamości, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Najczęstsze pytania

Do najcenniejszych zabytków Przemyśla należą: Bazylika archikatedralna, renesansowy Ratusz, Brama Grodzka, Twierdza Przemyśl z zachowanymi fortami, liczne obiekty sakralne (m.in. kościół Dominikanów i cerkiew św. Jana Chrzciciela).

W Przemyślu jest wiele ciekawych restauracji serwujących dania kuchni polskiej i ukraińskiej. Polecamy spróbować pierogów, naleśników, barszczu czerwonego i innych regionalnych specjałów.

W Przemyślu warto odwiedzić przede wszystkim Muzeum Dzwonów i Fajek, Muzeum Historii Przemyśla, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Muzeum Historii Twierdzy Przemyśl.

W okolicach Przemyśla polecamy: szlak forteczny wokół Twierdzy, ścieżkę dydaktyczną na Górze Zamkowej i malowniczy szlak rowerowy wzdłuż rzeki San.

Zdecydowanie tak! W Przemyślu dzieci na pewno zainteresują Twierdza Przemyśl i ekspozycje militariów. Do zwiedzania proponujemy także Park Mickiewicza, Palmiarnię lub rejs statkiem po Sanie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta
  4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły