Wizyta w skansenie w Zubrzycy Górnej - podróż w czasie

Wizyta w skansenie w Zubrzycy Górnej - podróż w czasie
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak15.09.2023 | 8 min.

Polska to kraj pełen skarbów kulturowych i historycznych, a jednym z takich niezwykłych miejsc jest skansen w Zubrzycy Górnej. To wyjątkowe muzeum na wolnym powietrzu pozwala odbyć niezwykłą podróż w czasie i poznać tradycje oraz zwyczaje naszych przodków. Zanurzając się w przeszłość tego malowniczego zakątka Podhala, można doświadczyć prawdziwego powrotu do korzeni.

Zwiedzanie zabytkowych zagród i chałup

Drewniane chałupy z XVIII i XIX wieku

Jedną z największych atrakcji skansenu są oryginale, drewniane chałupy pochodzące z XVIII i XIX wieku. Przechadzając się wąskimi uliczkami, można podziwiać ich tradycyjną podhalańską architekturę z charakterystycznymi zdobieniami i detalami. Wnętrza urządzone są w dawnych stylach, z historycznymi meblami, sprzętami i ozdobami. Oprowadzający opowiadają ciekawe historie o pierwszych mieszkańcach i dawnym trybie życia w tych domostwach.

Zagrody orawskie i podhalańskie

Kolejną atrakcją są zagrody orawskie i podhalańskie, które ukazują tradycyjny układ zabudowań gospodarskich z tamtych czasów. Można zwiedzić stajnie, obory, stodoły i inne budynki, w których przechowywano niegdyś plony i hodowano zwierzęta. W odtworzonych wnętrzach zobaczyć można wiele historycznych sprzętów, narzędzi i maszyn rolniczych wpisujących się w codzienne życie dawnych mieszkańców tych terenów.

Dawniej używane sprzęty i narzędzia

Istotną częścią ekspozycji są liczne sprzęty, narzędzia i przedmioty codziennego użytku, które można podziwiać zarówno w chałupach, jak i zagrodach. Są tu między innymi stare, drewniane meble, tkackie warsztaty, gliniane naczynia, ręcznie wykonane narzędzia ciesielskie i stolarskie, autentyczna odzież i wiele innych. Dzięki temu można wyobrazić sobie, jak mogło wyglądać życie przeciętnej podhalańskiej rodziny na przestrzeni minionych stuleci.

Poznawanie tradycyjnych zajęć i rzemiosł

Warsztaty garncarskie i kowalskie

Na terenie skansenu znajdują się interaktywne warsztaty, w których można zobaczyć jak dawniej wytwarzano tradycyjne wyroby i przedmioty codziennego użytku. Szczególnie ciekawe są warsztaty garncarskie, gdzie na własne oczy można zobaczyć proces powstawania glinianych naczyń. W kuźni z kolei pokazywana jest praca dawnych kowali wykuwających z metalu rozmaite narzędzia i ozdoby.

Tkactwo, hafciarstwo i koronkarstwo

W skansenie prezentowane jest również tradycyjne rękodzieło związane z włókiennictwem. Można zobaczyć autentyczne warsztaty tkackie z krosnami do wyrobu płótna i sukna, a także zwrócić uwagę na piękne hafty i koronki wykonywane niegdyś przez miejscowe kobiety. To fascynujące przykłady dawnych, pracochłonnych technik, które dziś niemal zanikły. Warto zatrzymać się przy tych eksponatach, aby docenić kunszt ich twórców.

Plecionkarstwo i stolarstwo

W skansenie można również poznać inne ginące zawody, jak plecionkarstwo i stolarstwo. W specjalnych punktach pokazywane jest wyplatanie koszy, mebli i innych przedmiotów ze słomy, wikliny i drewna. Ponadto prezentowana jest praca dawnych cieśli i stolarzy, wytwarzających niezbędne w gospodarstwie domowym sprzęty z drewna. To świetna okazja do zobaczenia, jak wyglądały rzemieślnicze warsztaty na dawnej wsi podhalańskiej.

Regionalne potrawy i tradycje kulinarne

Potrawy z pieca chlebowego

Będąc w skansenie koniecznie trzeba skosztować tradycyjnych podhalańskich specjałów przygotowywanych na miejscu według starych receptur. Do najciekawszych należą potrawy wypiekane w piecu chlebowym, jak podpłomyki, lipiecki chleb czy oscypki. Można je zjeść w jednej z karczm, która serwuje dania kuchni regionalnej w historycznych wnętrzach. To prawdziwa ucztadla podniebienia i zarazem lekcja dawnych tradycji kulinarnych.

Wyroby mleczarskie i wędliniarskie

W sklepikach ze skansenu można też kupić oryginalne wyroby mleczarskie z bacówki, jak sery i bundz, oraz wędliny wyrabiane wedle starych receptur. Wędzonki podhalańskie, kiełbasy jałowcowe czy salceson - to prawdziwe delicje, które koniecznie trzeba zabrać ze sobą na pamiątkę. Degustując te wyśmienite regionalne smakołyki, poczujemy smak minionych czasów.

Dawne przepisy i sposoby przyrządzania

W skansenie organizowane są również pokazy gotowania według tradycyjnych przepisów i technik. Można zobaczyć na przykład, jak dawniej pieczono chleb w piecu chlebowym, wędzono mięsa czy wyrabiano sery. To fascynująca podróż do kulinarnej przeszłości regionu i okazja do poznania tajników dawnej kuchni. Dzięki takim atrakcjom culinaryznym każdy może poczuć się jak prawdziwy gospodarz sprzed wieków.

Folklor i obrzędy góralskie

Wizyta w skansenie w Zubrzycy Górnej - podróż w czasie

Tańce, muzyka i stroje regionalne

Skansen w Zubrzycy to również świetne miejsce, aby poznać folklor i tradycje górali podhalańskich. Organizowane są tu występy zespołów regionalnych prezentujące tańce, przyśpiewki i melodie charakterystyczne dla tego regionu. Można podziwiać barwne, oryginalne stroje ludowe, które do dziś stanowią ważny element tożsamości górali. Te pokazy pozwalają przenieść się w świat góralszczyzny i poczuć niepowtarzalną atmosferę tamtych czasów.

Obrzędy doroczne i rodzinne

W skansenie odbywają się też inscenizacje dawnych obrzędów i uroczystości, zarówno tych cyklicznych, dorocznych, jak i rodzinnych. Można zobaczyć na przykład widowiskowe odtworzenie wesela góralskiego, tradycyjne celebrowanie świąt czy obchody ważnych momentów w życiu mieszkańców wsi. Te wydarzenia pozwalają wczuć się w realia minionych czasów i lepiej poznać folklor oraz kulturę podhalan.

Gawędy i legendy podhalańskie

Warto również wysłuchać opowieści przewodników o regionalnych legendach, podaniach i gawędach, które od pokoleń krążyły w tym regionie. Dowiemy się z nich wielu ciekawostek o zwyczajach, wierzeniach czy postaciach związanych z tymi terenami. Te barwne historie idealnie oddają klimat minionych czasów i pozwalają wczuć się w ówczesny świat wyobraźni mieszkańców tych ziem.

Przyroda i krajobrazy Pienin

Flora i fauna okolic skansenu

Skansen położony jest w malowniczym otoczeniu Pienin, w otulinie pięknej, górskiej przyrody. spacerując po okolicy, można podziwiać charakterystyczną florę i faunę tego regionu. Rośnie tu wiele gatunków ziół, zwłaszcza te wykorzystywane dawniej w lecznictwie ludowym. Spotyka się również chronione zwierzęta, jak świstaki czy sokoły wędrowne. Kontakt z dziką przyrodą sprawia, że wizyta w skansenie staje się jeszcze bardziej wyjątkowa.

Trasy spacerowe i widokowe

Wokół skansenu wytyczone są specjalne trasy spacerowe i widokowe prowadzące wzdłuż malowniczych szlaków turystycznych. Można podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy Pienin rozciągające się z pobliskich punktów i wzniesień. Niektóre ścieżki doprowadzają do ciekawych obiektów w okolicy, jak cerkwie czy zabytkowe drewniane mosty. Spacer po tych okolicach to prawdziwa gratka dla miłośników górskich wędrówek.

Ciekawostki przyrodnicze regionu

W skansenie znajduje się również izba przyrodnicza, gdzie można poznać faunę i florę Pienin. Ekspozycja zawiera ciekawe okazy roślin i zwierząt żyjących w tym rejonie, a przewodnicy opowiadają o różnych osobliwościach przyrodniczych tego terenu. Dzięki temu każdy zwiedzający może dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o tym wyjątkowym zakątku polskich gór.

Informacje praktyczne o skansenie

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Skansen w Zubrzycy jest czynny codziennie w godzinach 9-17 od maja do września oraz 10-16 od października do kwietnia. Bilety normalne kosztują 15 zł, ulgowe 10 zł. Dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo. Można też wykupić bilety rodzinne w promocyjnych cenach. Warto sprawdzić stronę internetową, gdzie znajdują się aktualne informacje i ewentualne zniżki.

Dojazd i parking

Do skansenu najłatwiej dojechać samochodem, wygodnie tu zaparkować i stąd zwiedzać pieszo cały teren. Znajduje się tu parking zarówno dla autokarów, jak i samochodów osobowych. Można też dotrzeć komunikacją - autobusem PKS do przystanku Zubrzyca Górna, a następnie krótkim spacerem do skansenu.

Wydarzenia i atrakcje sezonowe

W skansenie przez cały sezon odbywają się ciekawe wydarzenia, jak jarmarki, festyny, koncerty, pokazy i warsztaty. Kalendarz imprez jest bardzo bogaty, warto więc śledzić go na bieżąco i wybierać interesujące propozycje. Dzięki temu każda wizyta staje się niepowtarzalną przygodą. To znakomita

Podróż w czasie, która zapada w pamięci

Wizyta w skansenie w Zubrzycy Górnej to wyjątkowe przeżycie, podczas którego można poczuć klimat minionych czasów i poznać historię oraz tradycje Podhala. Zwiedzając chałupy, zagrody i warsztaty rzemieślnicze, obcujemy z przeszłością tego malowniczego regionu. Skosztowanie regionalnych specjałów, obejrzenie występów zespołów ludowych i poznanie folkloru pozwala na chwilę przenieść się w świat, który bezpowrotnie odszedł w niepamięć. Ta wyjątkowa podróż w czasie na pewno na długo zapadnie w pamięci i sercu każdego odwiedzającego.

Najczęstsze pytania

Bilety normalne kosztują 15 zł, ulgowe 10 zł. Dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo. Można też wykupić bilety rodzinne w promocyjnych cenach.

W skansenie znajdują się m.in. chałupy z XVIII i XIX w., zagrody, warsztaty rzemieślnicze, izba regionalna, scena widowiskowa. Organizowane są pokazy i warsztaty.

Tak, na terenie skansenu działa karczma serwująca tradycyjne podhalańskie dania przygotowywane na miejscu według starych przepisów.

Tak, skansen jest otwarty przez cały rok, jedynie godziny otwarcia są inne - od maja do września 9-17, a od października do kwietnia 10-16.

Najwygodniej samochodem - na miejscu jest parking. Można też dojechać autobusem PKS do przystanku Zubrzyca Górna.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje
  4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły