Spływ Dunajcem - przepiękna przygoda w Pieninach

Spływ Dunajcem - przepiękna przygoda w Pieninach
Autor Olaf Kowalski
Olaf Kowalski16.09.2023 | 7 min.

Spływ Dunajcem to niezapomniane przeżycie, które pozwala doświadczyć niezwykłych widoków i emocji. Rzeka przepływa przez malowniczy Przełom Dunajca, który jest sercem Pienińskiego Parku Narodowego. To fascynująca wyprawa w dziką, górską scenerię, pełną pięknych skał, bujnej roślinności i dzikich zwierząt. Podczas spływu można podziwiać wapienne turnie i gołoborza, które wznoszą się nad krętą rzeką. Zbocza pokrywają lasy bukowe, jodłowe i sosnowe. Rośnie tu wiele rzadkich, endemicznych gatunków roślin, charakterystycznych tylko dla Pienin. Dodatkową atrakcją są średniowieczne zamki w Czorsztynie i Niedzicy, które spoglądają z góry na rwący nurt Dunajca.

Niezapomniany spływ przełomem Dunajca

Spływ Dunajcem to przede wszystkim emocjonująca przygoda i niezapomniane wrażenia. Płynie się tutaj tradycyjnymi tratwami flisackimi pod okiem doświadczonych przewodników. Przełomowa Dolina Dunajca słynie z malowniczych meandrów, progu skalnego oraz bystrzy i wałów, które dodają spływowi rumieńców. Trzeba uważać na skały i unikać wirów, co sprawia frajdę. Na trasie znajdują się przystanki, gdzie można odpocząć i posilić się. Szczególnie urokliwe są Szczawnica i Krościenko.

Bezpieczny spływ pod okiem przewodników

Spływ odbywa się pod okiem doświadczonych przewodników flisackich, dzięki czemu jest bezpieczny nawet dla osób bez wprawy. Flisacy dbają o płynny przejazd przez przeszkody, kierują tratwą i doglądają pasażerów. Dostarczają ciekawych informacji na temat okolicy. Spływ można rezerwować indywidualnie lub grupowo, dla rodzin, firm i wycieczek.

Ekscytujące bystrza i malownicze meandry

Największą atrakcją spływu są emocjonujące bystrza, progi skalne, zakręty rzeki i malownicze meandry. Trzeba umiejętnie lawirować tratwą i uważać na skały. Szczególnie wymagające są Wąwóz Homole, progi skalne Rogoźnickie i Obidzkie oraz bystrza Tylmanowa. Wrażenia gwarantowane! Równie piękne są meandry rzeki w Szczawnicy.

Odpoczynek na przystankach w Szczawnicy i Krościenku

Na trasie znajduje się kilka przystanków, gdzie można odpocząć, zjeść, napić się i podziwiać widoki. Szczególnie urokliwe są przystanki w Szczawnicy i Krościenku. W Szczawnicy warto zwiedzić zabytkowe uzdrowisko i skosztować wód mineralnych. Krościenko to baza do wejścia w Pieniny i skansen łemkowskiej kultury.

Malownicze widoki Pienińskiego Parku Narodowego

Spływ Dunajcem pozwala z bliska podziwiać niezwykłe widoki Pienińskiego Parku Narodowego, który słynie z malowniczych skał, bujnych lasów i bogatej przyrody. Można tu spotkać rzadkie zwierzęta i rośliny. Krajobraz urzeka dzikością i wspaniałymi panoramami. Nie brakuje też zabytków.

Wapienne skały i zalesione zbocza

W Przełomie Dunajca wznoszą się fantastyczne wapienne turnie, igły i gołoborza o ponad 100-metrowej wysokości. Tworzą niezwykłe formy skalne, wieże, baszty i grzyby. Zbocza pokrywają bujne, zmieszane lasy bukowe, jodłowe i sosnowe. Można podziwiać ten widok z bliska z pokładu tratwy.

Dzika przyroda i endemiczne gatunki roślin

Park słynie z bogactwa dzikiej przyrody i endemicznych roślin. Występują tu m.in. pierwiosnek maleńki, parszywica pienińska, warzucha polska i inne chronione gatunki. Żyją tu rzadkie zwierzęta, jak żbiki, wydry, borsuki, orły i sokoły wędrowne. Można je dostrzec z tratwy.

Zabytkowe zamki w Czorsztynie i Niedzicy

Nad Przełomem górują imponujące zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Zamek w Czorsztynie z XIV w. ma ciekawe ekspozycje i widok na Pieniny. Z kolei zamek w Niedzicy z XIV w. jest doskonale zachowany i posiada ekspozycję mebli z epoki.

Praktyczne informacje przed wyprawą

Przed spływem Dunajcem warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi informacjami. Trzeba dokonać rezerwacji, sprawdzić prognozę pogody, przygotować odpowiedni ubiór i prowiant oraz zaplanować dojazd i parking.

Rezerwacja miejsc i wypożyczenie sprzętu

Należy zarezerwować konkretny termin spływu z wybranym operatorem wycieczek. Można wybrać spływ indywidualny lub grupowy. Przy rezerwacji ustalany jest start z Sromowców, Szczawnicy lub Krościenka. Operatorzy zapewniają tratwy, kapoki, ratunkowe kamizelki.

Przygotowanie ubrania i prowiantu

Warto zaopatrzyć się w wygodny, sportowy strój, buty na jasnej, antypoślizgowej podeszwie, kurtkę przeciwdeszczową, krem z filtrem UV, okulary słoneczne. Na tratwę zabiera się prowiant - kanapki, owoce, wodę. Dobrze mieć worek wodoodporny.

Dojazd i parkingi przy miejscach startu

Najlepiej dojechać samochodem do miejscowości, z której wypływa się tratwami: Sromowce Wyżne, Szczawnica lub Krościenko. W każdej z nich są parkingi lub możliwość pozostawienia auta. Dojazdy są dobrze oznakowane.

Atrakcje i rozrywki dla całej rodziny

Spływ Dunajcem - przepiękna przygoda w Pieninach

Spływ Dunajcem to nie tylko sportowa przygoda, ale też atrakcje i rozrywki dla całej rodziny. Na trasie i w okolicznych miejscowościach jest wiele możliwości zabawy, relaksu i integracji.

Zabawa dla dzieci podczas spływu

Dzieci doskonale bawią się podczas spływu, absorbując wyzwania trasy i podziwiając widoki. Flisacy angażują je w sterowanie tratwą i opowiadają ciekawostki. Na postojach można pobawić się w chowanego między skałami.

Smaczny posiłek w przybrzeżnej karczmie

Warto zatrzymać się na smaczny, regionalny posiłek w jednej z przybrzeżnych karczm w Szczawnicy, Krościenku lub Czorsztynie i posilić pstrągiem. Karczmy mają tarasy z widokiem na Dunajec.

Zakup lokalnych pamiątek i produktów

Na pamiątkę można kupić regionalne produkty: miód, oscypki, wyroby z drewna, pienińskie kamienie, biżuterię ze skał. Można też zabrać widokówki, magnesy, książki o regionie.

Niezapomniane przeżycie na całe życie

Podsumowując, spływ przełomem Dunajca to niezapomniane przeżycie, które pozostanie w pamięci na długo. To świetna okazja do aktywnego wypoczynku, integracji z bliskimi i kontaktu z dziką przyrodą. Przepiękne widoki Pienin i emocje na rzece gwarantują niezapomniane wrażenia na całe życie.

Wspólna integracja i dobra zabawa

Spływ tratwami świetnie nadaje się na integracyjną wycieczkę firmową lub rodzinną. Wspólne przeżycia i atrakcje podczas spływu pozwalają się zbliżyć. To też dobra okazja do wspólnej zabawy.

Niezapomniane widoki i emocje

Malownicze widoki Pienin, które można podziwiać z bliska z tratwy oraz emocje związane z pokonywaniem przeszkód na rzece na długo pozostają w pamięci. Te wrażenia są bezcenne.

Zrelaksowanie się w otoczeniu natury

Spływ pozwala oderwać się od codzienności i zrelaksować się w otoczeniu dziewiczej, dzikiej przyrody. Szum Dunajca i piękne widoki działają kojąco i pomagają odstresować się.

Podsumowanie - dlaczego warto

Spływ Dunajcem to idealna okazja do aktywnego wypoczynku połączonego z niezapomnianymi wrażeniami. Malownicze widoki Pienińskiego Parku Narodowego, emocjonująca trasa rwącą rzeką, bliski kontakt z dziką przyrodą i możliwość integracji z bliskimi - to tylko niektóre z licznych atutów tej wycieczki. Adrenalina, zabawa i relaks w jednym. Gorąco polecam tę przygodę!

Najczęstsze pytania

Warto zaopatrzyć się w wygodny sportowy strój, buty na antypoślizgowej podeszwie, kurtkę przeciwdeszczową, krem z filtrem UV i prowiant. Operatorzy zapewniają kapoki, kamizelki ratunkowe i tratwy.

Spływ trwa od 2 do 4 godzin w zależności od wybranego odcinka. Przeciętnie pokonuje się ok. 9-15 km rzeki z prądem wody.

Sezon trwa od maja do września. Najlepsze terminy to lipiec i sierpień, gdy jest ciepło, ale woda nie jest zbyt niska.

Spływ odbywa się pod opieką doświadczonych flisaków, którzy czuwają nad bezpieczeństwem. Dostarczają też kamizelki ratunkowe. Nie ma większych zagrożeń.

Ceny za osobę zaczynają się od ok. 60 zł. Zależy to od długości trasy, rozmiaru grupy i operatora. Dzieci mają zniżki.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje
  4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Olaf Kowalski
Olaf Kowalski

W krainie słów i obrazów kształtuję moje kulturowe królestwo. Na tym blogu tworzę mosty między dawnym a nowym, wprowadzając Cię w tańce tradycji i awangardy. Razem zanurzamy się w kalejdoskopie historii, smaków i krajobrazów, odkrywając piękno różnorodności naszego świata.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły