Mediolan komunikacja miejska mapa metra bilety ceny rozkład jazdy

 Mediolan komunikacja miejska mapa metra bilety ceny rozkład jazdy
Autor Olaf Kowalski
Olaf Kowalski26.10.2023 | 6 min.

Mediolańska komunikacja miejska to nowoczesna i sprawnie działająca sieć transportu publicznego, na którą składają się metro, autobusy, tramwaje i kolej. Swym zasięgiem obejmuje całe miasto i przyległe miejscowości. Dzięki licznym połączeniom i dogodnym cenom biletów, komunikacja miejska w Mediolanie jest wygodnym i szybkim sposobem na przemieszczanie się po mieście.

Jak wygląda sieć komunikacji miejskiej w Mediolanie?

Sieć komunikacji miejskiej w Mediolanie składa się z czterech linii metra oznaczonych kolorami (czerwona M1, zielona M2, żółta M3 i niebieska M5) oraz 17 linii tramwajowych i około 100 linii autobusowych dziennej komunikacji miejskiej. Dodatkowo kursują autobusy nocne N. Komunikacja miejska w Mediolanie jest zintegrowana - na jednym bilecie można przesiadać się pomiędzy autobusami, tramwajami i metrem. Głównym operatorem jest ATM (Azienda Trasporti Milanesi).

Linie metra mają łączną długość ponad 100 km i obsługują 113 stacji. Tramwaje jeżdżą na trasie liczącej około 160 km. Autobusy obsługują 1400 km tras na terenie Mediolanu i okolic. Metro kursuje w godzinach od około 6:00 do 0:30, autobusy i tramwaje od 5:30 do 0:30. W weekendy komunikacja działa krócej.

Metro w Mediolanie - ile linii, jakie stacje, mapa

Metro w Mediolanie składa się z 4 linii oznaczonych kolorami:

  • Czerwona linia M1 - łączy Mediolańskie Lotnisko Linate na południowym wschodzie z miejscowością Rho Fiera na północnym zachodzie. Ma 21 stacji.
  • Zielona linia M2 - biegnie z północy na południe od stacji Cologno Nord do stacji Assago Milanofiori Forum. Posiada 30 stacji.
  • Żółta linia M3 - łączy Comasina na północy z San Donato na południu. Ma 23 stacje.
  • Niebieska linia M5 - najnowsza, oddana do użytku w 2013 roku, biegnie z zachodu na wschód od stacji San Siro Ippodromo do stacji Bignami. Posiada 19 stacji.

Najważniejsze stacje węzłowe, przy których krzyżują się linie to m.in. Duomo, Cadorna, Loreto, Garibaldi, Centrale. Na stacjach znajdują się liczne punkty handlowo-usługowe, kioski, kwiaciarnie. W metrze konieczne jest posiadanie ważnego biletu.


Czytaj więcej: Ile kosztuje paliwo we Włoszech? Sprawdź aktualne ceny benzyny, diesla i LPG

Ile kosztują bilety komunikacji miejskiej w Mediolanie?

Ceny biletów w komunikacji miejskiej Mediolanu są uzależnione od strefy biletowej oraz czasu, na jaki kupimy bilet. Wyróżniamy następujące rodzaje biletów:

  • Bilet na jeden kurs - 2 euro
  • Bilet 60-minutowy - 1,50 euro
  • Bilet dobowy - 4,50 euro
  • Bilet weekendowy (sobota-niedziela) - 8,25 euro
  • Bilet tygodniowy - 12 euro
  • Bilet miesięczny - 22,50 - 39,50 euro (w zależności od strefy)

Dostępne są także specjalne zniżki dla dzieci, seniorów i grup. Najwygodniej kupić bilet w jednym z automatów biletowych na stacjach metra i kolei lub w kioskach.

Rozkład jazdy autobusów i tramwajów - gdzie znaleźć aktualne informacje

Aktualne rozkłady jazdy wszystkich linii komunikacji miejskiej w Mediolanie można znaleźć na stronie internetowej ATM lub w bezpłatnej aplikacji mobilnej ATM Milano Official App. Wyszukiwarka umożliwia sprawdzenie godzin odjazdów wybranej linii z konkretnego przystanku lub stacji metra. Można także skorzystać z rozkładów jazdy dostępnych na większych przystankach.

Komunikacja nocna w Mediolanie - autobusy i metro nocne

Mediolańska komunikacja miejska działa również w nocy. Od około 0:30 do 5:30 kursują autobusy nocne oznaczone literą N i numerem linii. Ich trasy są podobne do dziennych linii autobusowych, jednak nie wszystkie przystanki są obsługiwane. Po północy kursują także pociągi linii M2 i M3 metra co około 10-15 minut. Bilety nocne kosztują tyle samo co dzienne.

Jak kupić bilety komunikacji miejskiej w Mediolanie?

Bilety komunikacji miejskiej w Mediolanie można kupić w kilku wygodny sposobów:

  • W biletomatach na stacjach metra i kolejowych
  • W kioskach i sklepach oznaczonych znakiem ATM Point
  • U kierowców autobusów (tylko pojedyncze bilety)
  • Przez aplikację mobilną ATM Milano Official App
  • W punktach sprzedaży ATM (ATM Point)

Płatność gotówką lub kartą. Warto kupić bilety z wyprzedzeniem, aby uniknąć kolejek.

Strefy biletowe i rodzaje biletów w komunikacji miejskiej

W Mediolanie wyróżnia się 3 strefy biletowe komunikacji miejskiej:

  • Strefa M1 - obejmuje centrum miasta
  • Strefa M2 - dalsze dzielnice Mediolanu
  • Strefa M3 - przyległe miejscowości poza Mediolanem

Dostępne są bilety jednostrefowe, dwustrefowe i trójstrefowe. Im więcej stref, tym bilet jest droższy. Można kupić bilety jednorazowe, czasowe lub okresowe.

Na jak długo opłaca się kupić bilet komunikacji miejskiej w Mediolanie?

Wybierając bilet komunikacji miejskiej w Mediolanie, warto dostosować jego rodzaj do planowanej liczby przejazdów. Bilet jednorazowy opłaca się przy 1-2 przejazdach dziennie. Przy 3-4 przejazdach lepiej kupić bilet dobowy lub 60-minutowy. Osoby planujące korzystać codziennie z komunikacji powinny wybrać bilety tygodniowe lub miesięczne, które zapewniają najniższą cenę jednostkową przejazdu.

Podsumowanie

Mediolańska komunikacja miejska to nowoczesny i sprawny system transportu publicznego, który umożliwia szybkie i wygodne przemieszczanie się po mieście. Metro, autobusy i tramwaje tworzą gęstą sieć połączeń obejmującą cały Mediolan i okolice. Bilety oferowane są w atrakcyjnych cenach, dostępne są liczne zniżki. Korzystanie z komunikacji miejskiej jest tańsze i szybsze niż jazda samochodem. Mediolańczycy chętnie korzystają z metra, autobusów i tramwajów, doceniając zalety tego ekologicznego środka transportu.

Najczęściej zadawane pytania

Bilety można kupić w biletomatach, punktach ATM, kioskach, sklepach oznaczonych ATM Point, aplikacji mobilnej oraz u kierowców autobusów.

W nocy kursują autobusy nocne oznaczone N oraz metro linii M2 i M3 co około 10-15 minut. Bilety nocne kosztują tyle samo co dzienne.

Bilety kosztują od 1,5 euro za 60-minutowy do 39,5 euro za miesięczny w trzeciej strefie biletowej. Dostępne są liczne zniżki.

Dostępne są bilety jednorazowe, czasowe (60-minutowe, dobowe, weekendowe) i okresowe (tygodniowe, miesięczne). Można kupić bilety jedno-, dwu- i trójstrefowe.

Rozkłady są dostępne na stronie ATM, w aplikacji mobilnej oraz na większych przystankach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje
  4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
  5. Tanie noclegi w Mediolanie - sprawdź oferty i rezerwuj online!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Olaf Kowalski
Olaf Kowalski

W krainie słów i obrazów kształtuję moje kulturowe królestwo. Na tym blogu tworzę mosty między dawnym a nowym, wprowadzając Cię w tańce tradycji i awangardy. Razem zanurzamy się w kalejdoskopie historii, smaków i krajobrazów, odkrywając piękno różnorodności naszego świata.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły