Ile kosztuje paliwo we Włoszech? Sprawdź aktualne ceny benzyny, diesla i LPG

 Ile kosztuje paliwo we Włoszech? Sprawdź aktualne ceny benzyny, diesla i LPG
Autor Julita Kaczmarczyk
Julita Kaczmarczyk05.10.2023 | 5 min.

Podróżowanie po Włoszech jest dla wielu turystów spełnieniem marzeń. Kraj ten słynie z pięknych zabytków, smacznego jedzenia i malowniczych krajobrazów. Jednak koszty podróży, w tym zwłaszcza ceny paliw, mogą nieco ostudzić zapał. Warto więc sprawdzić, ile aktualnie kosztują benzyna, diesel i LPG na stacjach we Włoszech.

Jakie są aktualne ceny paliw we Włoszech?

Ceny paliw we Włoszech należą do jednych z najwyższych w Europie. Jest to spowodowane wysokimi podatkami, które stanowią ponad połowę ceny litra paliwa. Według danych z początku 2023 roku, średnia cena litra benzyny 95 we Włoszech wynosi około 2,00 euro, natomiast litr diesla kosztuje średnio 1,95 euro. Są to ceny zdecydowanie wyższe niż np. w Polsce czy Niemczech.

Ile kosztuje litr benzyny we Włoszech w 2023 roku?

W styczniu 2023 średnia cena litra benzyny 95 we Włoszech wynosiła 2,02 euro. Była ona o około 10-15 eurocentów wyższa niż w analogicznym okresie 2022 roku. Prognozuje się, że w kolejnych miesiącach 2023 roku cena benzyny utrzyma się na podobnym poziomie, z lekką tendencją wzrostową. Dla porównania, diesel kosztował na początku 2023 roku średnio 1,95 euro za litr.

Jak zmieniały się ceny diesla we Włoszech na przestrzeni ostatnich lat?

Analizując zmiany cen diesla we Włoszech w ostatniej dekadzie widać, że w 2012 roku średnia cena litra wynosiła około 1,65 euro. W kolejnych latach systematycznie rosła, przekraczając 2 euro za litr w 2018 roku. W 2019 i 2020 roku cena diesla spadła nieco poniżej 2 euro, aby znów zacząć rosnąć od 2021 roku. Rekordowo drogo diesel był w połowie 2022 roku, bo aż 2,12 euro za litr. Na początku 2023 roku średnia cena wynosi 1,95 euro.

Gdzie zatankować najtaniej we Włoszech?

 Ile kosztuje paliwo we Włoszech? Sprawdź aktualne ceny benzyny, diesla i LPG

Najtańsze paliwo we Włoszech można zatankować na stacjach zlokalizowanych przy hiper- i supermarketach. Różnice w cenie w porównaniu do zwykłych stacji mogą wynosić nawet 10-20 eurocentów na litrze. Dodatkowo opłaca się tankować na południu kraju, gdzie paliwo jest przeciętnie o 5-10% tańsze niż na północy. Warto również zwracać uwagę na promocje i zniżki, które niektóre stacje oferują klientom.

Które miasta we Włoszech mają najwyższe ceny benzyny?

Najwyższe ceny benzyny odnotowuje się zazwyczaj w dużych miastach na północy kraju, m.in. Mediolanie, Bolonii, Wenecji czy Turynie. W tych aglomeracjach średnia cena litra benzyny 95 oscyluje wokół poziomu 2,05-2,10 euro. Nieco niższe ceny są w Rzymie i Neapolu, gdzie litr kosztuje około 2,00 euro. Zdecydowanie taniej jest na Sardynii i Sycylii, gdzie można zatankować już za 1,90-1,95 euro.

Jakie są przyczyny wysokich cen paliw we Włoszech?

Główne przyczyny drogich paliw we Włoszech to:

  • Wysokie podatki (ponad 50% ceny)
  • Brak własnych złóż ropy naftowej
  • Silny popyt na paliwa
  • Wysokie koszty logistyki
  • Odległość od rafinerii

Czy tankowanie LPG we Włoszech się opłaca?

LPG we Włoszech kosztuje średnio około 0,70-0,80 euro za litr. Jest więc tańsze o około 60-70% od benzyny lub diesla. Dla porównania, w Polsce różnica jest mniejsza i wynosi około 50%. Biorąc pod uwagę wysokie koszty benzyny we Włoszech, zdecydowanie opłaca się tam tankować LPG. Należy jednak pamiętać, że nie na każdej stacji jest dostępny gaz.

Jak ceny paliw we Włoszech wpływają na podróżowanie po kraju?

Wysokie ceny paliw we Włoszech generują spore koszty przejazdów samochodem po tym kraju. Na każde 100 km trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 15-20 euro na paliwo przy samochodzie z silnikiem benzynowym. Wpływa to na wybór środka transportu - część osób decyduje się na podróże koleją lub autobusami. Jednak dla wielu turystów własny samochód jest niezbędny by zwiedzać urokliwe zakątki Włoch. Warto zatem zaplanować budżet podróży uwzględniając wysokie koszty paliwa w tym kraju.

Podsumowanie

Ceny paliw we Włoszech należą do najwyższych w Europie, co jest spowodowane głównie wysokimi podatkami. W 2023 roku litr benzyny kosztuje średnio około 2 euro, a diesla nieco mniej. Najdrożej jest w północnych regionach kraju, a najtaniej na południu i na wyspach. Duże oszczędności można uzyskać tankując LPG, które kosztuje około 0,70-0,80 euro za litr. Wysokie koszty paliw we Włoszech mają duży wpływ na planowanie podróży i budżety turystów poruszających się samochodami.

Najczęściej zadawane pytania

Najtańszą benzyną we Włoszech jest obecnie benzyna 95 - jej średnia cena to około 2 euro za litr.

Najdrożej za benzynę trzeba zapłacić w Mediolanie, Wenecji i Bolonii, gdzie litr kosztuje ok. 2,05-2,10 euro.

Tak, tankowanie LPG we Włoszech jest opłacalne - litr gazu kosztuje 0,70-0,80 euro, czyli ok. 60-70% mniej niż benzyna.

Najniższe ceny paliw odnotowano we Włoszech w 2020 roku, w okresie pandemii COVID-19.

Prognozuje się niewielki wzrost cen paliw we Włoszech w 2023 r., przewidywana średnia cena benzyny to ok. 2,05 euro za litr.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje
  4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Julita Kaczmarczyk
Julita Kaczmarczyk

Jestem podróżniczką oswojoną przez wiatr, roztańczoną na mapie nieznanych ścieżek. Na tym blogu maluję słowami obrazy miejsc, gdzie oddech historii spleciony jest z zapachem przyrody. Wspólnie odkrywajmy świat przez soczyste soczewki przygody.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły