Atrakcje historycznej Werony we Włoszech - co zobaczyć i co warto wiedzieć

 Atrakcje historycznej Werony we Włoszech - co zobaczyć i co warto wiedzieć
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak10 października 2023 | 6 min

Werona to malownicze włoskie miasto, które zachwyca zabytkami z czasów rzymskich oraz średniowiecza. Wędrując uliczkami historycznej części, co krok natkniemy się na interessujące miejsca, które opowiadają o burzliwych dziejach i wspaniałej kulturze tego regionu. Oto najciekawsze atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Weronie.

Co warto zobaczyć w historycznym centrum Werony we Włoszech?

Sercem Werony jest malownicze historyczne centrum otoczone murami miejskimi z czasów rzymskich. Wśród wąskich, brukowanych uliczek i pięknych placów, natkniemy się na wiele cennych zabytków. Piazza delle Erbe to jeden z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych placów we Włoszech, otoczony kolorowymi kamieniczkami. Na środku placu stoi kolumna z lwem św. Marka, symbolem Wenecji, która przez pewien czas władała Weroną. Nieopodal znajduje się Piazza dei Signori, reprezentacyjny plac z loggią, wieżą zegarową oraz pomnikami sławnych Werończyków. W pobliżu warto zajrzeć do bazyliki św. Anastazji z przepięknymi freskami Pisanellego oraz imponującej gotyckiej katedry z bogato zdobioną fasadą.

Które zabytkowe place i budowle są warte odwiedzenia w Weronie?

Oprócz głównych placów w historycznym centrum Werony, koniecznie trzeba zobaczyć też mniejsze, urocze zaułki i place. Na Piazza delle Erbe przyciąga wzrok kolumna z Madonną, a stąd wchodzimy na Via Cappello z malowniczymi kamieniczkami. W pobliżu znajduje się też urokliwy plac Piazza dei Signori z imponującą wieżą zegarową Torre dei Lamberti. Nieopodal warto zajrzeć na Piazza delle Scalette, zdominowany przez kościół Santa Maria Antica. Z kolei Piazza Bra to duży plac ze starożytną areną.

Jakie atrakcje związane z historią Rzymu znajdują się w Weronie?

Ze względu na swoją starożytną historię, Werona obfituje w liczne ślady epoki rzymskiej. Największą atrakcją jest oczywiście dobrze zachowany rzymski amfiteatr z I wieku n.e., mogący pomieścić około 30 tysięcy widzów. Był on areną walk gladiatorów, dramatów i innych widowisk. Do dzisiaj organizowane są w nim koncerty i opery. Niedaleko znajdują się także Łuk Gawiuszy z czasów cesarza Augusta oraz Brama Borsarich wzniesiona za panowania Gallienusa.

Gdzie we Weronie znajdują się pozostałości rzymskiego amfiteatru?

 Atrakcje historycznej Werony we Włoszech - co zobaczyć i co warto wiedzieć

Dobrze zachowany rzymski amfiteatr w Weronie, zwany też Areną, znajduje się na Piazza Bra w historycznym centrum miasta. Jest to trzeci co do wielkości amfiteatr w całych Włoszech. Zbudowany został z wapienia w I wieku naszej ery za panowania cesarza Oktawiana Augusta. Mógł pomieścić około 30 tysięcy widzów. Do dziś odbywają się w nim koncerty, a latem przedstawienia operowe w ramach słynnego Festiwalu Operowego. Amfiteatr jest otwarty dla zwiedzających.

W których kościołach Werony można zobaczyć zabytkowe freski?

Werona słynie z wielu średniowiecznych kościołów, w których zachowały się cenne freski włoskich mistrzów. W bazylice św. Anastazji z XIII wieku podziwiać można freski Pisanellego, przedstawiające świętych i postacie z historii Kościoła. Z kolei w kościele św. Fermo znajdują się freski malarza Altichiero przedstawiające m.in. tańczące anioły i sceny z życia świętych. Ogromne, barwne freski pokrywają również wnętrze katedry w Weronie.

Gdzie znajduje się słynny balkon Julii w Weronie?

Jedną z najsłynniejszych atrakcji Werony jest balkon Julii, kojarzony z dramatyczną historią miłości Romea i Julii opisaną przez Szekspira. W rzeczywistości balkon Julii znajduje się w wewnętrznym dziedzińcu XIII-wiecznego domu rodziny Dal Capello przy Via Cappello 23. Budynek można zwiedzać, a z balkonu rozpościera się piękny widok na typowe włoskie podwórko. Choć balkon nie ma żadnego związku z autentyczną Julią, to stał się symbolem miasta.

Jakie muzea historyczne warto odwiedzić podczas wycieczki do Werony?

Werona dysponuje kilkoma ciekawymi muzeami prezentującymi historię i kulturę miasta. Muzeum Castelvecchio mieści eksponaty sztuki od średniowiecza po XVIII wiek, w tym rzeźby, obrazy i bronie. Z kolei w Domu Julii zgromadzone są pamiątki i dzieła sztuki nawiązujące do Szekspirowskiej tragedii. Warto też zajrzeć do Muzeum Archeologicznego z licznymi zabytkami z czasów rzymskich odnalezionymi na terenie Werony i okolic.

Gdzie można spróbować tradycyjnych dań kuchni werońskiej?

Po intensywnym zwiedzaniu warto zatrzymać się w jednej z typowych osterii czy winiarni, by posmakować lokalnych specjałów. Weronie słynie przede wszystkim z wina produkowanego w okolicach miasta, m.in. znakomitego Amarone. Koniecznie trzeba też spróbować makaronu z sosem z koniny zwanego bigoli al ragu, grillowanego osła czy też potraw z drobiu jak polenta e osei. Smakołykami są również werońskie ciasteczka pandoro oraz winne sosy i marynaty.

Podsumowanie

Werona to niezwykle urokliwe włoskie miasto o długiej i burzliwej historii. Przesiąknięte jest atmosferą dawnych czasów, o czym świadczą liczne zabytki z epoki rzymskiej oraz średniowiecza. Spacerując brukowanymi uliczkami werony, na każdym kroku natrafimy na fascynujące miejsca - monumentalne place, kościoły z bezcennymi freskami, pozostałości starożytnych budowli czy słynny balkon Julii. Dopełnieniem zwiedzania są wyśmienite regionalne potrawy i doskonałe włoskie wino. Gorąco polecam odwiedzić to niezwykłe miejsce!

Najczęstsze pytania

Do Werony można dojechać pociągiem, autobusem lub samolotem. Miasto ma połączenie kolejowe m.in. z Rzymem, Mediolanem i Wenecją. Znajduje się tu także międzynarodowy port lotniczy Villafranca.

Najlepszym okresem na zwiedzanie Werony jest wiosna lub wczesna jesień, kiedy nie ma już upałów, a ruch turystyczny nie jest jeszcze zbyt duży. W czerwcu odbywa się Festiwal Operowy w amfiteatrze. Latem warto mieć ze sobą parasol lub nakrycie głowy.

W Weronie znajdziemy zarówno luksusowe hotele, jak i tanie hostele i kwatery prywatne. Za dobry hotel w centrum zapłacimy ok. 150-250 euro za noc. Hostel kosztuje ok. 50 euro od osoby. Można też wynająć apartament.

Zwiedzanie Werony ułatwiają miejskie autobusy i wypożyczalnie rowerów. Można też wynająć samochód lub skorzystać z taksówek. Historyczne centrum miasta łatwo jednak zwiedzić pieszo.

Turyści wracają z Werony najczęściej z butelką wyśmienitego wina Amarone. Ponadto w sklepikach kupimy tu musztardę z werbeny, makaron, wędzone sery, ciasteczka pandoro, a także pamiątki nawiązujące do Szekspirowskiej tragedii Romeo i Julia.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Grecka Riwiera Olimpijska: Pogoda i główne atrakcje
  3. Bellevue Club Alcudia opinie: Rzetelna ocena wypoczynku według gości
  4. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  5. Czy do Maroko potrzebny jest paszport? poradnik dla podróżujących
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły