Rzym - co warto zobaczyć i zwiedzić w Wiecznym Mieście? Największe atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca

 Rzym - co warto zobaczyć i zwiedzić w Wiecznym Mieście? Największe atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca
Autor Julita Kaczmarczyk
Julita Kaczmarczyk31.10.2023 | 6 min.

Rzym to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych Europy, przyciągające każdego roku miliony zwiedzających. Stolica Włoch słynie przede wszystkim ze swojej bogatej historii i licznych zabytków z czasów starożytnego imperium. Jest tu tyle interesujących miejsc i atrakcji, że trudno je wszystkie zmieścić w jednej wizycie. Oto przewodnik po najciekawszych rzeczach, które koniecznie trzeba zobaczyć i zrobić w Rzymie.

Gdzie zobaczyć najsłynniejsze zabytki starożytnego Rzymu?

Sercem starożytnego Rzymu jest zlokalizowane w samym centrum miasta Forum Romanum. To tutaj biło niegdyś polityczne i handlowe centrum imperium. Forum otaczają ruiny historycznych budowli, takich jak Łuk Tytusa, Bazylika Emiliusza czy Świątynia Antonina i Faustyny. Nieopodal znajduje się słynne Koloseum - amfiteatr z czasów cesarza Wespazjana, w którym odbywały się walki gladiatorów. To jeden z symboli Rzymu i musisz koniecznie zobaczyć go od środka. W pobliżu leży też Palatyn z pałacami rzymskich cesarzy oraz Wzgórze Kapitolińskie, dawniej siedziba władz miasta.

Rzym słynie też z wielu zachowanych ruin starożytnych świątyń, termy, teatrów iCircus Maximus, czyli starożytnego toru wyścigów rydwanów. Wszystkie te miejsca oddają klimat i świetność minionej epoki.

Jakie atrakcje znajdują się na Forum Romanum i wokół Koloseum?

Sam plac Forum Romanum ze swoimi ruinami to niesamowite miejsce, które pozwala poczuć ducha starożytności. Stojąc na nim można zobaczyć m.in. Łuk Septymiusza Sewera, pozostałości dawnych świątyń i mównic. Na Forum znajduje się też słynny Łuk Tytusa z przepięknymi płaskorzeźbami. Zachowało się tu wiele historycznych pozostałości, które warto dokładnie obejrzeć. Planując zwiedzanie Coloseum, trzeba pamiętać o zakupie biletu wstępu. Można też wybrać zwiedzanie ze słuchawkami i przewodnikiem. Nieopodal znajduje się Łuk Konstantyna, a od Koloseum warto przespacerować się na sąsiednie Wzgórze Palatyn, gdzie zachowały się ruiny pałaców cesarskich.


Czytaj więcej: Atrakcje Rimini. Co warto zobaczyć w tym włoskim kurorcie?

Które muzea w Rzymie są obowiązkowe dla miłośników sztuki?

Rzym słynie z wielu światowej klasy muzeów. Wśród nich na pierwszym miejscu trzeba wymienić Muzea Watykańskie ze słynną Kaplicą Sykstyńską. Zobaczysz tam arcydzieła Michała Anioła i Rafaela. Do innych muzeów, które musisz zobaczyć, należą: Galeria Borghese ze zbiorami renesansowej i barokowej sztuki, Muzeum Narodowe w Palazzo Massimo z eksponatami ze starożytnego Rzymu oraz Muzea Kapitolińskie mieszczące się na Wzgórzu Kapitolińskim.

Gdzie zjeść najlepszą pizzę i lody w Rzymie?

 Rzym - co warto zobaczyć i zwiedzić w Wiecznym Mieście? Największe atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca

Rzym słynie z wyśmienitego jedzenia. Będąc we Włoszech, koniecznie trzeba skosztować prawdziwej włoskiej pizzy. Najlepsze znajdziesz w historycznych dzielnicach Rzymu, np. w Trastevere. Gorąco polecane są Pizzeria Ai Marmi, Pizzeria Dar Poeta czy Pizzeria al Moro. Rzymianie uwielbiają też lody, które można kupić niemal na każdym rogu. Wypróbuj lody w Gelaterii Fatamorgana lub Gelaterii Giolitti - to prawdziwe instytucje w mieście.

Jak zwiedzić Watykan i Bazylikę św. Piotra w jeden dzień?

Aby zwiedzić Watykan, musisz kupić osobny bilet wstępu. Możesz wybrać bilet łączony, który pozwoli Ci zobaczyć zarówno Muzea Watykańskie, jak i Bazylikę św. Piotra. Na zwiedzanie muzeów przeznacz ok. 2-3 godzin. Koniecznie zobacz Kaplicę Sykstyńską ze słynnymi freskami. Idąc dalej, wejdziesz do ogromnej bazyliki. Wewnątrz znajdziesz grób Jana Pawła II oraz Pietę Michała Anioła. Na zwiedzanie bazyliki potrzebujesz ok. 1 godziny.

Na jakie wzgórza warto wejść, aby podziwiać panoramę Rzymu?

Aby zobaczyć Rzym z góry, warto wybrać się na jedno ze wzgórz otaczających miasto. Najlepszy widok rozpościera się ze Wzgórza Gianicolo za Watykanem. Można stamtąd podziwiać całe centrum miasta z Koloseum i Forum Romanum. Innym punktem widokowym jest Wzgórze Kawalerów, skąd widać Tyber i Zamek Świętego Anioła. Panoramę miasta można też podziwiać z tarasów na Palatynie czy Wzgórzu Kapitolińskim.

Gdzie znaleźć urokliwe fontanny i place w centrum miasta?

Rzym słynie z licznych fontann, które stanowią świetny punkt odpoczynku podczas zwiedzania. Do najpiękniejszych należą Fontanna di Trevi, Fontanna Barcaccia przy Schodach Hiszpańskich oraz Fontanna Czterech Rzek na Piazza Navona. Na tym ostatnim placu znajdują się też dwie inne XVII-wieczne fontanny. Centrum Rzymu pełne jest malowniczych, klimatycznych placów, gdzie można usiąść w kawiarni, np. Piazza Navona, Piazza del Popolo czy Campo de' Fiori.

Które parki i ogrody warto odwiedzić, by odpocząć od zgiełku miasta?

Aby odetchnąć od miejskiego zgiełku, warto wybrać się do któregoś z rzymskich parków. Świetnym miejscem jest Willa Borghese z rozległym, zielonym ogrodem i muzeum. Można tam spacerować albo jeździć na rowerze. Innym pięknym miejscem są Ogrody Watykańskie zwane Włoskim Edenamem - z egzotycznymi roślinami i fontannami. Wreszcie Wzgórze Awentyn to doskonałe miejsce na relax, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.

Podsumowanie

Rzym to miasto, które trzeba zwiedzać powoli, delektując się jego niepowtarzalną atmosferą i zabytkami. W kilka dni ciężko zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje, ale warto zaplanować wizytę tak, by zahaczyć przynajmniej o Forum Romanum, Koloseum, muzea watykańskie i bazylikę św. Piotra. Pomiędzy zwiedzaniem trzeba znaleźć czas na odpoczynek wśród zieleni i delektowanie się włoską kuchnią. Rzym urzeka i zachwyca - to miasto, do którego zawsze chce się wracać.

Najczęściej zadawane pytania

Aby zwiedzić najważniejsze atrakcje Rzymu, potrzeba co najmniej 3-4 dni. Optymalnie warto zaplanować 5-7 dni.

Warto kupić kartę Roma Pass, która zapewnia wstęp do najpopularniejszych zabytków i komunikacji miejskiej. Osobno trzeba kupić bilet na Muzea Watykańskie.

Najlepiej wybrać lokalne pizzerie lub restauracje z dala od głównych turystycznych traktów. Dobrą opcją są też liczne bary z kanapkami.

Najwygodniej korzystać z metra i autobusów. W centrum wygodnie też przemieszczać się pieszo lub taxi.

Najlepiej wynająć hotel lub apartament w centrum, np. w okolicach Piazza di Spagna, Piazza Navona lub Campo de' Fiori. Dobrze skomunikowane są też Monteverde, Trastevere i Testaccio.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Wczasy na Sardynii - Wakacje 2023 na wyspie pełnej słońca, plaż i smacznej kuchni
  3. Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje
  4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
  5. Tanie noclegi w Mediolanie - sprawdź oferty i rezerwuj online!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Julita Kaczmarczyk
Julita Kaczmarczyk

Jestem podróżniczką oswojoną przez wiatr, roztańczoną na mapie nieznanych ścieżek. Na tym blogu maluję słowami obrazy miejsc, gdzie oddech historii spleciony jest z zapachem przyrody. Wspólnie odkrywajmy świat przez soczyste soczewki przygody.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły