Mediolan - co warto zobaczyć | Najciekawsze atrakcje i zabytki

 Mediolan - co warto zobaczyć | Najciekawsze atrakcje i zabytki
Autor Olaf Kowalski
Olaf Kowalski06.10.2023 | 6 min.

Jakie są najsłynniejsze zabytki Mediolanu?

Mediolan to niezwykle urokliwe miasto, które ma do zaoferowania turystom mnóstwo atrakcji. Wśród największych zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając Mediolan, wymienić należy przede wszystkim gotycką katedrę, plac katedralny z galerią Wiktora Emanuela II, słynny Teatr La Scala, Zamek Sforzów i liczne muzea, gdzie przechowywane są prawdziwe skarby sztuki.

Katedra w Mediolanie - symbol miasta i arcydzieło gotyku

Mediolańska katedra to bez wątpienia jeden z najważniejszych zabytków nie tylko w mieście, ale i w całych Włoszech. Zbudowana w stylu gotyckim w ciągu blisko 600 lat (od XIV do XX wieku) jest piątym co do wielkości kościołem na świecie. Jej fasada zdobiona tysiącami figur, w tym słynnymi posągami adorujących aniołów, zapiera dech w piersiach. We wnętrzu zachwycają rozety, witraże, nagrobki władców mediolańskich oraz Pieta Rondanini - ostatnie dzieło Michała Anioła. Na dach i tarasy katedry można wjechać windą, aby podziwiać panoramę miasta.

Plac katedralny z galerią Wiktora Emanuela II - serce Mediolanu

Tuż obok katedry znajduje się główny plac miasta - Piazza del Duomo, który stanowi centrum życia Mediolanu. Oprócz katedry, na placu zobaczyć można ratusz z wieżą z XV wieku, Pałac Królewski, siedzibę arcybiskupów mediolańskich oraz okazałą galerię handlową - Galleria Vittorio Emanuele II z XIX wieku. Jej szklany dach, mozaikowe posadzki i eleganckie sklepy tworzą wyjątkowy, luksusowy klimat.

Teatr La Scala - światowej sławy opera i balet

 Mediolan - co warto zobaczyć | Najciekawsze atrakcje i zabytki

Teatr La Scala to najsłynniejszy teatr operowy na świecie i wizytówka Mediolanu. Otwarty w 1778 roku gościł największe sławy (m.in. Verdiego, Belliniego, Callas). Charakteryzuje się doskonałą akustyką i wystrojem wnętrz utrzymanym w stylu neoklasycystycznym. Bilety na spektakle trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Można też zwiedzać teatr z przewodnikiem i muzeum z kostiumami, instrumentami, dokumentami.

Zamek Sforzów - potężna warownia Viscontich i Sforzów

Zamek Sforzów z XV wieku to największy zespół zamkowo-parkowy w Europie, który na wieki zdominował panoramę miasta. Zbudowany na planie czworoboku z czterema okrągłymi basztami zachwycał potęgą i był nie do zdobycia. Dziś mieści się tu muzeum z bogatymi zbiorami sztuki, rzemiosła artystycznego, mebli i instrumentów muzycznych. Ogrody zamkowe są ulubionym miejscem spacerów i odpoczynku mediolańczyków.

Muzea w Mediolanie - skarbnica sztuki od starożytności do współczesności

Mediolan słynie z doskonałych muzeów, wśród których do najważniejszych należą: Pinakoteka Brera z obrazami Rafaela, Caravaggia, Tycjana i in., Muzeum Nauki i Techniki z modelami statków, samolotów i pojazdów, Muzeum Teatru La Scala gromadzące pamiątki po artystach operowych, a także Muzeum XX wieku, Muzeum Instrumentów Muzycznych i wiele innych. Każde z nich to prawdziwa skarbnica dzieł sztuki.

Jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć w Mediolanie?

Oprócz głównych zabytków Mediolan ma do zaoferowania turystom wiele innych interesujących miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić. Należą do nich m.in.: dzielnica artystyczna Brera, Park Sempione - "zielone płuca" miasta, ulica handlowa Via Monte Napoleone, a także malownicze Nawigli z mostami i kanałami.

Dzielnica Brera - urokliwe uliczki, galerie i atmosfera

Brera to artystyczna dzielnica Mediolanu, która słynie z Akademii Sztuk Pięknych, licznych galerii, butików z autorskim wzornictwem i urokliwych uliczek z klimatycznymi kafejkami. Można tu spędzić cały dzień na spacerach, zakupach, podziwianiu architektury i po prostu chłonięciu wyjątkowej atmosfery tego miejsca. Nie można nie zajrzeć do słynnej Pinakoteki Brera.

Park Sempione - zielone serce miasta i miejsce spacerów

Park Sempione założony w XIX wieku to prawdziwe "zielone płuca" Mediolanu o powierzchni 386 tys. metrów kwadratowych. Mieszczą się tu: Arena Civica - arena koncertowa, Pałac Sztuki z wystawami czasowymi, Aquarium oraz ogród botaniczny i zoologiczny. To ulubione miejsce spacerów, relaksu i uprawiania sportu przez mieszkańców i turystów.

Via Monte Napoleone - luksusowe zakupy w stolicy mody

Via Monte Napoleone to jedna z najsłynniejszych ulic handlowych na świecie. Mieszczą się przy niej ekskluzywne butiki luksusowych marek - Prady, Dolce&Gabbany, Armaniego, Valentino i wielu innych. To świątynia wysokiej mody, w której zakupy to prawdziwa przyjemność (oczywiście dla osób z grubym portfelem).

Nawigli - kanały i mosty tworzące wyjątkowy klimat

Nawigli, czyli sieć kanałów przepływających przez centrum Mediolanu, tworzy niepowtarzalny i romantyczny klimat tego miasta. Spacerując brukowanymi uliczkami wzdłuż kanałów można zobaczyć urokliwe mostki, kościoły i kamienice. Najbardziej znany jest oczywiście Kanał Żeglarski z charakterystycznymi śluzami i domem Alessi zaprojektowanym przez Gae Aulentego.

Mediolańska kuchnia - co warto zjeść w Mediolanie?

Mediolańska kuchnia słynie z dań na bazie ryżu i mięsa, ale także serów i warzyw. Do specjałów, które koniecznie trzeba spróbować należą m.in.: risotto alla milanese na bazie szafranu, ossobuco (duszone cielęce kostki z warzywami), breasaola (suszona wołowina), panzerotti (smażone pierożki) czy też tradycyjny deser - panettone. Mnóstwo restauracji, kawiarni i winiarni sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł skosztować prawdziwej włoskiej kuchni.

Podsumowanie

Mediolan to fascynujące miasto o niezwykłym dziedzictwie architektonicznym, kulturalnym i artystycznym. Jego największe atrakcje to z pewnościągotycka katedra, Teatr La Scala, Zamek Sforzów i wyjątkowe muzea. Jednak oprócz głównych zabytków warto wybrać się do artystycznej dzielnicy Brera, ogromnego Parku Sempione, na światowej klasy zakupy na Via Monte Napoleone oraz spacer wzdłuż malowniczych Nawigli. Miasto ma też wiele do zaoferowania kulinarnie, słynąc z dań na bazie ryżu, mięs, serów i warzyw. Mediolan urzeka klimatem, atmosferą i elegancją - to absolutnie obowiązkowy punkt na mapie Włoch.

Najczęściej zadawane pytania

Do must-see Mediolanu należą: gotycka katedra, plac katedralny z galerią Wiktora Emanuela II, Teatr La Scala, Zamek Sforzów i Pinakoteka Brera.

Zakupy w Mediolanie kojarzą się z ulicą Via Monte Napoleone i dzielnicą Brera, gdzie znajdują się butiki luksusowych marek.

Gołębie symbolizują Ducha Świętego i można je zobaczyć m.in. na fasadzie katedry.

W Mediolanie warto spróbować lokalnych specjałów - risotto alla milanese, ossobuco, breasolę. Mnóstwo restauracji w okolicach zwiedzanych atrakcji.

Tak, Mediolan uchodzi za bezpieczne miasto. Należy zachować zwykłe środki ostrożności jak w każdym większym mieście turystycznym.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje
  4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
mediolan zwiedzaniemediolan co zwiedzićmediolan atrakcjemediolan co warto zobaczyćco zobaczyć w mediolanieco warto zobaczyć w mediolanieco zwiedzić w mediolaniezwiedzanie mediolanuatrakcje w mediolaniemediolan co zobaczyćmediolan zabytkiatrakcje mediolanuatrakcje mediolanmediolanmediolaniewlochy mediolanmediolan włochymilano wlochywłochy milanomediolan wlochywłochy mediolanmilan włochymilano włochymediolan gdzie jestmilan wlochymediolan miastomilano miastomilan miastogdzie jest mediolanmediolan atrakcje turystyczneco warto zwiedzić w mediolaniemediolan centrummediolan zwiedzaniemediolan co zwiedzićmediolan atrakcjemediolan co warto zobaczyćco zobaczyć w mediolanieco warto zobaczyć w mediolanieco zwiedzić w mediolaniezwiedzanie mediolanuatrakcje w mediolaniemediolan co zobaczyćmediolan zabytkiatrakcje mediolanuatrakcje mediolanmediolanmediolaniewlochy mediolanmediolan włochymilano wlochywłochy milanomediolan wlochywłochy mediolanmilan włochymilano włochymediolan gdzie jestmilan wlochymediolan miastomilano miastomilan miastogdzie jest mediolanmediolan atrakcje turystyczneco warto zwiedzić w mediolaniemediolan centrummediolan zwiedzaniemediolan co zwiedzićmediolan atrakcjemediolan co warto zobaczyćco zobaczyć w mediolanieco warto zobaczyć w mediolanieco zwiedzić w mediolaniezwiedzanie mediolanuatrakcje w mediolaniemediolan co zobaczyćmediolan zabytkiatrakcje mediolanuatrakcje mediolanmediolanmediolaniewlochy mediolanmediolan włochymilano wlochywłochy milanomediolan wlochywłochy mediolanmilan włochymilano włochymediolan gdzie jestmilan wlochymediolan miastomilano miastomilan miastogdzie jest mediolanmediolan atrakcje turystyczneco warto zwiedzić w mediolaniemediolan centrum
shareUdostępnij
Autor Olaf Kowalski
Olaf Kowalski

W krainie słów i obrazów kształtuję moje kulturowe królestwo. Na tym blogu tworzę mosty między dawnym a nowym, wprowadzając Cię w tańce tradycji i awangardy. Razem zanurzamy się w kalejdoskopie historii, smaków i krajobrazów, odkrywając piękno różnorodności naszego świata.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły