Bazylika św. Marka w Wenecji to jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych świątyń na świecie. Jej historia sięga IX wieku, kiedy to w Wenecji zdeponowano relikwie św. Marka Ewangelisty. Od tamtej pory bazylika stała się symbolem miasta i miejscem koronacji dożów weneckich. Jej wspaniała architektura i wyjątkowe wnętrza przyciągają rokrocznie tysiące turystów.
Jak powstała Bazylika św. Marka w Wenecji?
Historia Bazyliki św. Marka sięga 828 roku, kiedy to weneccy kupcy ukradli relikwie św. Marka z Aleksandrii i przywieźli je do Wenecji. Początkowo złożono je w kościele św. Teodora, a w 832 roku rozpoczęto budowę specjalnej świątyni dla relikwii św. Marka. Pierwszy kościół w stylu weneckim wzniesiono już w 836 roku. Jednak w 976 roku wybuchł pożar, który zniszczył drewnianą świątynię. Rozpoczęto więc budowę nowej, tym razem murowanej bazyliki. Prace trwały ponad 100 lat i zakończono je w 1094 roku. Przez wieki Bazylika św. Marka była rozbudowywana i upiększana. Do najważniejszych etapów należała rozbudowa prezbiterium i transeptu w XIII wieku oraz dodanie ośmiobocznej kopuły w XVI wieku.
W jakim stylu zbudowano Bazylikę św. Marka?
Bazylika św. Marka reprezentuje styl wenecki, będący odmianą stylu bizantyjskiego. Charakteryzuje się on masywną bryłą, nawiązującą do konstantynopolitańskiej architektury sakralnej oraz bogatą dekoracją mozaikową wewnątrz. Bazylika ma kształt krzyża greckiego z pięcioma kopułami. Główna kopuła wspiera się na czterech filarach. Fasada bazyliki zdobi pięć łukowatych portali oraz mozaika przedstawiająca patrona świątyni - św. Marka. Nad wejściem górują cztery konie, będące symbolem Wenecji. Wnętrze zdobi ponad 4 tysiące metrów kwadratowych mozaik ze scenami biblijnymi, wykonanymi ze szkła weneckiego i pokrytych złotem. Są one dziełem weneckich artystów z XI-XIII wieku.
Czytaj więcej: Zabytki Wenecji - Najważniejsze weneckie atrakcje, które musisz zobaczyć
Dlaczego Bazylika św. Marka jest tak wspaniała?
Bazylika św. Marka uznawana jest za jedną z najpiękniejszych świątyń świata, a to za sprawą wyjątkowej architektury łączącej styl bizantyjski i wenecki oraz wspaniałych mozaik we wnętrzu. Ich powierzchnia sięga aż 4 tysięcy metrów kwadratowych, co czyni bazylikę najbardziej zamozaikowanym kościołem na świecie. Przedstawiają one sceny z Biblii i żywoty świętych. Ich koloryt, finezja wykonania i złocenia robią oszałamiające wrażenie na zwiedzających. Niezwykła jest też fasada bazyliki z pięcioma portalami, kolumnadą i mozaiką patrona - św. Marka. Całość sprawia wrażenie cudu architektury i sztuki.
Ile złota zużyto do pokrycia mozaik w Bazylice św. Marka?
Mozaiki w Bazylice św. Marka robią niesamowite wrażenie nie tylko pięknem artystycznym, ale i ogromem. Ich powierzchnia wynosi aż 4000 metrów kwadratowych. Wykonane są ze szkła weneckiego i pokryte złotem. Do wykonania tej dekoracji zużyto ogromne ilości złota. Szacuje się, że do pokrycia mozaik w Bazylice św. Marka użyto około 1,5 ton tego kruszcu. Było to możliwe dzięki potędze ówczesnej Wenecji, która dzięki handlowi kontrolowała szlaki prowadzące ze Wschodu do Europy.
Jakie dzieła sztuki można podziwiać w Bazylice św. Marka?
Bazylika św. Marka skrywa prawdziwe skarby sztuki średniowiecznej. Najcenniejsze są oczywiście mozaiki pokrywające 5 kopuł i ściany wnętrza. Ale oprócz nich zobaczymy tu wiele innych arcydzieł. W prezbiterium znajduje się Złota Pala - obraz ze sceną Wniebowstąpienia namalowany w IX wieku. W skarbcu przechowywane są relikwie św. Marka w srebrnej skrzyni wykonanej w IX wieku. Bazylika słynie też z Licia Morsu - relikwiarza z fragmentem Krzyża Świętego. W nawach bocznych podziwiać można obrazy Tycjana, Paola Veronese, Jacopa Tintoretta i innych wielkich malarzy weneckiego renesansu.
Co symbolizują 4 konie na fasadzie Bazyliki św. Marka?
Charakterystycznym elementem fasady Bazyliki św. Marka są cztery konie z brązu umieszczone nad głównym wejściem. Pochodzą one z IV wieku p.n.e. i pierwotnie zdobiły hipodrom w Konstantynopolu. W 1204 roku, podczas IV wyprawy krzyżowej, Wenecjanie splądrowali Konstantynopol i zrabowali stamtąd wiele dzieł sztuki, w tym właśnie te konie. Umieszczenie ich na fasadzie bazyliki miało podkreślać potęgę Wenecji. Konie te stały się jednym z symboli miasta. Nawiązują do św. Marka, patrona Wenecji, który w ikonografii przedstawiany był jako jeździec.
Gdzie znajdują się prochy św. Marka w Bazylice?
Bazylika św. Marka powstała w celu przechowywania relikwii tego świętego, przywiezionych do Wenecji z Aleksandrii w IX wieku. Doczesne szczątki Ewangelisty spoczywają w specjalnym sarkofagu w krypcie pod ołtarzem głównym. Można do niej zejść po schodach z prawej strony prezbiterium. Sarkofag św. Marka wykonany jest z brązu pozłacanego i ozdobiony emaliowaną dekoracją. Relikwie spoczywają w nim od 1835 roku, kiedy to umieszczono je w nowej trumnie. Sarkofag ten stał się celem pielgrzymek wiernych czczących św. Marka - patrona Wenecji.
Dlaczego Bazylika św. Marka to symbol Wenecji?
Bazylika od ponad tysiąca lat stanowi serce Wenecji i jej symbol. Powstała jako miejsce przechowywania relikwii św. Marka - patrona miasta. Przez stulecia była świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii Wenecji. Tutaj właśnie odbywały się koronacje dożów. Bazylika była też zwierciadłem potęgi i bogactwa Republiki Weneckiej, o czym świadczą zdobiące ją bezcenne dzieła sztuki. Kiedy w 1797 roku upadła Republika Wenecka, Napoleona Bonapartego przywitały w bazylice słowa "Tu jest Wenecja". Dlatego Bazylika św. Marka na zawsze pozostanie symbolem tego wyjątkowego, "pływającego" miasta.
Podsumowanie
Bazylika św. Marka to bezcenny klejnot Wenecji i jedna z najsłynniejszych świątyń na świecie. Jej niezwykła architektura łącząca wpływy bizantyjskie i weneckie oraz wspaniałe mozaiki wewnątrz robią niesamowite wrażenie na odwiedzających. Przez wieki bazylika była nie tylko miejscem kultu, ale też symbolem potęgi Wenecji. Dziś przyciąga rzesze turystów zachwyconych jej pięknem i bogactwem zgromadzonych tu dzieł sztuki. Bazylika św. Marka to niezwykły zabytek, który koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Wenecji.