Bilety do Muzeum Watykańskiego - Zwiedź Muzea Watykańskie online lub na miejscu

 Bilety do Muzeum Watykańskiego - Zwiedź Muzea Watykańskie online lub na miejscu
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak14.10.2023 | 7 min.

Muzea Watykańskie to jedno z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. Rocznie przyciągają miliony turystów, którzy pragną podziwiać bezcenne dzieła sztuki oraz zabytki zgromadzone na przestrzeni wieków. Zwiedzanie Watykanu to niezapomniane przeżycie, choć organizacja wycieczki do Muzeów Watykańskich wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak zatem zdobyć bilety do Muzeum Watykańskiego i jak zaplanować zwiedzanie, by wykorzystać czas w pełni?

Jak kupić bilety do Muzeów Watykańskich online lub na miejscu?

Bilety do Muzeów Watykańskich można kupić na dwa sposoby - online przez oficjalną stronę www.museivaticani.va lub osobiście w kasach muzealnych. Zakup przez internet zdecydowanie ułatwia planowanie i pozwala uniknąć stania w kolejkach. Bilety online są dostępne z wyprzedzeniem do 60 dni. Można wybrać dogodny dzień i godzinę wejścia. Warto jednak pamiętać, że liczba biletów na każdy termin jest ograniczona.

Kupując bilety do Watykanu na miejscu, należy uzbroić się w cierpliwość - kolejki bywają bardzo długie. Kasje znajdują się na końcu alei prowadzącej do Muzeów. Bilety jednodniowe można nabyć wyłącznie w dniu zwiedzania. Jeśli planujesz pobyt w Rzymie, koniecznie kup bilety online z wyprzedzeniem!

Obejrzyj Muzea Watykańskie online za darmo w wirtualnym spacerze

Dzięki nowoczesnej technologii możesz zwiedzić Muzea Watykańskie nie ruszając się z domu! Wirtualne spacery i toury online po najsłynniejszych salach pozwolą Ci choć w części poczuć niezwykłą atmosferę tych miejsc. Na stronie www.museivaticanimultimedia.va znajdziesz galerie 360 stopni, dokładne modele 3D sali sygnowej czy Kaplicy Sykstyńskiej.

Wirtualne zwiedzanie Watykanu to świetna opcja, by nacieszyć oczy ponadczasowymi arcydziełamiMichała Anioła czy Rafaela. Pozwoli też lepiej zaplanować zwiedzanie na miejscu i wytypować obiekty, które szczególnie chcesz zobaczyć. Nawet jednak najdoskonalszy wirtualny spacer nie odda wyjątkowej aury Muzeów Watykańskich.


Czytaj więcej: Mediolan - co warto zobaczyć | Najciekawsze atrakcje i zabytki

Które atrakcje znajdziesz w Muzeach Watykańskich? Najsłynniejsze dzieła sztuki

Muzea Watykańskie składają się z kilkunastu przepięknych sal i galerii. Oto niektóre z najsłynniejszych dzieł sztuki, które można podziwiać podczas zwiedzania:

 • Kaplica Sykstyńska ze słynnymi freskami Michała Anioła
 • Sale Rafaela ze "Szkołą Ateńską"
 • Pokój Podpisania - prywatne apartamenty papieskie z malowidłami Raphaela
 • Kaplica Mikołaja V - z freskami Fra Angelico
 • Galeria Geografii i Map - galeria map na sklepieniu sali
 • Galeria Tkanin - kolekcja tkanin i arrasów

To oczywiście tylko część skarbów, jakie kryją Muzea Watykańskie. Zbiory watykańskie liczą aż 7 km alejek, sal i korytarzy! Dlatego warto dobrze zaplanować zwiedzanie, by zobaczyć najważniejsze eksponaty.

Ile kosztują bilety do Muzeów Watykańskich? Cennik i zniżki

 Bilety do Muzeum Watykańskiego - Zwiedź Muzea Watykańskie online lub na miejscu

Ceny biletów do Muzeów Watykańskich w 2023 roku kształtują się następująco:

 • bilet standardowy - 17 euro
 • bilet ulgowy - 8 euro (dla dzieci od 6 do 18 lat)
 • bilet bezpłatny - dla dzieci do 6 lat

Warto pamiętać o zniżkach dla studentów, seniorów czy osób niepełnosprawnych. Szczegółowe informacje o ulgach i bezpłatnych wejściówkach znajdują się na stronie Muzeów Watykańskich.

Dodatkowo można kupić bilet z przewodnikiem audio lub skorzystać z usług lokalnego przewodnika. Ułatwi to zwiedzanie i poznanie historii eksponatów. Audio przewodnik kosztuje 8 euro, a wynajęcie prawdziwego przewodnika to wydatek około 30 euro za godzinę.

Jakie rodzaje biletów są dostępne do Muzeów Watykańskich? Bilety ulgowe i bezpłatne

Muzea Watykańskie oferują kilka rodzajów biletów:

 • Bilet standardowy - pełnopłatny, obowiązuje w ciągu zakupionego dnia
 • Bilet ulgowy - np. dla dzieci, studentów czy seniorów
 • Bilet bezpłatny - przysługuje dzieciom do 6 lat
 • Bilet wieczorny - na ostatnie 2 godziny zwiedzania
 • Bilet z przewodnikiem audio - dodatkowa opłata za audioprzewodnik

Warto sprawdzić, czy przysługuje Ci zniżka biletowego - pozwoli to sporo zaoszczędzić. Na przykład studenci do 25 roku życia płacą połowę ceny standardowej.

Pamiętaj też, że w ostatnią niedzielę miesiąca wstęp na teren Muzeów Watykańskich jest bezpłatny. W takie dni jest jednak ogromne natężenie ruchu turystycznego.

Kiedy najlepiej zwiedzać Muzea Watykańskie, by uniknąć tłumów?

Muzea Watykańskie przyciągają tysiące zwiedzających każdego dnia. Kiedy zatem najlepiej planować wizytę, by uniknąć długiego czekania w kolejkach i tłumów wewnątrz?

Najmniej turystów jest z samego rana, tuż po otwarciu muzeów o godzinie 9:00. Dobrze wybrać też wtorki lub środy, gdy nie ma już weekendowego najazdu. Warto unikać włoskich świąt i przerwy wakacyjnej w sierpniu - wtedy Watykan jest oblegany.

Jeśli zależy Ci na spokojnym zwiedzaniu, wybierz poranny termin od wtorku do czwartku. Późne popołudnie to znów większy tłok. Dobrze też kupić bilety z wyprzedzeniem online, by uniknąć kolejek do kas.

Jak zwiedzać Muzea Watykańskie? Mapa, trasy i wskazówki

Aby mądrze zaplanować zwiedzanie Muzeów Watykańskich, przyda się mapa z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami. Na miejscu dostępne są bezpłatne plany, a schemat Muzeów znajdziesz też na stronie internetowej.

Dobrze wytyczyć sobie trasę tak, by zacząć od bardziej odległych sal, a na koniec zostawić Kaplicę Sykstyńską. Warto też przeznaczyć więcej czasu na najsłynniejsze dzieła, np. freski Michała Anioła.

Zwiedzanie ze sprawdzonym przewodnikiem ułatwi zrozumienie historii i kontekstu arcydzieł. Audioprzewodnik również pozwoli dowiedzieć się wielu ciekawostek podczas spaceru po Muzeach.

Kup bilety online czy na miejscu? Gdzie i jak kupić bilety do Watykanu?

Podsumowując, bilety do Muzeum Watykańskiego można kupić na dwa sposoby:

 • Online - bilety do Watykanu zakupisz wygodnie przez stronę www.museivaticani.va. Płatność kartą, e-bilet do wydruku.
 • Na miejscu - w kasach przy wejściu do Muzeów. Tylko bilety jednodniowe, możliwe długie kolejki.

Decydując się na zakup online, pamiętaj by wydrukować i zabrać ze sobą bilety. Pozwolą one wejść do Muzeów bez czekania w kolejce. To zdecydowanie najwygodniejsza opcja zwiedzania Watykanu.

Podsumowanie - warto zwiedzić Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie to wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć choć raz w życiu. Niezapomniane wrażenia i emocje gwarantowane! Aby w pełni wykorzystać wizytę w Watykanie, warto wcześniej kupić bilety przez internet, zaplanować optymalną trasę zwiedzania i wybrać dogodny termin - np. wczesny poranek w środku tygodnia. To pozwoli spokojnie podziwiać arcydzieła sztuki i uniknąć tłumów turystów. Zwiedzanie Muzeów Watykańskich na długo pozostanie w pamięci!

Najczęstsze pytania o Muzea Watykańskie

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Muzeów Watykańskich?

Zwiedzanie wszystkich sal i galerii Muzeów Watykańskich z przystankami przy najważniejszych dziełach zajmuje około 3-4 godzin. Dobrze zatem zarezerwować na wizytę w Watykanie ok. pół dnia.

Jakie jest godziny otwarcia Muzeów Watykańskich?

Muzea są otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00 – 18:00 (ostatnie wejście 16:00). Natomiast w niedzielę i święta w godzinach 9:00 – 14:00 (ostatnie wejście 12:30). Muzea są zamknięte 1 stycznia, 11 lutego, Wielkanoc oraz 25 grudnia.

Czy w Muzeach Watykańskich można robić zdjęcia?

Fotografowanie jest dozwolone w większości przestrzeni muzealnych, jednak bez użycia lampy błyskowej. Nie wolno fotografować w Kaplicy Sykstyńskiej.

Jak najlepiej dotrzeć do Muzeów Watykańskich?

Najłatwiej dojechać metrem do stacji Ottaviano-San Pietro. Stamtąd ok. 10 minut spacerem aleją aż do wejścia do muzeów. Można też wybrać autobus nr 49, który zatrzymuje się przy placu Świętego Piotra.

Czy w Muzeach są szatnie lub przechowalnie bagażu?

Przy Muzeach Watykańskich znajduje się bezpłatna szatnia. Można w niej zostawić okrycia wierzchnie, parasole oraz bagaże większe niż 40 x 35 x 15 cm. Z szatni korzysta się na podstawie biletu wstępu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
 2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
 3. Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje
 4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
 5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły