Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje

Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak14.09.2023 | 6 min.

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które zachwyca turystów bogactwem zabytków, atrakcji i ciekawych miejsc. Liczba rzeczy do zobaczenia we Wrocławiu jest ogromna, dlatego warto zaplanować zwiedzanie, by nie przegapić najważniejszych atrakcji. Poniższy przewodnik pomoże przygotować się do podróży i stworzyć optymalną trasę zwiedzania Wrocławia.

Zabytkowe kościoły i katedry Wrocławia

Wrocław słynie z wielu pięknych świątyń, wśród których koniecznie trzeba zobaczyć gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela z XIII wieku. Jej wnętrze zdobią liczne epitafia, nagrobki, witraże i polichromie. Nieopodal znajduje się bazylika mniejsza św. Elżbiety z XIV wieku, której wieża jest punktem orientacyjnym i oferuje przepiękny widok na panoramę miasta. Kolejnymi obowiązkowymi punktami są bazylika św. Marii Magdaleny, kościół św. Doroty oraz monumentalny kościół św. Antoniego.

Katedra św. Jana Chrzciciela

Najważniejsza świątynia Wrocławia, z charakterystycznymi dwoma wieżami. Zobaczyć można w niej Liczne cenne dzieła sztuki i architektury. W podziemiach znajduje się lapidarium ze zbiorami kamiennych elementów rzeźbiarskich.

Bazylika św. Elżbiety

Świątynia w stylu gotyku ceglanego z najwyższą wieżą kościelną we Wrocławiu. Można z niej podziwiać rozległą panoramę miasta. W środku zachowało się wiele detali architektonicznych i dzieł sztuki z poprzednich epok.

Kościół św. Marii Magdaleny

Jeden z najcenniejszych zabytków gotyku ceglanego w Polsce. Odznacza się bogatym wystrojem i dekoracją. Wewnątrz zobaczyć można m.in. późnogotycki tryptyk oraz manierystyczną ambonę.

Najciekawsze muzea we Wrocławiu

Wrocław słynie z wielu interesujących placówek muzealnych, w których można spędzić całe godziny. Wśród nich koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Narodowe, Panoramę Racławicką i Muzeum Architektury. Każde z nich oferuje coś wyjątkowego.

Muzeum Narodowe

Prezentuje niezwykle bogate zbiory malarstwa, rzemiosła artystycznego i sztuki zdobniczej. Znajduje się w zespole pięciu historycznych kamieniczek. Oprócz stałych ekspozycji, często odbywają się tu ciekawe wystawy czasowe.

Panorama Racławicka

Perła wśród wrocławskich muzeów. To monumentalny, 115-metrowy obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami z 1794 roku. Dzięki zastosowanym zabiegom, zwiedzający mają wrażenie, jakby znaleźli się w samym centrum bitwy.

Muzeum Architektury

Mieści się w budynku starej rzeźni miejskiej. Prezentuje ciekawe multimedia i interaktywne wystawy poświęcone architekturze i urbanistyce Wrocławia na przestrzeni dziejów. Można tu także zwiedzić 45-metrową wieżę widokową.

Wrocławskie parki i ogrody

Na mapie Wrocławia nie brakuje pięknych terenów zielonych, które stanowią świetne miejsce relaksu i wytchnienia po intensywnym zwiedzaniu. Warto wybrać się m.in. na wyspę Słodową, do Parku Szczytnickiego i Ogrodu Japońskiego.

Ostrów Tumski

Malownicza wyspa między korytami Odry, z katedrą i licznymi zabytkami. Można tu spacerować wśród starych drzew i cieszyć oczy pięknymi widokami.

Park Szczytnicki

Duży, blisko 100-hektarowy park ze stawami, strumykami i alejkami. Świetne miejsce na spacer lub piknik. Znajduje się tu m.in. Palmiarnia i Ogrodu Japoński.

Ogród Japoński

Wyjątkowy zakątek w samym centrum Wrocławia, utrzymany w stylu zen. Można tu odpocząć wśród kamiennych ogrodów, pagórków, mostków i strumyków.

Interaktywne atrakcje dla dzieci

Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje

Wrocław to świetne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Znajdą tu mnóstwo interaktywnych atrakcji, dzięki którym nauka stanie się prawdziwą przygodą. Warto wybrać się do Hydropolis, ZOO i Centrum Nauki i Techniki.

Hydropolis

Centrum Wiedzy o Wodzie - to jedyne w Polsce interaktywne muzeum poświęcone wodzie. Zwiedzający mogą wcielić się w rolę kropli wody i przeżyć fascynującą podróż przez rzekę.

ZOO Wrocław

Nowoczesny ogród zoologiczny, w którym zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych. Duża atrakcją dla dzieci jest Afrykarium - największy oceanarium słodkowodne w Europie.

Centrum Nauki i Techniki

Interaktywne muzeum, w którym poprzez zabawę można poznawać zjawiska naukowe i prawa fizyki. Znajdują się tu liczne eksponaty, makiety i stanowiska do samodzielnych eksperymentów.

Zwiedzanie Wrocławia autobusem turystycznym

Wygodnym sposobem na poznanie najważniejszych atrakcji Wrocławia jest przejazd specjalnym autobusem turystycznym. Są dostępne różne trasy z licencjonowanym przewodnikiem.

Trasa główna

Obejmuje najważniejsze zabytki w ścisłym centrum miasta, m.in. Rynek, Ostrów Tumski, Uniwersytet Wrocławski. Trasa trwa ok. 2 godzin.

Trasa industrialna

Wiedzie śladami industrialnej przeszłości Wrocławia, m.in. na Nadodrze i Psie Pole. Obejmuje m.in. dawne zakłady polaroidowe i hydrauliczne.

Trasa piwna

Zapoznaje z bogatą tradycją piwowarską miasta i zabytkowymi browarami, które można zwiedzać. Podczas przejazdu można skosztować regionalnych piw.

Punkty widokowe i wieże obserwacyjne

Aby podziwiać panoramę Wrocławia z lotu ptaka, warto wybrać się na którąś z licznych wież i punktów widokowych. Najlepsze to Wieża Ratuszowa, wieża Kościoła św. Elżbiety i Sky Tower.

Wieża Ratuszowa

Najwyższa wieża ratusza, licząca 66 m wysokości. Rozpościera się z niej imponujący widok na Stare Miasto i wrocławskie kamienice.

Wieża Kościoła św. Elżbiety

Wieża bazyliki św. Elżbiety o wysokości 91,5 m. Można z niej podziwiać rozległą panoramę na Odrę i wrocławskie osiedla.

Sky Tower

Najwyższy budynek we Wrocławiu - 212 metrów wysokości. Z tarasu widokowego na 49. piętrze można podziwiać panoramę całego miasta i okolic.

Podsumowanie

Wrocław to fascynujące miasto o niezwykłej historii i bogactwie zabytków. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno miłośnicy architektury i sztuki, jak i fani nowoczesnych atrakcji. Atrakcji, które absolutnie trzeba zobaczyć jest tak wiele, że warto dobrze zaplanować pobyt, by najlepiej wykorzystać czas. Miejmy nadzieję, że ten przewodnik pomoże stworzyć optymalną trasę zwiedzania i poznać Wrocław od najlepszej strony.

Najczęstsze pytania

Najlepiej zacząć od głównego placu - Rynku, gdzie znajduje się wiele ciekawych zabytków i atrakcji. To centrum tętniące życiem i doskonały punkt startowy.

Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje, trzeba przeznaczyć ok. 2-3 dni. Optymalnie byłby to long weekend. W ciągu jednego dnia można zobaczyć tylko wybrane miejsca.

Polecane miejsca na smaczny i niedrogi posiłek to np. Bar Bazylia na Rynku, Złoty Pies przy ul. Ofiar Oświęcimskich lub Restauracja JaDka na Rynku.

Regionalnej kuchni można posmakować m.in. w Restauracji Śląskiej przy Rynku, w Pubie Spiż na Kazimierza Wielkiego oraz w Browarze Stu Mostów przy Mostowej.

Do zwiedzania polecamy transport publiczny (autobusy, tramwaje) lub wypożyczenie roweru miejskiego "Wrocławski Rower Miejski". Można też skorzystać z usług lokalnych przewodników.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta
  4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły