homearrow-right
Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje

Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje

thumbnail
author-image

Pamela Cieślak

14.09.2023 | 6 min.

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które zachwyca turystów bogactwem zabytków, atrakcji i ciekawych miejsc. Liczba rzeczy do zobaczenia we Wrocławiu jest ogromna, dlatego warto zaplanować zwiedzanie, by nie przegapić najważniejszych atrakcji. Poniższy przewodnik pomoże przygotować się do podróży i stworzyć optymalną trasę zwiedzania Wrocławia.

Zabytkowe kościoły i katedry Wrocławia

Wrocław słynie z wielu pięknych świątyń, wśród których koniecznie trzeba zobaczyć gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela z XIII wieku. Jej wnętrze zdobią liczne epitafia, nagrobki, witraże i polichromie. Nieopodal znajduje się bazylika mniejsza św. Elżbiety z XIV wieku, której wieża jest punktem orientacyjnym i oferuje przepiękny widok na panoramę miasta. Kolejnymi obowiązkowymi punktami są bazylika św. Marii Magdaleny, kościół św. Doroty oraz monumentalny kościół św. Antoniego.

Katedra św. Jana Chrzciciela

Najważniejsza świątynia Wrocławia, z charakterystycznymi dwoma wieżami. Zobaczyć można w niej Liczne cenne dzieła sztuki i architektury. W podziemiach znajduje się lapidarium ze zbiorami kamiennych elementów rzeźbiarskich.

Bazylika św. Elżbiety

Świątynia w stylu gotyku ceglanego z najwyższą wieżą kościelną we Wrocławiu. Można z niej podziwiać rozległą panoramę miasta. W środku zachowało się wiele detali architektonicznych i dzieł sztuki z poprzednich epok.

Kościół św. Marii Magdaleny

Jeden z najcenniejszych zabytków gotyku ceglanego w Polsce. Odznacza się bogatym wystrojem i dekoracją. Wewnątrz zobaczyć można m.in. późnogotycki tryptyk oraz manierystyczną ambonę.

Najciekawsze muzea we Wrocławiu

Wrocław słynie z wielu interesujących placówek muzealnych, w których można spędzić całe godziny. Wśród nich koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Narodowe, Panoramę Racławicką i Muzeum Architektury. Każde z nich oferuje coś wyjątkowego.

Muzeum Narodowe

Prezentuje niezwykle bogate zbiory malarstwa, rzemiosła artystycznego i sztuki zdobniczej. Znajduje się w zespole pięciu historycznych kamieniczek. Oprócz stałych ekspozycji, często odbywają się tu ciekawe wystawy czasowe.

Panorama Racławicka

Perła wśród wrocławskich muzeów. To monumentalny, 115-metrowy obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami z 1794 roku. Dzięki zastosowanym zabiegom, zwiedzający mają wrażenie, jakby znaleźli się w samym centrum bitwy.

Muzeum Architektury

Mieści się w budynku starej rzeźni miejskiej. Prezentuje ciekawe multimedia i interaktywne wystawy poświęcone architekturze i urbanistyce Wrocławia na przestrzeni dziejów. Można tu także zwiedzić 45-metrową wieżę widokową.

Wrocławskie parki i ogrody

Na mapie Wrocławia nie brakuje pięknych terenów zielonych, które stanowią świetne miejsce relaksu i wytchnienia po intensywnym zwiedzaniu. Warto wybrać się m.in. na wyspę Słodową, do Parku Szczytnickiego i Ogrodu Japońskiego.

Ostrów Tumski

Malownicza wyspa między korytami Odry, z katedrą i licznymi zabytkami. Można tu spacerować wśród starych drzew i cieszyć oczy pięknymi widokami.

Park Szczytnicki

Duży, blisko 100-hektarowy park ze stawami, strumykami i alejkami. Świetne miejsce na spacer lub piknik. Znajduje się tu m.in. Palmiarnia i Ogrodu Japoński.

Ogród Japoński

Wyjątkowy zakątek w samym centrum Wrocławia, utrzymany w stylu zen. Można tu odpocząć wśród kamiennych ogrodów, pagórków, mostków i strumyków.

Interaktywne atrakcje dla dzieci

Wrocław to świetne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Znajdą tu mnóstwo interaktywnych atrakcji, dzięki którym nauka stanie się prawdziwą przygodą. Warto wybrać się do Hydropolis, ZOO i Centrum Nauki i Techniki.

Hydropolis

Centrum Wiedzy o Wodzie - to jedyne w Polsce interaktywne muzeum poświęcone wodzie. Zwiedzający mogą wcielić się w rolę kropli wody i przeżyć fascynującą podróż przez rzekę.

ZOO Wrocław

Nowoczesny ogród zoologiczny, w którym zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych. Duża atrakcją dla dzieci jest Afrykarium - największy oceanarium słodkowodne w Europie.

Centrum Nauki i Techniki

Interaktywne muzeum, w którym poprzez zabawę można poznawać zjawiska naukowe i prawa fizyki. Znajdują się tu liczne eksponaty, makiety i stanowiska do samodzielnych eksperymentów.

Zwiedzanie Wrocławia autobusem turystycznym

Wygodnym sposobem na poznanie najważniejszych atrakcji Wrocławia jest przejazd specjalnym autobusem turystycznym. Są dostępne różne trasy z licencjonowanym przewodnikiem.

Trasa główna

Obejmuje najważniejsze zabytki w ścisłym centrum miasta, m.in. Rynek, Ostrów Tumski, Uniwersytet Wrocławski. Trasa trwa ok. 2 godzin.

Trasa industrialna

Wiedzie śladami industrialnej przeszłości Wrocławia, m.in. na Nadodrze i Psie Pole. Obejmuje m.in. dawne zakłady polaroidowe i hydrauliczne.

Trasa piwna

Zapoznaje z bogatą tradycją piwowarską miasta i zabytkowymi browarami, które można zwiedzać. Podczas przejazdu można skosztować regionalnych piw.

Punkty widokowe i wieże obserwacyjne

Aby podziwiać panoramę Wrocławia z lotu ptaka, warto wybrać się na którąś z licznych wież i punktów widokowych. Najlepsze to Wieża Ratuszowa, wieża Kościoła św. Elżbiety i Sky Tower.

Wieża Ratuszowa

Najwyższa wieża ratusza, licząca 66 m wysokości. Rozpościera się z niej imponujący widok na Stare Miasto i wrocławskie kamienice.

Wieża Kościoła św. Elżbiety

Wieża bazyliki św. Elżbiety o wysokości 91,5 m. Można z niej podziwiać rozległą panoramę na Odrę i wrocławskie osiedla.

Sky Tower

Najwyższy budynek we Wrocławiu - 212 metrów wysokości. Z tarasu widokowego na 49. piętrze można podziwiać panoramę całego miasta i okolic.

Podsumowanie

Wrocław to fascynujące miasto o niezwykłej historii i bogactwie zabytków. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno miłośnicy architektury i sztuki, jak i fani nowoczesnych atrakcji. Atrakcji, które absolutnie trzeba zobaczyć jest tak wiele, że warto dobrze zaplanować pobyt, by najlepiej wykorzystać czas. Miejmy nadzieję, że ten przewodnik pomoże stworzyć optymalną trasę zwiedzania i poznać Wrocław od najlepszej strony.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie jest najlepsze miejsce do rozpoczęcia zwiedzania Wrocławia?

Najlepiej zacząć od głównego placu - Rynku, gdzie znajduje się wiele ciekawych zabytków i atrakcji. To centrum tętniące życiem i doskonały punkt startowy.

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Wrocławia?

Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje, trzeba przeznaczyć ok. 2-3 dni. Optymalnie byłby to long weekend. W ciągu jednego dnia można zobaczyć tylko wybrane miejsca.

Jakie jest najlepsze miejsce na lunch/obiadek we Wrocławiu?

Polecane miejsca na smaczny i niedrogi posiłek to np. Bar Bazylia na Rynku, Złoty Pies przy ul. Ofiar Oświęcimskich lub Restauracja JaDka na Rynku.

Gdzie we Wrocławiu można zjeść regionalne potrawy?

Regionalnej kuchni można posmakować m.in. w Restauracji Śląskiej przy Rynku, w Pubie Spiż na Kazimierza Wielkiego oraz w Browarze Stu Mostów przy Mostowej.

Jak najlepiej przemieszczać się po Wrocławiu?

Do zwiedzania polecamy transport publiczny (autobusy, tramwaje) lub wypożyczenie roweru miejskiego "Wrocławski Rower Miejski". Można też skorzystać z usług lokalnych przewodników.

shareUdostępnij
author
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0