Podróż samochodem z Polski do Włoch to świetny pomysł na urlop pełen przygód i niezapomnianych wrażeń. Choć trasa liczy ponad 2000 km, odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie pozwoli cieszyć się w pełni wakacjami we Włoszech. Oto praktyczny poradnik, jak zaplanować trasę, co zobaczyć po drodze i na co zwrócić uwagę.
Trasa Polska-Włochy samochodem - jak zaplanować?
Przed wyruszeniem w trasę warto dokładnie zaplanować podróż, by uniknąć nieprzewidzianych sytuacji. Należy sprawdzić stan techniczny samochodu, zadbać o ubezpieczenie, przygotować niezbędne dokumenty oraz wybrać optymalną trasę. Dobrze jest też zarezerwować noclegi na całej długości trasy.
Wybór trasy
Dojazd do Włoch z Polski możliwy jest przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację, Węgry i Słowenię. Ta pierwsza opcja jest zdecydowanie krótsza i wygodniejsza. Drogi są lepszej jakości, a na trasie znajduje się więcej atrakcji turystycznych.
Najlepiej wybrać autostradę A1 z Katowic przez Brno, Wiedeń do Villach, a następnie autostradę A2 przez Karawanki do Lublany. Z Lublany trasa wiedzie autostradami A3 i A4 do Wenecji i dalej do celu we Włoszech.
Ile km liczy trasa z Polski do Włoch samochodem?
Długość trasy zależy od tego, z jakiego miejsca w Polsce wyruszamy oraz do jakiego miasta we Włoszech jedziemy. Przykładowo:
Warszawa - Rzym: ok. 2150 km
Kraków - Rzym: ok 1950 km
Wrocław - Rzym: ok. 1750 km
Gdańsk - Rzym: ok. 2250 km
Jadąc z południa Polski trasa do popularnych kurortów nad Morzem Adriatyckim, np. Rimini czy Ankona, jest krótsza o kilkaset kilometrów.
Czytaj więcej: Ile kosztuje paliwo we Włoszech? Sprawdź aktualne ceny benzyny, diesla i LPG
Jakie atrakcje warto zobaczyć w drodze do Włoch samochodem?
Podróż przez Czechy, Austrię i Słowenię to okazja do poznania wielu ciekawych miejsc. Oto nasze propozycje:
Czechy
- Brno - zamek Špilberk, katedra św. Piotra i Pawła
- Czeski Krumlov - średniowieczne miasto wpisane na listę UNESCO
- Praga - Hradczany, Most Karola, Ratusz z zegarem Orloj
Austria
- Wiedeń - Pałac Schönbrunn, Katedra Św. Szczepana, Ringstrasse
- Salzburg - Stare Miasto, zamek Hohensalzburg, dom Mozarta
- Hallstatt - malownicza wioska nad jeziorem w Alpach
Słowenia
- Lublana - Stare Miasto, Smoczy Most, zamek Lublana
- Jezioro Bled - wyspa na jeziorze, zamek
- Park Narodowy Triglav - najwyższe góry w Słowenii
Gdzie zatrzymać się na nocleg w trakcie podróży do Włoch?
Ze względu na długą trasę, warto zaplanować przynajmniej 1-2 noclegi w trakcie przejazdu. Dobrym pomysłem są hotele przy autostradach (np. sieci Ibis, Campanile) lub na obrzeżach większych miast. Można też skorzystać z kempingów lub schronisk młodzieżowych.
Proponowane miejsca na nocleg:
- Brno
- Wiedeń
- Salzburg
- Villach
- Lublana
Jakie dokumenty potrzebne w podróży samochodem do Włoch?
Oto lista niezbędnych dokumentów, które należy zabrać w trasę:
- dowód osobisty lub paszport
- prawo jazdy
- dowód rejestracyjny samochodu
- ubezpieczenie OC i AC
- międzynarodowe prawo jazdy
- zielona karta
Warto też zabrać ze sobą gotówkę w euro na ewentualne opłaty za autostrady czy wjazd do stref z ograniczeniami ruchu we Włoszech.
O czym pamiętać planując podróż samochodem przez Austrię i Słowenię?
Przejazd przez te kraje wiąże się z kilkoma ważnymi zasadami:
- Na autostradach i głównych drogach w Austrii obowiązują winiety - naklejki rejestracyjne. Można je kupić na granicy lub na stacjach benzynowych.
- W Austrii i Słowenii obowiązują ograniczenia prędkości - 130 km/h na autostradach, 100 km/h na drogach ekspresowych, 50 km/h w terenie zabudowanym.
- W Słowenii na niektórych odcinkach autostrad pobierane są opłaty za przejazd. Można kupić winietę tygodniową lub dobową.
- Warto zatankować samochód przed Słowenią, gdzie paliwo jest znacznie droższe niż w Austrii czy Polsce.
Jak zaoszczędzić na autostradach we Włoszech?
Podróżowanie autostradami we Włoszech wiąże się z wysokimi kosztami z uwagi na liczne odcinki płatne. Jak zminimalizować wydatki?
- Warto kupić przed wyjazdem elektroniczny bilet autostradowy typu Telepass, który pozwala zaoszczędzić nawet 15% kosztów.
- Na niektórych odcinkach można zjechać z autostrady na drogę krajową (SS) i wrócić poMini. Pozwoli to ominąć bramkę poboru opłat.
- Dobrze jest zaplanować trasę tak, by jak najwięcej jechać darmowymi autostradami (oznaczone A i z numerem dwucyfrowym).
Najlepsze trasy z Polski na południe Włoch samochodem
Wybierając się na południe Włoch warto wybrać najbardziej malownicze trasy. Oto kilka propozycji:
- Na Sycylię przez Chorwację i prom z Ankony do Bari.
- Nad Morze Jońskie autostradą A14 przez Abruzję i Molise.
- Nad Morze Tyrreńskie przez Toskanię drogami SS1 i E80.
- Do Apulii trasą Adriatyka (SS16) wzdłuż wybrzeża z pięknymi widokami.
Podróż samochodem z północy Polski nad Morze Śródziemne to doskonały pomysł na wakacje. Z odpowiednim planowaniem trasy i wykorzystaniem porad zawartych w tym artykule, będą to wakacje pełne niezapomnianych wrażeń.
Podsumowanie
Podróż samochodem z Polski do Włoch to świetna okazja do aktywnego wypoczynku i poznania wielu ciekawych miejsc po drodze. Aby trasa była bezpieczna i komfortowa, warto poświęcić czas na staranne zaplanowanie podróży. Przestrzeganie zasad ruchu drogowego i postojów oraz posiadanie niezbędnych dokumentów ułatwi przejazd przez poszczególne kraje. Rajska sceneria i gościnność Włoch z pewnością wynagrodzi trudy długiej jazdy samochodem.