Weekend w Gdańsku - czym zająć się w Wolnym Mieście

Weekend w Gdańsku - czym zająć się w Wolnym Mieście
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak30 sierpnia 2023 | 7 min

Gdańsk to niezwykle malownicze miasto z bogatą historią i mnóstwem ciekawych miejsc do zobaczenia. Jeśli planujesz weekendowy wypad do tego pięknego nadmorskiego grodu, na pewno zastanawiasz się, jak najlepiej wykorzystać czas i co warto zobaczyć. Oto kilka propozycji na inspirujące spędzenie dwóch dni w tym niezwykłym mieście.

Zwiedzanie najważniejszych zabytków Gdańska

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska. Świątynia wyróżnia się charakterystycznymi dwoma nierównymi wieżami i pięknym wnętrzem. Warto zobaczyć ołtarz główny z XVII wieku, bogato zdobioną ambonę oraz witraże. Można też wejść na wieżę, z której rozpościera się przepiękna panorama miasta. Bazylika Mariacka to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty odwiedzającego Gdańsk.

Żuraw Gdański

Żuraw to jedna z najstarszych atrakcji Gdańska, która powstała już w XIV wieku. To symboliczny dźwig portowy, który służył do wyładowywania towarów z cumujących statków. Dzisiaj pełni funkcję muzealną i jest jedną z wizytówek miasta. Można wejść na szczyt żurawia, skąd roztacza się świetny widok. Obok znajduje się również Muzeum Gdańska, w którym można poznać bogatą historię miasta.

Brama Zielona

Brama Zielona to jedna z bram obronnych prowadzących niegdyś na teren Głównego Miasta. Jej charakterystyczny zielony kolor zawdzięcza blasze miedzianej, którą pokryto bramę. Obecnie mieści się w niej interaktywne Muzeum Treblinka, prezentujące historię byłego obozu zagłady. Warto również wejść na szczyt bramy, z którego rozpościera się malowniczy widok na Długi Targ.

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna to emblematyczna barokowa fontanna znajdująca się na Długim Targu w samym sercu Głównego Miasta. Centralną figurą jest posąg rzymskiego boga mórz Neptuna. Fontanna została zbudowana w XVI wieku i od razu stała się jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Dzisiaj jest nieodłącznym elementem panoramy Gdańska i ulubionym miejscem spotkań oraz zdjęć pamiątkowych.

Spacer po Starym Mieście i Długim Targu

Podziwianie architektury

Spacerując uliczkami gdańskiego Starego Miasta i przechadzając się Długim Targiem można podziwiać fantastyczną architekturę. Wyróżniają się przede wszystkim wspaniałe, bogato zdobione kamienice i ratusz z charakterystyczną attyką. Niektóre z nich mają ponad 500 lat! Zobaczymy tu też liczne pomniki, fontanny i inne ciekawe detale. Z pewnością będzie co fotografować na pamiątkę.

Odwiedzenie kafejek i restauracji

Przechadzając się uliczkami Starego Miasta, warto zatrzymać się w jednej z urokliwych kafejek czy restauracji. Można skosztować wyśmienitych regionalnych przysmaków, jak placuszki gdańskie lub śledzie po kaszubsku. Po długim spacerze przyjemnie będzie odpocząć przy filiżance aromatycznej kawy i domowym cieście. To doskonały pomysł, by nabrać sił przed dalszym zwiedzaniem.

Zakup pamiątek i rękodzieła

W czasie spaceru warto również zajrzeć do licznych sklepików z pamiątkami i rękodziełem, których jest mnóstwo w okolicy Długiego Targu. Można tu kupić regionalne wyroby, biżuterię, ceramikę, a nawet bursztyny. To doskonała okazja, aby zabrać ze sobą oryginalną pamiątkę z Gdańska.

Rejs statkiem po Motławie

Podziwianie panoramy od strony wody

Rejs statkiem po Motławie to świetny sposób na podziwianie panoramy Gdańska od strony wody. Płynąc wzdłuż nadbrzeża możemy zobaczyć najważniejsze zabytki miasta w nieco innym wydaniu. Z pokładu statku szczególnie dobrze prezentują się Żuraw Gdański i zabudowania Długiego Targu. To naprawdę wyjątkowe doświadczenie.

Historia i ciekawostki o porcie

Rejs po Motławie to także okazja do poznania historii i ciekawostek na temat gdańskiego portu. Doświadczony przewodnik opowie o rozwoju miasta jako ważnego ośrodka handlowego, funkcjonowaniu Żurawia i innych obiektów portowych. Na pewno lepiej zrozumiemy znaczenie Gdańska dla handlu morskiego w dawnym czasach.

Rejs wycieczkowy lub romantyczny

Rejsy po Motławie organizowane są zarówno w formie zwyczajnych rejsów wycieczkowych z przewodnikiem, jak i rejsów specjalnych, na przykład romantycznych kolacji na wodzie. Można wybrać opcję najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom. Tak czy inaczej rejs statkiem to świetny pomysł na spędzenie czasu w Gdańsku.

Odwiedzenie muzeów w Gdańsku

Weekend w Gdańsku - czym zająć się w Wolnym Mieście

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej to najnowsza i zarazem jedna z najważniejszych atrakcji muzealnych w Gdańsku. Nowoczesna ekspozycja w bardzo ciekawy i angażujący sposób przedstawia dzieje II wojny światowej, w tym losy ludności cywilnej. Z pewnością warto tu zajrzeć, aby lepiej zrozumieć tę tragiczną kartę historii.

Europejskie Centrum Solidarności

W Europejskim Centrum Solidarności możemy prześledzić drogę Polaków do odzyskania wolności i demokracji. Zobaczymy multimedia, instalacje i eksponaty pozwalające poczuć wyjątkową atmosferę tamtych czasów. To ważne miejsce dla zrozumienia historii Polski i Europy.

Narodowe Muzeum Morskie

W Narodowym Muzeum Morskim można zgłębić wiedzę na temat polskiej tradycji morskiej i żeglugi. Znajdziemy tu ekspozycje poświęcone m.in. budowie statków, polskim portom czy słynnym żeglarzom. Fani morza koniecznie powinni odwiedzić to miejsce.

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu to doskonałe miejsce, aby poznać historię „bałtyckiego złota”. Zobaczymy tu imponującą kolekcję bursztynów, w tym zawierających zabytki flory i fauny. Poznamy też etapy powstawania bursztynu i jego zastosowania. Muzeum to obowiązkowy punkt dla miłośników tego wyjątkowego surowca.

Zakupy i rozrywka w centrum handlowym

Galeria Bałtycka

Galeria Bałtycka to największe centrum handlowo-rozrywkowe w Gdańsku, gdzie można spędzić całe godziny na zakupach i rozrywce. Znajdziemy tu sklepy znanych polskich i zagranicznych marek, kino multipleks, kręgielnię oraz liczne punkty gastronomiczne. To świetny pomysł na deszczowy dzień.

Madison

Kolejnym dużym centrum handlowym w Gdańsku jest Madison, usytuowany w dzielnicy Wrzeszcz. Oprócz sklepów z odzieżą, obuwiem, elektroniką i innymi produktami, znajduje się tu oceanarium oraz plac zabaw dla dzieci. Można tu miło spędzić czas na zakupach i rozrywce.

Kupowanie ubrań i pamiątek

W galeriach handlowych w Gdańsku z pewnością znajdziemy wiele ciekawych ubrań, dodatków i pamiątek, które będą idealną pamiątką z wyjazdu. Markowe sklepy oferują szeroki wybór odzieży, natomiast w stoiskach z pamiątkami kupimy magnesy, kubki, breloczki i inne oryginalne gadżety z Gdańska.

Spędzenie czasu nad morzem

Spacer po molo w Brzeźnie

Spacer po słynnym molo w Brzeźnie to obowiązkowy punkt podczas pobytu nad morzem. To najdłuższe molo w Polsce, liczące aż 512 metrów długości. Można tu podziwiać panoramę Zatoki Gdańskiej, pospacerować w otoczeniu wody, posłuchać szumu fal i poczuć morską bryzę. Molo w Brzeźnie przyciąga zarówno spacerowiczów, jak i wędkarzy.

Plażowanie w Sopocie

Sopot słynie z pięknych, szerokich plaż, które z pewnością warto odwiedzić latem. To świetne miejsce na całodniowe plażowanie, kąpiele w morzu i opalanie. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada z licznymi restauracjami i klubami, więc nie można się tu nudzić. Plaże Sopotu zdecydowanie warto zobaczyć.

Kąpiele morskie i opalanie

Oczywiście pobyt nad Bałtykiem to przede wszystkim okazja do morskich kąpieli i opalania na pięknych plażach w Gdańsku, Sopocie czy na Półwyspie Helskim. Nic tak nie relaksuje i nie sprawia frajdy jak pluskanie się w chłodnym Bałtyku w upalny dzień. To zdecydowanie jedna z największych atrakcji nadmorskiego Gdańska latem.

Podsumowanie

Jak widać, Gdańsk to miasto o niezwykle bogatej ofercie turystycznej, które zadowoli każdego. Zabytki, muzea, rejsy po porcie, zakupy, plażowanie - każdy znajdzie coś dla siebie. Atrakcji i możliwości spędzenia czasu jest tutaj naprawdę mnóstwo. Weekend w Gdańsku na pewno pozostanie w pamięci na długo i zachęci do kolejnego odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Gorąco polecamy pobyt w stolicy Pomorza!

Najczęstsze pytania

Do Gdańska najłatwiej dostać się pociągiem lub autobusem. Miasto ma dobrze rozwinięte połączenia z wieloma miastami w Polsce. Kolejnym wygodnym sposobem jest dojazd samochodem - z Warszawy to ok. 5 godzin jazdy. W sezonie letnim dostępne są także połączenia lotnicze z kilku polskich miast.

Gdańsk słynie z fantastycznych restauracji serwujących dania kuchni polskiej i międzynarodowej. Polecamy Stare Miasto, ulicę Długą i okolice Długiego Targu. Tam znajdziemy najciekawsze lokale gastronomiczne w mieście.

Turyści zazwyczaj decydują się na zakup 24- lub 72-godzinnego biletu na komunikację miejską w Gdańsku. Uprawnia on do nieograniczonej liczby przejazdów autobusami i tramwajami przez wybrany czas.

Gdańsk nie ma własnej plaży, ale świetnym miejscem na plażowanie i kąpiele jest bliski Sopot. Polecamy też wyjazd na Półwysep Helski, gdzie znajdują się piękne, szerokie plaże.

W Gdańsku warto kupić pamiątki z bursztynem, produkty z metką "Pomorskość" (chociażby miód pitny), statki w butelkach, książki o historii miasta, ręcznie robioną biżuterię ze srebra i bursztynu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Grecka Riwiera Olimpijska: Pogoda i główne atrakcje
  3. Bellevue Club Alcudia opinie: Rzetelna ocena wypoczynku według gości
  4. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  5. Czy do Maroko potrzebny jest paszport? poradnik dla podróżujących
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły