Sekrety Szczawnicy - mało znane atrakcje warto odwiedzić

Sekrety Szczawnicy - mało znane atrakcje warto odwiedzić
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak19.08.2023 | 7 min.

Szczawnica to nie tylko znane uzdrowisko i popularne kurorty, ale także wiele mało znanych atrakcji, które warto odkryć. Spacerując po mniej uczęszczanych szlakach, odwiedzając zapomniane zabytki i biorąc udział w lokalnych wydarzeniach, można poznać prawdziwe oblicze tego malowniczego miasteczka w Pieninach.

Nieznane zabytki i atrakcje Szczawnicy

Zapomniane pałace i dwory szlacheckie

W Szczawnicy i okolicznych wioskach znajduje się wiele starych rezydencji szlacheckich. Warto wybrać się na wycieczkę do nieco zapomnianych przez turystów pałaców i dworów, takich jak pałac w Szlachtowej czy dwór w Krościenku. Choć część jest w złym stanie, emanują aurą dawnej świetności. Można podziwiać piękne elewacje, parkowe otoczenie oraz elementy architektury wnętrz.

Ukryte wąwozy i wodospady

Szczawnica słynie z malowniczych wąwozów, którymi płyną górskie potoki. Niektóre z nich, jak Wąwóz Homole, są bardzo popularne. Jednak w okolicy znajduje się wiele mniej znanych wąwozów, gdzie można podziwiać dziką przyrodę z dala od turystów. Szczególnie warte odwiedzenia są: Wąwóz Szopczański ze stromymi skałami i wodospadami oraz urokliwy Wąwóz Zaskalskiego.

Maleńkie, urokliwe kościoły i kapliczki

Wśród górskich wiosek można natknąć się na wiele malowniczych, drewnianych kościołów i kaplic. W Krościenku znajduje się śliczny kościół św. Trójcy z XVII w., a w Szlachtowej modrzewiowy kościół Matki Bożej Różańcowej. Warto też odwiedzić urocze kapliczki przydrożne, kryjące często XIX-wieczne figury i obrazy świętych.

Szlaki turystyczne mało znane, a warte zwiedzenia

Szlak wokół góry Wdżar

Góra Wdżar to niezbyt wysoki, ale bardzo malowniczy szczyt w Paśmie Radziejowej. Prowadzi na niego rzadko uczęszczany szlak zielony z widokami na Pieniny i Gorce. Trasa wiedzie przez bukowy las, polany i górskie hale. Ze szczytu roztacza się przepiękna panorama na Tatry i pasmo Skałek Pienińskich.

Szlak na szczyt Małego Jaworowego

Na północ od Szczawnicy położony jest szczyt Mały Jaworowy. Prowadzi na niego średnio trudny, ale rzadko uczęszczany szlak niebieski z Krościenka. Po drodze mija się malownicze skałki, z których roztaczają się piękne widoki na Pieniny. Ze szczytu można podziwiać panoramę Tatr.

Szlak na szczyt Minięciec

Wzgórze Minięciec to atrakcyjny punkt widokowy w Beskidzie Sądeckim. Prowadzi na niego szlak zielony z mało uczęszczaną ścieżką widokową. Rozciągają się stąd imponujące panoramy na pasmo Radziejowej, Gorce i Tatry. Ze szczytu można zobaczyć także zamek w Niedzicy.

Ciekawe wydarzenia kulturalne i imprezy

Nocne zwiedzanie zamku w Niedzicy

Zamek w Niedzicy to jedna z największych atrakcji regionu. W sezonie letnim organizowane są tu nocne zwiedzania z przewodnikiem, podczas których można poczuć średniowieczny klimat tych murów. Dodatkową atrakcją są inscenizacje historyczne i pokazy walk rycerskich.

Jarmarki i kiermasze rzemieślnicze

W Szczawnicy cyklicznie odbywają się jarmarki i kiermasze, na których można kupić regionalne produkty spożywcze, rękodzieło oraz rzemiosło artystyczne. Szczególnie polecamy sierpniowy Jarmark Pieniński oraz Wielkanocny Kiermasz Tradycji i Rękodzieła Ludowego.

Festiwal Teatrów Ulicznych

Co roku w sierpniu ulice Szczawnicy zamieniają się w scenę podczas Festiwalu Teatrów Ulicznych. Artyści z całej Polski dają tu spektakle teatralne, sztuki cyrkowe, pantomimę, happeningi. To świetna okazja do poznania interesujących form sztuki ulicznej.

Smaki lokalnej kuchni do wypróbowania

Sekrety Szczawnicy - mało znane atrakcje warto odwiedzić

Tradycyjne oscypki od miejscowych baców

W okolicznych wioskach można kupić prawdziwe oscypki wyrabiane przez baców metodami tradycyjnymi. Te sery z mleka owczego mają niepowtarzalny smak i zapach. Polecamy skosztować oscypków na hali w Radziejowej lub kupić je od bacy na jednym ze szlaków turystycznych.

Regionalne ciasta i wypieki z cukierni

W cukierniach i kawiarniach Szczawnicy można skosztować wyśmienitych regionalnych ciast i wypieków według starych przepisów. Koniecznie trzeba spróbować kołocza szczawnickiego, pierogów ze śliwkami oraz sernika pienińskiego.

Lokalne trunki - miody pitne i nalewki

W okolicy powstają znakomite regionalne trunki - miody pitne i nalewki na ziołach z pienińskich łąk. Można je kupić bezpośrednio od producentów lub skosztować w jednej z restauracji czy karczm. Gorąco polecamy nalewkę na jałowcu i miód pitny z dodatkiem malin.

Mało znane atrakcje przyrodnicze

Rezerwat przyrody na stokach Radziejowej

Na stokach Radziejowej znajduje się rezerwat przyrody chroniący roślinność regla dolnego. Miejsce to przyciąga bogactwem rzadkich roślin górskich. Można tu spotkać m.in. goryczkę kropkowaną, sasankę alpejską oraz dębika ośmiopłatkowego. Obfite występowanie roślin wabi również motyle.

Jaskinie w okolicach Szczawnicy

Wapienne podłoże sprzyja występowaniu jaskiń. Jedną z najciekawszych jest Jaskinia Mylna położona w Paśmie Radziejowej. Ma ona bogate nagromadzenia nacieków i jest ostoją nietoperzy. Inną atrakcją jest Jaskinia Raptawicka z ciekawymi formami naciekowymi.

Źródła mineralne i zdrojowiska

Okolice Szczawnicy słyną ze źródeł wód mineralnych, które można podziwiać m.in. w Parku Górnym. Wody ze Szczawnicy mają właściwości lecznicze przy schorzeniach dróg oddechowych i trawienia. Można je pić prosto ze źródeł lub w pijalniach.

Stare tradycje i rękodzieło warto poznać

Tworzenie drewnianych zabawek ludowych

W Krościenku działa ostatni w Polsce warsztat wyrobu tradycyjnych drewnianych zabawek. Można tu zobaczyć cały proces ich powstawania i kupić unikalne ludowe lalki, koniki czy zwierzątka.

Hafciarstwo i koronkarstwo

W większych miejscowościach odbywają się warsztaty hafciarskie i koronkarskie, podczas których można poznać te tradycyjne rzemiosła artystyczne. Powstają tu piękne serwety, obrusy i inne ozdoby z delikatnych nici i koronek.

Warsztaty garncarskie

W Krośnicy można wziąć udział w warsztatach garncarskich i samodzielnie lepić z gliny, a następnie ozdabiać naczynia. To świetna okazja do nauki tego tradycyjnego rzemiosła oraz poznania regionalnych wzorów zdobniczych.

Jak widać, Szczawnica to nie tylko uzdrowisko i górskie kurorty, ale prawdziwa skarbnica mało znanych atrakcji - zabytków, szlaków, imprez, smaków kuchni, tajemnic przyrody i tradycji. Warto wybrać się w te urocze, pienińskie okolice, by odkryć ich mniej oczywiste oblicze.

Podsumowanie

Szczawnica kryje w sobie wiele nieodkrytych dotąd atrakcji, które z pewnością zachwycą każdego odwiedzającego. Zapomniane zabytki, urokliwe kościoły i kapliczki, mało znane szlaki turystyczne, lokalne imprezy i smakołyki kuchni regionalnej to tylko niektóre z nich. Dodatkowo okolica zachwyca pięknem dzikiej, górskiej przyrody. Odkrywanie ukrytych skarbów Szczawnicy to świetny sposób na poznanie prawdziwego oblicza tego malowniczego zakątka Pienin.

Najczęstsze pytania

Polecamy spróbować regionalnych specjałów w lokalnych restauracjach i karczmach. Koniecznie trzeba skosztować oscypków, pierogów ze śliwkami, kołocza szczawnickiego i sernika pienińskiego.

Ze Szczawnicy najlepiej wywieźć regionalne produkty spożywcze - oscypki, miody, nalewki. Świetnymi pamiątkami są też wyroby rękodzielnicze - hafty, koronki czy ceramika.

Polecamy mało uczęszczane szlaki wokół góry Wdżar, na Mały Jaworowy czy na Minięcicę. Roztaczają się z nich przepiękne widoki na Pieniny i Tatry.

Z dziećmi warto wybrać się do Krościenka i zobaczyć warsztat wyrobu tradycyjnych zabawek. Dobrym pomysłem są też wycieczki po łatwiejszych szlakach z pięknymi widokami np. do wąwozu Homole.

Poza dużymi ośrodkamihotelowymi, polecamy noclegi w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pobliskich wsiach - zapewniają one ciszę i bliski kontakt z przyrodą.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta
  4. Śladami historii w Przemyślu - najważniejsze zabytki i atrakcje miasta
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły