Sekrety Ojcowskiego Parku Narodowego - mało znane szlaki i atrakcje

Sekrety Ojcowskiego Parku Narodowego - mało znane szlaki i atrakcje
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak23.08.2023 | 7 min.

Ojcowskiego Parku Narodowego urokliwe krajobrazy, malownicze szlaki oraz niezwykłe zabytki i atrakcje przyciągają co roku tysiące turystów. Jednak obok popularnych miejsc, istnieje wiele mniej znanych zakątków tego niezwykłego Parku, które warto odkryć. Pozwoli to doświadczyć prawdziwego kontaktu z nieskażoną przyrodą, podziwiać zapierające dech w piersiach widoki oraz poczuć aurę tajemniczości unoszącą się wśród starych zamczysk i jaskiń.

Ojcowskiego Parku Narodowego najbardziej niezwykłe widoki

Szczyt Zamkowej Góry i panorama doliny Prądnika

Wędrując oznakowanym niebieskim szlakiem można dotrzeć na szczyt Zamkowej Góry (456 m n.p.m.), gdzie rozpościera się imponująca panorama Ojcowskiego Parku Narodowego. Z góry rozciąga się malowniczy widok na meandrującą wśród skał dolinę Prądnika z licznymi jaskiniami, wapiennymi skałami i bujną roślinnością. Warto wybrać się tutaj o zachodzie słońca, kiedy promienie złocistego światła oświetlają kontury skalnych turni, tworząc bajeczny pejzaż.

Przełom Białej Wody w Macelowej Górze

Jednym z najpiękniejszych, a zarazem najmniej uczęszczanych zakątków Parku jest przełom rzeki Białej Wody przecinający masyw Macelowej Góry. Można do niego dotrzeć zielonym szlakiem z Pieskowej Skały. Kilkumetrowa szczelina, przez którą przepływa wartki strumień, tworzy scenerię niczym z bajki. Do tego dochodzą malownicze progi skalne i niewielkie kaskady.

Groty Łokietka i Ciemna ukryte wśród skał

Wapienne podłoże Ojcowskiego Parku Narodowego sprzyja powstawaniu jaskiń. Wśród nich na uwagę zasługują Grota Łokietka znajdująca się u podnóża skały Okiennik oraz Jaskinia Ciemna ukryta na zboczu góry Zamkowa. Zwiedzanie tych jaskiń z przewodnikiem pozwoli poczuć klimat tajemniczych wnętrz, podziwiać niesamowite formy nacieków i doświadczyć ciemności panującej w głębi skalnych korytarzy.

Malownicze, rzadko uczęszczane szlaki turystyczne

Niebieski szlak przez wąwozy Wawrzonowickie

Rzadko uczęszczany niebieski szlak biegnący z Pieskowej Skały do Ojcowa prowadzi przez urokliwe, lessowe wąwozy Wawrzonowickie. Można tu podziwiać fantastyczne formy erozyjne – labirynty wąskich jarów, strome ściany, igliczne turnie. Dodatkową atrakcją jest niewielka Kapliczka Świętej Marii Magdaleny z XIX wieku znajdująca się na zboczu Góry Koronnej.

Czerwony szlak na szczyt góry Zachełmie

Wędrując czerwonym szlakiem z Ojcowa na szczyt góry Zachełmie (487 m n.p.m.) można doświadczyć prawdziwej dzikości i odludzia tego rejonu Parku. Po drodze mijamy malownicze wapienne ostańce, jak Iglica Deotymy oraz nieczynny kamieniołom wąwozu Jamki. Ze szczytu Zachełmia roztaczają się imponujące widoki na pasmo Skałek Grodzisko.

Żółty szlak doliną rzeki Sąspówka

Szlak żółty wiedzie doliną rzeki Sąspówki, która wraz ze swoimi dopływami utworzyła labirynt przełomów, tuneli i mostów skalnych. Spacerując wzdłuż malowniczych meandrów rzeki, mijamy takie atrakcje jak próg skalny Bramy Krakowskiej czy Grota Zbójecka. Jest to świetna trasa, aby obcować z dziką przyrodą z dala od zgiełku turystycznych traktów.

Cenne przyrodniczo miejsca i atrakcje Parku

Rezerwat skalny na Sokolich Górach

Niedaleko Ojcowa, na Sokolich Górach znajduje się rezerwat skalny o powierzchni 57 ha obejmujący labirynt piaskowcowych baszt, iglic i ambon. Teren wyróżnia się bogactwem rzadkich gatunków roślinności kserotermicznej. Można tu zaobserwować okazy rogownicy sinych czy zanokcicy murowej.

Jaskinia Ciemna z kolorowymi naciekami

Jaskinia Ciemna skrywa we wnętrzu niezwykłe stalaktyty, stalagmity i draperie w kolorach od białego, poprzez żółty i czerwony, aż po brąz. Te bajeczne formy naciekowe powstawały przez tysiące lat. Co ciekawe grota ma aż 4 piętra położone na różnych poziomach.

Aleja 300-letnich dębów w Dolinie Prądnika

W Dolinie Prądnika rośnie aleja licząca kilkadziesiąt potężnych, majestatycznych dębów szypułkowych o obwodach dochodzących do 6 metrów. Niektóre okazy mają nawet 300 lat! Spacer aleją pozwoli poczuć klimat tajemniczego, prastarego lasu.

Zabytki architektury i historii regionu

Zamek w Ojcowie - dawna warownia królewska

Malowniczo położony nad Prądnikiem Zamek w Ojcowie to jedna z najcenniejszych pamiątek średniowiecza w Polsce. Wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku zamek strzegł szlaku handlowego do Krakowa. Dziś możemy podziwiać ruiny murów, baszt i wież zamkowych.

Pustelnia św. św. Grota i Mateusza w Dolinie Będkowskiej

Ukryta wśród skał pustelnia stanowi cenny zabytek architektury sakralnej z XVII wieku. Znajdują się tu dwie groty - św. Grota, w której mieszkał pustelnik oraz św. Mateusza pełniąca rolę kaplicy. Dodatkową atrakcją są piękne widoki na okolicę z punktów widokowych.

XIX-wieczny zespół dworsko-parkowy w Ojcowie

W Ojcowie zachował się zabytkowy zespół dworsko-parkowy, w skład którego wchodzi neogotycki dwór z drugiej połowy XIX wieku, oficyny, gazownia oraz 13-hektarowy park krajobrazowy. Jest to świadectwo bogatej historii tych ziem.

Aktywnie i na sportowo - atrakcje dla dynamicznych

Wspinaczka skalna na skałkach Grodzisko

Pasmo wapiennych skał Grodzisko to prawdziwy raj dla wspinaczy. Znajduje się tu wiele dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności, dostosowanych zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Możliwość uprawiania wspinaczki pod okiem instruktora.

Spływ kajakowy doliną Prądnika

Spływ kajakowy malowniczą doliną Prądnika pozwoli zobaczyć Park z zupełnie nowej perspektywy. Płynąc wolno pomiędzy wysokimi skałami, jaskiniami i zamczyskami można w pełni poczuć klimat tego niezwykłego miejsca.

Jazda konna po leśnych duktach i polach

Park dysponuje kilkoma szlakami konnymi o łącznej długości ponad 100 km. Rajd konny pozwoli dotrzeć w niedostępne zakamarki i podziwiać piękne widoki z siodła. Możliwość wynajęcia koni i przewodnika.

Ojcowskiego Parku Narodowego bogata oferta edukacyjna

Leśne ścieżki edukacyjno-przyrodnicze

Na terenie Parku wytyczono szereg ścieżek edukacyjnych z tablicami informacyjnymi o ekosystemach, gatunkach roślin i zwierząt. Są one skierowane głównie do dzieci i młodzieży, ale dostarczą ciekawych informacji każdemu.

Warsztaty astronomiczne w Ojcowskim Parku Narodowym

Park organizuje warsztaty i pokazy astronomiczne, podczas których można poznać tajniki obserwacji nieba, posłuchać ciekawostek z astronomii oraz spróbować samodzielnie prowadzić obserwacje teleskopowe.

Zajęcia ornitologiczne i obserwacje ptaków

W Parku występuje ponad 100 gatunków ptaków, zarówno tych pospolitych, jak i rzadkich. Podczas zajęć ornitologicznych można poznać ich głosy, sposoby żerowania oraz próbować samodzielnie je identyfikować.

Podsumowanie

Ojcowskiego Parku Narodowego urok polega w dużej mierze na możliwości odkrywania jego mniej znanych zakątków. Oprócz najbardziej popularnych atrakcji, warto wybrać się na rzadziej uczęszczane szlaki, zwiedzić ukryte wśród skał zabytki czy skorzystać z unikatowej oferty edukacyjnej Parku. Pozwoli to poczuć prawdziwy związek z nieskażoną, dziką przyrodą, podziwiać zapierające dech widoki oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o tym wyjątkowym regionie Polski. Ojcowskiego Parku Narodowego sekrety czekają na odkrycie.

Najczęściej zadawane pytania

Warto wybrać się m.in. na szczyt Zamkowej Góry, do przełomu Białej Wody, jaskiń Grota Łokietka i Ciemna, rezerwatu na Sokolich Górach, alei 300-letnich dębów czy XIX-wiecznego zespołu dworsko-parkowego w Ojcowie.

Polecamy mało uczęszczane szlaki: niebieski przez wąwozy Wawrzonowickie, czerwony na Zachełmie czy żółty doliną Sąspówki. Pozwalają one uciec od zgiełku i delektować się spokojem Parku.

Doskonałym miejscem do wspinaczki są skałki Grodzisko, gdzie znajdują się liczne drogi wspinaczkowe różnych poziomów trudności.

Park organizuje m.in. zajęcia na ścieżkach przyrodniczych, warsztaty astronomiczne czy ornitologiczne. Można spróbować samodzielnie obserwować ptaki i gwiazdy.

Kajaki można wypożyczyć m.in. w okolicach Prądnika Korzkiewskiego. Konie udostępniane są w kilku ośrodkach jeździeckich na terenie Parku.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta
  4. Śladami historii w Przemyślu - najważniejsze zabytki i atrakcje miasta
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły