Piękno Babiej Góry - widoki i atrakcje dla turystów

Piękno Babiej Góry - widoki i atrakcje dla turystów
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak21.08.2023 | 6 min.

Babia Góra to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych pasm górskich w polskich Karpatach. Ten imponujący masyw górski przyciąga turystów i miłośników górskich wędrówek z całej Polski. Wędrówka na Babią Górę to niezapomniane przeżycie, podczas którego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, poznać endemiczną florę i faunę oraz zwiedzić liczne atrakcje turystyczne.

Niezapomniane krajobrazy Babiej Góry

Malownicze widoki i panoramy górskie

Z Babiej Góry rozciągają się przepiękne widoki na Beskidy, Tatry i Pieniny. Wędrując szlakami można podziwiać rozległe panoramy szczytów, lasów i polan. Z niektórych punktów widać nawet Tatry, oddalone o blisko 100 km. Wschody i zachody słońca prezentują się tutaj wyjątkowo spektakularnie.

Unikalna flora i fauna Babiej Góry

Na Babiej Górze występuje wiele endemicznych i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Rośnie tutaj ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych, w tym krokusy, sasanki i inne chronione kwiaty. Można spotkać rzadkie gatunki ptaków, jak orzeł przedni, puchacz czy sóweczka. Żyją tu też jelenie, dziki, ryjówki górskie i inne ssaki.

Wyjątkowe formacje skalne

Na Babiej Górze znajdują się fascynujące formacje skalne, m.in. Diablak, Czartak, Kozie Czuby i Sokolica. Można zobaczyć ostaniec wapienny - jaskinię Mylna, usytuowaną na wysokości 1115 m n.p.m. Odkrywanie skalnych formacji to atrakcja sama w sobie.

Szczyt Diablaka - symbol Babiej Góry

Droga na szczyt Diablaka i widoki

1725 m n.p.m. - na tej wysokości znajduje się szczyt Diablaka, który wraz z Cylerem jest najwyższym szczytem Babiej Góry. Wejście na wierzchołek wymaga wprawy w chodzeniu po szlakach górskich, ale widoki zapierają dech. Rozciąga się stąd panorama Beskidów Zachodnich i Tatr.

Historia zdobywania Diablaka

Diablak uchodził dawniej za szczyt nie do zdobycia. Jego strome ściany odstraszały śmiałków. Pierwszego wejścia w 1770 r. dokonał ksiądz Józef Stolarczyk. Od tego czasu Diablak był wielokrotnie zdobywany, stając się symbolem odwagi i determinacji.

Diablak jako symbol polskich gór

Charakterystyczny stożkowy kształt Diablaka sprawia, że ten szczyt stał się rozpoznawalnym symbolem polskich gór. Jego podobizna zdobi liczne widokówki, przewodniki i pamiątki z Babiej Góry.

Szlaki turystyczne i atrakcje Babiej Góry

Najlepsze szlaki piesze na Babią Górę

Babiogórski Park Narodowy przecina ponad 180 km szlaków turystycznych. Najpopularniejsze to czerwony szlak prowadzący na Diablak i żółty wiodący przez Halę Czarnego. Szlaki znakomicie przygotowane.

Rowerem na Babiej Górze - trasy i atrakcje

Rowerzyści docenią liczne trasy rowerowe na Babiej Górze i w okolicy. Ciekawą propozycją jest pętla wokół masywu Babiej Góry. Można też zwiedzać atrakcje, jak skansen w Sidzinie czy zamek w Suchej Beskidzkiej.

Zimą na Babiej Górze - szlaki, trasy i atrakcje

Zimą można przemierzać oznakowane szlaki narciarskie, np. czerwony szlak z Markowych Szczawin na Przełęcz Krowiarki. Funkcjonuje też ośrodek narciarski z wyciągami na północnych stokach Babiej Góry.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Piękno Babiej Góry - widoki i atrakcje dla turystów

Schroniska górskie na Babiej Górze

Na Babiej Górze znajduje się kilka schronisk górskich, m.in. na Markowych Szczawinach, Hali Miziowej i Przełęczy Brona. Oferują noclegi oraz smaczne, regionalne posiłki dla turystów.

Hotele i pensjonaty w okolicy

W miejscowościach pod Babią Górą, jak Zawoja, Maków Podhalański czy Sucha Beskidzka działają liczne hotele i pensjonaty. Zapewniają komfortowy wypoczynek po górskich wędrówkach.

Restauracje serwujące regionalne dania

W okolicznych restauracjach można skosztować regionalnych potraw kuchni góralskiej, m.in. oscypków, bryndzy, kołoczy i bigosu z jagnięciny. Każdy znajdzie coś smacznego dla siebie.

Informacje praktyczne dla turystów

Jak dojechać na Babią Górę

Babią Górę najłatwiej zwiedzać własnym samochodem. Można też dojechać autobusami i busami m.in. z Krakowa, Katowic czy Zakopanego. Dogodne połączenia ułatwiają wycieczkę.

Pogoda i przygotowanie do wędrówki

Na Babiej Górze panuje specyficzny, górski klimat. Przed wyprawą warto sprawdzić prognozę pogody i odpowiednio się ubrać. Niezbędne są buty trekkingowe, kurtka przeciwdeszczowa i prowiant.

Bezpieczeństwo i zasady zachowania w górach

Poruszając się po Babiej Górze, należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad obowiązujących na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Pozwoli to zapewnić bezpieczeństwo swoje i innych.

Dlaczego warto odwiedzić Babiej Górę?

Niepowtarzalny klimat i urok górskiej wędrówki

Babia Góra ma wyjątkowy, górski klimat. Spacer po leśnych ostępach, widok zapierających dech panoram i świeże powietrze sprawiają, że wędrówka po Babiej Górze na długo pozostaje w pamięci.

Możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury

Babia Góra to idealne miejsce na aktywny wypoczynek - piesze wędrówki, jazdę na rowerze czy na nartach. Ruch na świeżym powietrzu pozwala zregenerować siły i podreperować zdrowie.

Odkrywanie dzikich zakątków polskich gór

Masyw Babiej Góry kryje jeszcze wiele tajemnic i dzikich miejsc do odkrycia. Zdobywanie górskich szczytów pozwala poczuć prawdziwy smak przygody i bliskość natury.

Podsumowanie

Babia Góra to prawdziwa perła wśród polskich gór, oferująca niezapomniane widoki, ciekawe szlaki i mnóstwo atrakcji. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - wędrówki piesze i rowerowe latem, szusowanie zimą, regionalną kuchnię i noclegi. Warto odwiedzić to magiczne miejsce, aby na własne oczy przekonać się o uroku Babiej Góry i pięknie polskich Beskidów.

Najczęstsze pytania

Najwyższy szczyt Babiej Góry, Diablak, ma 1725 m n.p.m. Drugi co do wysokości szczyt, Cyl, ma 1724 m n.p.m.

Na Babiej Górze rośnie ponad 1000 gatunków roślin, w tym endemiczne: krokus spiski, sasanka otwarta, pierwiosnek maleńki. Występują tu m.in. kosodrzewina, borówki i poziomki.

Zimą szlaki narciarskie na Babią Górę są otwarte dla turystów. Należy posiadać odpowiedni sprzęt i zachować szczególną ostrożność.

Fauna Babiej Góry obejmuje m.in.: jelenie, dziki, niedźwiedzie brunatne, rysie, świstaki tatrzańskie, orły przednie i puchacze.

Ceny noclegów na Babiej Górze zaczynają się od ok. 50 zł w schroniskach górskich. W hotelach i pensjonatach koszt noclegu waha się od 100 do 300 zł za osobę.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta
  4. Śladami historii w Przemyślu - najważniejsze zabytki i atrakcje miasta
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły