Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce. Leży malowniczo nad Wisłą, wśród wapiennych wzgórz pokrytych lasami i winnicami. Jest prawdziwą perłą Lubelszczyzny i celem wycieczek turystów z całego kraju. W tym przewodniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, aby jak najlepiej zaplanować swój pobyt w Kazimierzu Dolnym. Przedstawiamy najciekawsze zabytki, muzea i galerie sztuki. Opowiadamy o urokliwych zaułkach, pięknych widokach i ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Podpowiadamy, gdzie warto zjeść, przespacerować się i zrelaksować. Przygotowaliśmy też garść praktycznych porad, jak dojechać, gdzie się zatrzymać i co kupić na pamiątkę. Zapraszamy na wycieczkę po Kazimierzu i okolicach!
Zabytki i atrakcje Kazimierza Dolnego
Rynek z starówką
1. Kamieniczki i fontanna z trąbami
Sercem Kazimierza Dolnego jest malowniczy rynek z renesansową studnią. Otaczają go kolorowe kamienice, niektóre z elementami gotyckimi. Najciekawsza jest Kamienica Celejowska z trąbami w fasadzie. Codziennie w południe i wieczorem rozbrzmiewa z nich hejnał miejski.
2. Dawny ratusz i zegar słoneczny
Na rynku znajduje się barokowy ratusz z charakterystyczną wieżą zegarową. Na jego ścianie wiszą dwa zegary słoneczne. Warto też zajrzeć do wnętrza, gdzie jest galeria i punkt informacji.
Wzgórze Trzy Krzyże
1. Trzy drewniane krzyże i punkt widokowy
Symbol miasta stoją na szczycie Wzgórza Trzech Krzyży. Z platformy widokowej roztacza się malowniczy widok na dolinę Wisły i okoliczne wzgórza. Można stąd zrobić niezapomniane zdjęcia.
2. Droga Krzyżowa z kapliczkami
Na szczyt prowadzą stacje Drogi Krzyżowej - murowane kapliczki z rzeźbami i obrazami. Warto wspiąć się pieszo, rozważając mękę Pańską.
Zabytkowe kamieniczki i kościoły
1. Kamienice celejowskie z ciekawymi podcieniami
Urok Kazimierza tworzą kamienice celejowskie - piękne, renesansowe budynki z charakterystycznymi podcieniami. Najciekawsze znajdują się przy ul. Senatorskiej.
2. Gotycki kościół farny i klasztor reformatów
Do najstarszych zabytków należą: gotycki kościół farny z XIV w. i pobliski klasztor reformatów z XVI w. Warto zajrzeć do wnętrz, gdzie zobaczymy cenne witraże, malowidła i wystrój.
Najciekawsze zakątki miasteczka
Urokliwe uliczki i zaułki
Kazimierz to labirynt uroczych, brukowanych uliczek i alejek, które warto bez pośpiechu przemierzać. Odkryjemy urokliwe podwórka, bramy i przejścia do ogrodów. Można się tu zakochać!
Bulwary wiślane i przystanie
Spacer warto zacząć od bulwarów nad Wisłą. Z przystani wypływają statki w rejsy po Wiśle i na spacer po zalewie. Można tu odpocząć na ławeczce z pięknym widokiem.
Artystyczne galerie i pracownie
W Kazimierzu działa wiele pracowni i galerii sztuki, gdzie można podziwiać i zakupić obrazy oraz rękodzieło. Najwięcej jest przy ul. Nadwiślańskiej i w okolicy Rynku.
Kultura i sztuka Kazimierza Dolnego
Galerie i muzea miejskie
W Kazimierzu znajduje się kilka ciekawych galerii i muzeów, m.in. Muzeum Nadwiślańskie z ekspozycją historii miasta, Galeria im. Boznańskiej, gdzie można obejrzeć prace wybitnych polskich artystów.
Festiwale filmowe i teatralne
Latem odbywają się tu słynne festiwale: Przegląd Piosenki Aktorskiej, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz Lubelski Festiwal Filmowy "Kino na granicy".
Artyści i rzemieślnicy
Od lat Kazimierz przyciąga artystów - malarzy, rzeźbiarzy, fotografików. Działa tu także wielu utalentowanych rzemieślników, jubilerów i ceramiczników, u których można zakupić piękne, unikatowe pamiątki.
Przyroda i krajobrazy nadwiślańskie
Malownicze wąwozy lessowe
Niedaleko Kazimierza znajdują się słynne wąwozy lessowe. Najbardziej znane to Wąwóz Czerniawy i Wąwóz Chojeński. Można je zwiedzać spacerując oznakowanymi szlakami.
Flora i fauna Kazimierza
Okolice kryją wiele przyrodniczych skarbów. Występują tu rzadkie gatunki roślin, motyli i ptaków. Miłośnicy przyrody z pewnością będą zachwyceni!
Widoki z Góry Trzech Krzyży
Z punktów i platform widokowych na wzgórzu możemy podziwiać panoramę Kazimierza i malowniczych meandrów Wisły. Najlepiej przyjść tu na zachód słońca.
Praktyczne informacje dla turystów
Jak dojechać i się przemieszczać
Do Kazimierza dojedziemy pociągiem lub autobusem. Na miejscu poruszać można się pieszo lub rowerem. Czynny jest parking na Rynku, ale w sezonie trudno znaleźć wolne miejsca.
Gdzie zjeść i przenocować
W Kazimierzu jest wiele restauracji, barów, kawiarni, kafejek z regionalną kuchnią. Można nocować w hotelach, pensjonatach, agroturystykach i kwaterach prywatnych.
Co warto kupić na pamiątkę
Na straganach i w pracowniach kupimy regionalne wyroby: biżuterię, ceramikę, wyroby z drewna, płótna malowane, bibeloty. Świetną pamiątką będzie też książka o Kazimierzu albo album ze zdjęciami.
Weekendowe wypady do okolic
Spływ kajakowy Wisłą
Wyprawa kajakowa Wisłą to niezapomniane przeżycie. Płynąc rzeką można podziwiać piękne widoki i dzikie zakola rzeki.
Wycieczki piesze i rowerowe
Okolice Kazimierza to raj dla piechurów i rowerzystów. Wytyczono tu wiele szlaków od malowniczych po górskie. Można np. zwiedzić pobliskie zamki i pałace.
Zabytki w pobliskich miejscowościach
Warto też zobaczyć Nałęczów - uzdrowisko ze zabytkowym parkiem, Puławy z pałacem Czartoryskich i kościoły w Sandomierzu wpisane na listę UNESCO.
Podsumowanie
Kazimierz Dolny to wyjątkowe miejsce, które urzeka pięknem i klimatem. Zabytkowa architektura w harmonii z malowniczą przyrodą tworzy tu niepowtarzalny klimat. Miasteczko aż kipi od artystów i tętni życiem kulturalnym. To doskonała baza wypadowa w urokliwe okolice. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Kazimierza i delektowania się jego urokiem! Mamy nadzieję, że nasz przewodnik ułatwił zaplanowanie pobytu i zainspirował do odkrywania tego wyjątkowego zakątka Polski.