Niezapomniany weekend w Sandomierzu - przewodnik dla podróżujących

Niezapomniany weekend w Sandomierzu - przewodnik dla podróżujących
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak18.08.2023 | 8 min.

Sandomierz to magiczne miasto o bogatej historii i niezwykłych zabytkach. Każdy weekendowy wyjazd w to piękne miejsce będzie niezapomnianym przeżyciem. Atrakcji i ciekawych miejsc jest tu bez liku. Warto więc dobrze zaplanować pobyt, by zmieścić w nim to, co najciekawsze.

Najważniejsze atrakcje Sandomierza

Zamek Królewski ze średniowieczną studnią

Zamek Królewski w Sandomierzu to jedna z największych atrakcji tego miasta. Zbudowany został w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Przez wieki pełnił rolę rezydencji królewskiej i obronnej twierdzy. Dzisiaj mieści się w nim muzeum, a z jego wieży rozciąga się przepiękny widok na Sandomierz i dolinę Wisły. Na zwiedzających czeka też XIV-wieczna studnia głębokości aż 50 metrów! Turyści mogą zajrzeć do jej wnętrza dzięki specjalnym urządzeniom.

Historyczny rynek z renesansową zabudową

Sercem Sandomierza jest piękny, średniowieczny rynek z unikalną, renesansową zabudową. Wokół prostokątnego placu wznoszą się kolorowe, zdobione szczyty kamienic. Szczególnie warte uwagi są: dom Długosza z XV wieku, Kamienica Oleśnickich z XVI stulecia oraz ratusz - perła renesansu. Na rynku znajdują się też stylowe kamieniczki, urokliwe fontanny, a nawet XVI-wieczna studnia z żurawiem. To miejsce emanuje niepowtarzalną atmosferą minionych epok.

Gotycka Katedra z XIV wieku

W północnej pierzei rynku wznosi się monumentalna bazylika katedralna w stylu gotyckim. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego. We wnętrzu zachowało się wiele cennych elementów, m.in. późnogotyckie nagrobki, manierystyczny ołtarz główny oraz barokowe organy. Przy katedrze stoi też jedyna w Polsce dzwonnica w stylu śląskiego baroku. To konieczny punkt na mapie zwiedzania.

Muzea i galerie, które warto odwiedzić

Muzeum Okręgowe - historia i sztuka miasta

Muzeum Okręgowe mieści się w budynkach dawnego klasztoru reformatów przy ulicy Zamkowej. Posiada bogate zbiory związane z historią i kulturą Sandomierza oraz ziemi sandomierskiej. W dziale sztuki zobaczymy dzieła od średniowiecza po współczesność, w tym malarstwo, rzeźbę i rzemiosło artystyczne. Warto zajrzeć do lapidarium, gdzie eksponowane są zabytkowe kamienie i detale architektoniczne z rozebranych budowli miasta.

Galeria Sztuki Współczesnej - ciekawe ekspozycje

Galeria Sztuki Współczesnej to miejsce prezentujące najnowsze dokonania polskich i zagranicznych artystów. Mieści się w budynku dawnego arsenału z XVII wieku. Organizowane są tu ciekawe wystawy malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii. Galeria znana jest także z nietuzinkowych instalacji i multimedialnych realizacji. To obowiązkowy punkt dla miłośników nowoczesnej sztuki.

Skansen - tradycyjne rzemiosło i budownictwo

Na obrzeżach starego miasta, nad malowniczą doliną Wisły, położony jest Sandomierski Park Etnograficzny. Na rozległym, blisko 10-hektarowym terenie zgromadzono zabytki drewnianej architektury z terenu ziemi sandomierskiej. Zobaczymy tu chałupy, stodoły, budynki gospodarcze. W niektórych urządzono wnętrza ukazujące dawną kulturę materialną regionu. Na skansenie odbywają się też pokazy tradycyjnych rzemiosł.

Smakołyki kuchni regionalnej

Tradycyjne pierogi i naleśniki

Sandomierz słynie z wyśmienitych pierogów, które koniecznie trzeba spróbować. Przyrządza się je na wiele sposobów, z różnymi farszami. Klasykiem jest wersja z twarogiem i ziemniakami. Równie smaczne są pierogi z mięsem, kapustą, grzybami czy słodkie z owocami. Inną regionalną potrawą są naleśniki wytrawne i słodkie. Można je zjeść w wielu restauracjach i barach w mieście.

Lokalne wędliny i sery

Sandomierskie jest znane z produkcji wysokiej jakości wędlin i serów. W tutejszych sklepach, na straganach i targach można kupić wyroby według starych receptur. Koniecznie trzeba spróbować aromatycznej kiełbasy sandomierskiej, wiejskiej i kindziukowej. Z serów polecamy oscypek, bryndzę i sery kozie z okolicznych gospodarstw.

Regionalne piwa i nalewki

W Sandomierzu i okolicach warzone są wyśmienite piwa rzemieślnicze, które można skosztować w pubach i restauracjach. Warto spróbować pszenicznego Świętego Floriana, ciemnego Wirtuosa czy mocnego Starosądeckiego. Na deser polecamy kosztowną nalewkę sandomierską na bazie wina i korzeni lub owocową z dzikiej róży. To prawdziwe smakowite regionalne specjały.

Spacer po urokliwych zaułkach Starego Miasta

Niezapomniany weekend w Sandomierzu - przewodnik dla podróżujących

Wąskie uliczki z klimatycznymi kamienicami

Stare Miasto to zachwycający, średniowieczny układ urbanistyczny z labiryntem wąskich, brukowanych ulic i alejek. Spacerując po nich, co chwila napotykamy malownicze podcienia, bramy, detale architektoniczne wkomponowane w elewacje kamienic. Niektóre mają nawet 500 lat! Odkrywamy urokliwe zaułki, dziedzińce, przesmyki między budynkami. Można się tu zakochać w każdym zakątku.

Malownicze podcienia i bramy miejskie

Sporo kamienic w Sandomierzu posiada podcienia, czyli arkadowe ciągi od strony ulicy. Tworzą one malownicze wnęki z łukowymi sklepieniami, w których niegdyś mieściły się sklepiki i warsztaty rzemieślnicze. Na trasie spaceru warto zwrócić uwagę np. na podcienia przy ulicy Opatowskiej czy Oleśnickich. Interesującym elementem są też średniowieczne bramy miejskie, prowadzące niegdyś przez mury obronne.

Romantyczne dziedzińce i ogródki

Wędrując po mieście, co jakiś czas napotykamy urocze, zielone dziedzińce schowane za zabytkową zabudową. Często urządzono tam malownicze, kwiatowe ogródki z fontanną lub studzienką. Można usiąść na ławeczce w cieniu drzew i na chwilę odpocząć od miejskiego zgiełku. Takie zielone zakątki to idealne miejsca na romantyczny piknik we dwoje lub wyciszającą chwilę refleksji.

Ciekawe wycieczki po okolicach

Rejs statkiem po Wiśle i zabytki Królewskiego Miasta Kazimierz

Na spacerowiczy czekają ciekawe wycieczki do okolic Sandomierza. Jedną z nich może być rejs statkiem wycieczkowym po Wiśle z możliwością zwiedzenia położonego nad rzeką Kazimierza - dawnej rezydencji królów. Miasto ma zachwycający, średniowieczny układ urbanistyczny i liczne zabytki. W programie mogą być też rejsy do Janowca i zamku w Baranowie Sandomierskim.

Ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe

W odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Sandomierza znajdują się spektakularne ruiny Zamku Krzyżtopór - jednej z największych twierdz w Europie. Zamek z XVII wieku popadł w ruinę po najeździe szwedzkim, ale nadal robi ogromne wrażenie. Można tu zobaczyć pozostałości ogromnych murów, baszt, bramy, dziedzińców i podziemnych korytarzy. Organizowane są też pokazy historyczne.

Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach

Bardzo ciekawą atrakcją są też prehistoryczne kopalnie krzemienia w Krzemionkach. Można zwiedzić podziemną trasę turystyczną prowadzącą po wydrążonych przed wiekami chodnikach i komorach. W sztolniach i na powierzchni zachowały się liczne narzędzia i wyroby z krzemienia. To fascynująca lekcja dawnego górnictwa i obróbki kamienia.

Gdzie zjeść, spać i zrelaksować się w Sandomierzu

Najlepsze restauracje serwujące regionalne dania

Sandomierz oferuje szeroki wybór restauracji, kawiarni i pubów z regionalną kuchnią w roli głównej. Warto wybrać się np. do Karczmy Pod Brama, gdzie serwowane są tradycyjne dania kuchni polskiej, w tym znakomite pierogi. Dobre jedzenie i miła obsługa to znaki rozpoznawcze Restauracji Meteor. Koniecznie trzeba też odwiedzić stylową Restaurację Rycerską z kuchnią opartą na dawnych przepisach.

Klimatyczne hotele i pensjonaty w zabytkowych kamienicach

Na nocleg w Sandomierzu polecamy hotele i pensjonaty urządzone w odrestaurowanych, zabytkowych kamienicach. Hotel Pod Różą oferuje komfortowe pokoje i śniadania w wyjątkowej, renesansowej siedzibie. Pensjonat Szymbark to klimatyczne wnętrza i gościnność gospodarzy. Dobrym wyborem będzie też położony w Rynku Hotel Królewski z restauracją i centrum spa.

Spa i wellness na relaks po zwiedzaniu

Po intensywnym zwiedzaniu Sandomierza przyda się relaks i regeneracja. Na odprężenie w hotelowym spa z basenem i zabiegami można wybrać się np. do położonego w Rynku Hotelu Królewski lub umiejscowionego nad Wisłą Hotelu Arkas. Dobre centra wellness mają też hotele Pod Różą i Dwór Sandomierski. To miejsca na pełen relaks ciała i ducha.

Podsumowanie

Weekend w Sandomierzu to doskonały pomysł na udaną wycieczkę i niezapomniane wrażenia. To miasto ma wyjątkowy, magiczny klimat dzięki wspaniałym zabytkom, malowniczym uliczkom i gościnności mieszkańców. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno miłośnicy historii, jak i smakosze regionalnej kuchni czy fani nowoczesnej sztuki. Dodatkową zaletą są ciekawe wycieczki po okolicach. Gorąco polecam odwiedzić to niezwykłe miejsce!

Najczęstsze pytania

Do Sandomierza można dojechać pociągiem, autobusem lub samochodem. Ze stolicy kursują bezpośrednie pociągi relacji Warszawa - Sandomierz. Podróż trwa ok. 2 godzin. Miasto leży przy drodze ekspresowej S74, ok. 180 km od Warszawy.

Do najważniejszych atrakcji Sandomierza należą: średniowieczny rynek ze zabytkową zabudową, gotycka katedra, Zamek Królewski, podziemia miejskie oraz Muzeum Diecezjalne z bezcennymi eksponatami.

Pyszne dania kuchni sandomierskiej serwują m.in. restauracje: Pod Brama, Rycerska, Meteor, Karczma Staromiejska oraz liczne klimatyczne kafejki na Rynku i w okolicach.

W Sandomierzu warto kupić pamiątki związane z bogatą historią miasta, np. repliki średniowiecznych monet, ceramika z wizerunkami zabytków, widokówki. Dobrym suwenirem będą też wyroby z krzemienia pasiastego i regionalne smakołyki.

Aby zobaczyć większość głównych zabytków i atrakcji Sandomierza w wersji standardowej, warto przeznaczyć na to ok. 2-3 dni. Jednak im więcej czasu, tym lepiej, bo jest tu mnóstwo miejsc do odkrycia.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta
  4. Śladami historii w Przemyślu - najważniejsze zabytki i atrakcje miasta
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły