Najlepsze trasy rowerowe Podlasia - poznawanie regionu na dwóch kółkach

Najlepsze trasy rowerowe Podlasia - poznawanie regionu na dwóch kółkach
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak30.08.2023 | 6 min.

Podlasie to region, który zachwyca malowniczymi krajobrazami i urokliwymi zakątkami. Nic dziwnego, że z roku na rok przybywa tu miłośników aktywnego wypoczynku na rowerach. Jazda po bezdrożach i leśnych duktach to świetny sposób na poznanie Podlasia od najlepszej strony. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze trasy i atrakcje, które warto zobaczyć w czasie rowerowych wycieczek po regionie.

Malownicze trasy przez lasy i pola

Lesiste i pagórkowate tereny Podlasia stwarzają doskonałe warunki do jazdy na rowerze poza utartymi szlakami. Wśród pól, łąk i lasów można znaleźć wiele malowniczych dróżek i ścieżek, którymi warto się wybrać. Spokojna jazda pozwoli podziwiać piękne krajobrazy i cieszyć się bliskością natury.

Trasa przez Puszczę Knyszyńską

Jednym z najpiękniejszych zakątków Podlasia jest Puszcza Knyszyńska. To obszar gęstych lasów iglastych i liściastych, wśród których wytyczono wiele ścieżek rowerowych. Można tu zobaczyć wiele ciekawych miejsc, jak rezerwat Krzemianka z pomnikowymi dębami, czy źródła Supraśli i Turośnianki. Trasa prowadzi m.in. przez miejscowości Krynki, Czarną Wsię, Zajki.

Trasa wokół Jeziora Rajgrodzkiego

Malownicza pętla wokół Jeziora Rajgrodzkiego pozwoli podziwiać piękne widoki i zrelaksować się na łonie natury. Trasa wiedzie lokalnymi, rzadko uczęszczanymi drogami przez wsie i przysiółki w gminie Rajgród. Po drodze można zatrzymać się m.in. w uroczym rezerwacie Las Czerwony czy nad brzegami jeziora.

Green Velo przez Lasy Sobiborskie

Odcinek popularnej trasy rowerowej Green Velo na południu Podlasia prowadzi przez malownicze Lasy Sobiborskie. Jadąc spokojnymi leśnymi duktami, można podziwiać urozmaicony krajobraz z licznymi pagórkami, dolinami i ciekawymi formacjami skalnymi. Na trasie znajdują się m.in. wsie Kamień i Żuków.

Śladami historii i zabytków regionu

Podlasie to region o bogatej historii i tradycjach. Sporo tu ciekawych zabytków i miejsc związanych z dawnym życiem mieszkańców. Odwiedzając je rowerem, można poznać fascynującą przeszłość tych ziem.

Szlak tatarski

Szlak prowadzi śladem dawnych wojen z Tatarami i ważnych bitew stoczonych w XVII wieku. Przebiega przez miejscowości Kruszyniany, Bohoniki, Sokółka, gdzie znajdują się pomniki upamiętniające wydarzenia historyczne. Na trasie można zobaczyć także Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Drewniane cerkwie i meczety Podlasia

Na rowerowej wyprawie śladami zabytków koniecznie trzeba zobaczyć drewniane świątynie prawosławne i meczety Tatarów w regionie. Warto wybrać się m.in. do Kruszynian, Bohonik, Narażnicy, czy unikatowego meczetu w Kruszynianach z XVIII wieku.

Zabytki Tykocina i okolic

Tykocin to niezwykle urokliwe miasteczko nad Narwią, które ma wiele cennych zabytków. W programie wycieczki nie może zabraknąć tu gotyckiego zamku, synagogi i rynku. W okolicach Tykocina znajdują się też inne ciekawe miejsca jak Pałac Branickich w Choroszczy.

Wycieczki do ciekawych miejsc i atrakcji

Podlasie kryje wiele ciekawych miejsc, które warto zwiedzić podczas wycieczek rowerowych. Oprócz podziwiania pięknych krajobrazów, można poznać lokalne atrakcje turystyczne i przyrodnicze regionu.

Rezerwaty przyrody

W podlaskich lasach i na bagnach znajduje się wiele rezerwatów przyrody, gdzie turyści mogą podziwiać rzadkie gatunki roślin i zwierząt w naturalnym środowisku. Szczególnie warte uwagi są: Narwiański Park Narodowy, rez. Stare Biele, Czerwone Bagno i Krzemianka.

Muzea i skanseny

Na trasach rowerowych można odwiedzić ciekawe placówki muzealne prezentujące dziedzictwo regionu. Warto zobaczyć Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, skanseny w Czeremsze i Hajnówce oraz Muzeum Ikon w Supraślu.

Atrakcje turystyczne

Rowerzyści mogą skorzystać także z licznych atrakcji turystycznych na Podlasiu, jak spływy kajakowe rzekami, wycieczki bryczkami, zwiedzanie browarów (Dojlidy, Białowieski) i innych ciekawych miejsc.

Trasy wzdłuż rzek i jezior

Najlepsze trasy rowerowe Podlasia - poznawanie regionu na dwóch kółkach

Malownicze szlaki wzdłuż rzek i wokół jezior to kolejna zaleta wycieczek rowerowych po Podlasiu. To okazja do podziwiania pięknych widoków i bliskiego kontaktu z wodą.

Niziny podlaskie

Równinne tereny północnego Podlasia to raj dla miłośników wycieczek wzdłuż rzek. Można tu jechać wałami nad Narwią, Biebrzą, Nettą czy Kanałem Augustowskim. Na trasach znajduje się wiele przystani i miejsc biwakowych.

Pojezierze Suwalskie

Tereny Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego obfitują w malownicze szlaki wokół jezior, np. Wigry, Hańcza, Pierty, Szurpiły. Można je zwiedzać, korzystając z licznych ścieżek rowerowych poprowadzonych wzdłuż brzegów.

Dolina Bugu

Urokliwe widoki roztaczają się z wałów wiślanych wzdłuż Bugu, stanowiących część trasy Green Velo. To także doskonały teren do spokojnych wycieczek wśród łąk i pól, z pięknymi panoramami rzeki.

Dla aktywnych - trasy o różnym stopniu trudności

Podlasie to region, który zadowoli zarówno rekreacyjnych rowerzystów, jak i bardziej zaawansowanych. Można tu znaleźć trasy dostosowane do różnych grup i poziomów zaawansowania.

Łatwe, rodzinne trasy

Dla rodzin z dziećmi i osób lubiących spokojną jazdę idealne będą niektóre odcinki Green Velo i szlaków nad jeziorami, np. wokół Wigier. To równinne, łagodne trasy o nawierzchni asfaltowej lub utwardzonej.

Trasy dla średniozaawansowanych

Bardziej wymagające, ale wciąż umiarkowane pod względem trudności są niektóre leśne ścieżki rowerowe na Pojezierzu Augustowskim, czy szlaki w okolicach Puszczy Knyszyńskiej. Występują tu pofałdowania terenu i odcinki gruntowe.

Wyzwania dla wprawionych rowerzystów

Zaawansowani rowerzyści mogą stawić czoła licznym podsudeckim wzniesieniom, stromym zjazdom i wymagającym odcinkom leśnych duktów m.in. na północy regionu. Są tu trasy w typie singletrack ze wspaniałymi widokami.

Przydatne informacje praktyczne dla rowerzystów

Przygotowując rowerową wycieczkę po Podlasiu, warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi informacjami, które mogą okazać się pomocne podczas jej trwania.

Wypożyczalnie i serwis rowerowy

Na terenie regionu działa wiele wypożyczalni rowerów - zarówno tradycyjnych, jak i elektrycznych. Skorzystać można także z licznych serwisów rowerowych, by np. naprawić usterkę w sprzęcie.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Podlasie dysponuje szeroką bazą noclegową - od hoteli po gospodarstwa agroturystyczne, dostosowaną do potrzeb rowerzystów. Co ważne, na trasach jest też wiele restauracji, barów i kawiarni.

Bezpieczeństwo i zasady poruszania się

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, szczególnie przy trudniejszych trasach leśnych i górskich. Należy mieć sprawny technicznie rower, kask i apteczkę. Przydatne będzie też posiadanie map i nawigacji GPS.

Podsumowanie

Podlasie to prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek. Malownicze trasy, ciekawe zabytki i atrakcje turystyczne sprawiają, że każda rowerowa wyprawa po tym regionie będzie niezapomnianym przeżyciem. Niezależnie od preferowanego poziomu trudności i rodzaju aktywności, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pozostaje więc wsiąść na siodełko i ruszyć na podbój urokliwych zakątków Podlasia!

Najczęściej zadawane pytania

Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu, wygodnym wyborem będą rowery górskie (MTB). Dla mniej zaawansowanych odpowiednie mogą być także trekkingowe. Również rowery elektryczne sprawdzą się tu znakomicie.

Przydatne mapy i informacje o trasach rowerowych na Podlasiu dostępne są m.in. w lokalnych punktach IT, wypożyczalniach rowerów oraz w Internecie, na stronach gmin i portali turystycznych regionu.

Bardzo dobrą opcją są liczne na Podlasiu gospodarstwa agroturystyczne, hotele i kwatery prywatne przystosowane do potrzeb rowerzystów. Warto też rozważyć noclegi w kempingach położonych nad jeziorami i rzekami.

Szczególnie polecamy fragment Green Velo wiodący przez Puszczę Augustowską, Pojezierze Suwalskie oraz odcinek wzdłuż Doliny Bugu. To wyjątkowo malownicze i przyjemne w trasie fragmenty szlaku.

Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić stan techniczny roweru lub oddać go do przeglądu serwisowego. Dobrze mieć ze sobą podstawowe narzędzia i zapasowe części, np. dętkę.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta
  4. Śladami historii w Przemyślu - najważniejsze zabytki i atrakcje miasta
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły