Magiczna biblioteka w Kórniku - skarbiec polskiej kultury

Magiczna biblioteka w Kórniku - skarbiec polskiej kultury
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak03.09.2023 | 4 min.

Polska słynie z wielu niezwykłych zamków, pałaców i rezydencji. Jedną z najcenniejszych perł architektury i kultury jest Zamek Kórnicki, w którym mieści się wyjątkowa biblioteka. To prawdziwy skarbiec polskiego dziedzictwa, który koniecznie trzeba zobaczyć.

Historia biblioteki w Kórniku

Biblioteka Kórnicka powstała w początkach XIX wieku z inicjatywy Tytusa Działyńskiego. Stanowiła część rodowej kolekcji Działyńskich, którzy przez pokolenia gromadzili w swoich rezydencjach dzieła sztuki, archiwalia i księgozbiory. W 1881 roku Jan Działyński powziął decyzję o udostępnieniu zbiorów bibliotecznych dla badaczy i naukowców. Dzięki temu Kórnik stał się ważnym ośrodkiem badań mediewistycznych. W czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli część zbiorów do Rzeszy. Po wojnie księgozbiór odzyskano i biblioteka wznowiła swoją działalność. W 1952 roku stała się instytucją państwową.

Zbiory biblioteczne

Księgozbiór

Kórnicka kolekcja liczy ponad 400 tys. tomów. Obejmuje starodruki, rękopisy, grafiki, mapy, fotografie oraz książki wydane od XVI do XXI wieku. Zgromadzone są tutaj polonika oraz dzieła obcojęzyczne, głównie w językach: łacińskim, francuskim, niemieckim i włoskim. Tematycznie dominuje literatura piękna, historia, geografia, nauki przyrodnicze.

Rękopisy

Kórnicka kolekcja rękopisów należy do najcenniejszych w Polsce. Liczy ponad 10 tys. pozycji, w tym średniowieczne kodeksy, kroniki, diariusze i pamiętniki. Najstarsze rękopisy pochodzą z XI-XII wieku. Cenne są też autografy wybitnych Polaków, jak Adam Mickiewicz czy Cyprian Kamil Norwid.

Starodruki

Biblioteka posiada bogaty zbiór starodruków liczący ok. 30 tys. woluminów. Są to przede wszystkim inkunabuły, XVI-XVIII-wieczne druki polskie i obce. Kórnicka kolekcja starodruków uznawana jest za jedną z największych i najcenniejszych w Polsce.

Wyjątkowe eksponaty

Psałterz floriański

To jeden z najpiękniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego z przełomu XI i XII wieku. Ozdobiony jest wspaniałymi miniaturami przedstawiającymi sceny biblijne. Stanowi nieocenione źródło wiedzy o kulturze wczesnośredniowiecznej Polski.

Kodeks świętokrzyski

Unikatowy rękopis z początku XIII wieku zawierający Kazania świętokrzyskie - arcydzieło polskiej prozy średniowiecza. To najstarszy zabytek literacki w języku polskim. Kodeks stanowi bezcenne źródło badań nad dawną polszczyzną.

Listy królów polskich

W zbiorach znajduje się wyjątkowa kolekcja ponad 500 listów królów polskich z dynastii Jagiellonów. Są to autografy m.in. Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta, Stefana Batorego, tworzące niezwykle cenny zespół historyczny.

Zabytkowa architektura

Magiczna biblioteka w Kórniku - skarbiec polskiej kultury

Neogotycki wystrój wnętrz

Wnętrza biblioteki urządzono w stylu neogotyckim. Zwracają uwagę drewniane boazerie, witraże, bogate zdobienia. Wsalenie książek robi niesamowite wrażenie. To przepiękny przykład historzystycznej architektury z przełomu XIX i XX w.

Witraże i polichromie

W witrażach i polichromiach wykorzystano motywy roślinne, heraldyczne i biblijne. Ich kolorystyka oraz wysoki poziom artystyczny dodają wnętrzom uroku. Stanowią one cenny element wystroju biblioteki.

Ogrody biblioteczne

Biblioteka posiada malownicze ogrody w stylu angielskim z licznymi okazami drzew i krzewów. Można tu podziwiać m.in. platan klonolistny uznawany za najstarsze drzewo w Wielkopolsce. Ogrody stanowią idealne miejsce spacerów i odpoczynku.

Działalność kulturalno-edukacyjna

Wystawy czasowe

Biblioteka organizuje ciekawe wystawy czasowe prezentujące zbiory biblioteczne i zamek kórnicki. Można zobaczyć na nich wyjątkowe eksponaty, rękopisy, starodruki. Wystawom często towarzyszą wykłady tematyczne.

Wykłady i spotkania

Biblioteka prowadzi ożywioną działalność edukacyjną i kulturalną w postaci wykładów, prelekcji, promocji książek. Organizowane są tu spotkania z ciekawymi ludźmi: pisarzami, historykami, podróżnikami. Wydarzenia przybliżają historię biblioteki i jej zbiory.

Warsztaty dla dzieci

Dla najmłodszych organizowane są warsztaty edukacyjne połączone ze zwiedzaniem biblioteki i zamku. Dzieci poznają historię książki, uczą się kaligrafii, biorą udział w zajęciach plastycznych. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia

Biblioteka jest czynna od wtorku do piątku w godz. 9-16 oraz w soboty i niedziele w godz. 10-17. W poniedziałki jest zamknięta. Warto sprawdzić kalendarz wydarzeń, aby zaplanować wizytę.

Bilety wstępu

Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł. W niedziele wstęp jest bezpłatny. Bilety można kupić w kasie na miejscu lub online. Dodatkowo płatne są niektóre wydarzenia specjalne.

Jak dojechać

Biblioteka znajduje się w Zamku Kórnickim położonym w centrum Kórnika. Dojazd z Poznania autobusem nr 8 do przystanku Kórnik-Zamek lub pociągiem do stacji Kórnik. Zamek i bibliotekę można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie.

Podsumowanie

Biblioteka Kórnicka to wyjątkowe miejsce, łączące wspaniałą architekturę z bezcennymi zbiorami. Księgozbiór i zabytki piśmiennictwa tworzą tutaj niezwykły skarbiec polskiej kultury i historii. Spacer po starych korytarzach i salach, wśród półek wypełnionych starymi foliałami, przenosi w minione epoki. Biblioteka organizuje także ciekawe wydarzenia, dzięki którym można poznać jej historię i zbiory. Gorąco zachęcam do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.

Najczęstsze pytania

Nie, biblioteka pełni funkcję naukową i wystawienniczą. Książek nie wypożycza się na zewnątrz.

Tak, obowiązują bilety w cenie 10 zł normalny i 5 zł ulgowy. W niedzielę wstęp jest bezpłatny.

Zdjęcia można robić tylko do celów prywatnych, bez używania lampy błyskowej. Potrzebna jest zgoda pracownika.

Biblioteka organizuje wystawy, wykłady, spotkania autorskie, warsztaty. Szczegółowy kalendarz znajduje się na stronie internetowej.

W budynku nie ma barier architektonicznych. Jest winda i podjazdy dla wózków. Obsługa zapewnia pomoc osobom niepełnosprawnym.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta
  4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Pamela Cieślak
Pamela Cieślak

Jestem Pamelą i serdecznie witam Was na blogu, który jest poświęcony fascynującemu świecie podróży i odkrywania nowych miejsc. Od zawsze marzyłam o zwiedzaniu świata i dzieleniu się swoimi przygodami z innymi. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły