Polska słynie z wielu niezwykłych zamków, pałaców i rezydencji. Jedną z najcenniejszych perł architektury i kultury jest Zamek Kórnicki, w którym mieści się wyjątkowa biblioteka. To prawdziwy skarbiec polskiego dziedzictwa, który koniecznie trzeba zobaczyć.
Historia biblioteki w Kórniku
Biblioteka Kórnicka powstała w początkach XIX wieku z inicjatywy Tytusa Działyńskiego. Stanowiła część rodowej kolekcji Działyńskich, którzy przez pokolenia gromadzili w swoich rezydencjach dzieła sztuki, archiwalia i księgozbiory. W 1881 roku Jan Działyński powziął decyzję o udostępnieniu zbiorów bibliotecznych dla badaczy i naukowców. Dzięki temu Kórnik stał się ważnym ośrodkiem badań mediewistycznych. W czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli część zbiorów do Rzeszy. Po wojnie księgozbiór odzyskano i biblioteka wznowiła swoją działalność. W 1952 roku stała się instytucją państwową.
Zbiory biblioteczne
Księgozbiór
Kórnicka kolekcja liczy ponad 400 tys. tomów. Obejmuje starodruki, rękopisy, grafiki, mapy, fotografie oraz książki wydane od XVI do XXI wieku. Zgromadzone są tutaj polonika oraz dzieła obcojęzyczne, głównie w językach: łacińskim, francuskim, niemieckim i włoskim. Tematycznie dominuje literatura piękna, historia, geografia, nauki przyrodnicze.
Rękopisy
Kórnicka kolekcja rękopisów należy do najcenniejszych w Polsce. Liczy ponad 10 tys. pozycji, w tym średniowieczne kodeksy, kroniki, diariusze i pamiętniki. Najstarsze rękopisy pochodzą z XI-XII wieku. Cenne są też autografy wybitnych Polaków, jak Adam Mickiewicz czy Cyprian Kamil Norwid.
Starodruki
Biblioteka posiada bogaty zbiór starodruków liczący ok. 30 tys. woluminów. Są to przede wszystkim inkunabuły, XVI-XVIII-wieczne druki polskie i obce. Kórnicka kolekcja starodruków uznawana jest za jedną z największych i najcenniejszych w Polsce.
Wyjątkowe eksponaty
Psałterz floriański
To jeden z najpiękniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego z przełomu XI i XII wieku. Ozdobiony jest wspaniałymi miniaturami przedstawiającymi sceny biblijne. Stanowi nieocenione źródło wiedzy o kulturze wczesnośredniowiecznej Polski.
Kodeks świętokrzyski
Unikatowy rękopis z początku XIII wieku zawierający Kazania świętokrzyskie - arcydzieło polskiej prozy średniowiecza. To najstarszy zabytek literacki w języku polskim. Kodeks stanowi bezcenne źródło badań nad dawną polszczyzną.
Listy królów polskich
W zbiorach znajduje się wyjątkowa kolekcja ponad 500 listów królów polskich z dynastii Jagiellonów. Są to autografy m.in. Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta, Stefana Batorego, tworzące niezwykle cenny zespół historyczny.
Zabytkowa architektura
Neogotycki wystrój wnętrz
Wnętrza biblioteki urządzono w stylu neogotyckim. Zwracają uwagę drewniane boazerie, witraże, bogate zdobienia. Wsalenie książek robi niesamowite wrażenie. To przepiękny przykład historzystycznej architektury z przełomu XIX i XX w.
Witraże i polichromie
W witrażach i polichromiach wykorzystano motywy roślinne, heraldyczne i biblijne. Ich kolorystyka oraz wysoki poziom artystyczny dodają wnętrzom uroku. Stanowią one cenny element wystroju biblioteki.
Ogrody biblioteczne
Biblioteka posiada malownicze ogrody w stylu angielskim z licznymi okazami drzew i krzewów. Można tu podziwiać m.in. platan klonolistny uznawany za najstarsze drzewo w Wielkopolsce. Ogrody stanowią idealne miejsce spacerów i odpoczynku.
Działalność kulturalno-edukacyjna
Wystawy czasowe
Biblioteka organizuje ciekawe wystawy czasowe prezentujące zbiory biblioteczne i zamek kórnicki. Można zobaczyć na nich wyjątkowe eksponaty, rękopisy, starodruki. Wystawom często towarzyszą wykłady tematyczne.
Wykłady i spotkania
Biblioteka prowadzi ożywioną działalność edukacyjną i kulturalną w postaci wykładów, prelekcji, promocji książek. Organizowane są tu spotkania z ciekawymi ludźmi: pisarzami, historykami, podróżnikami. Wydarzenia przybliżają historię biblioteki i jej zbiory.
Warsztaty dla dzieci
Dla najmłodszych organizowane są warsztaty edukacyjne połączone ze zwiedzaniem biblioteki i zamku. Dzieci poznają historię książki, uczą się kaligrafii, biorą udział w zajęciach plastycznych. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.
Informacje praktyczne
Godziny otwarcia
Biblioteka jest czynna od wtorku do piątku w godz. 9-16 oraz w soboty i niedziele w godz. 10-17. W poniedziałki jest zamknięta. Warto sprawdzić kalendarz wydarzeń, aby zaplanować wizytę.
Bilety wstępu
Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł. W niedziele wstęp jest bezpłatny. Bilety można kupić w kasie na miejscu lub online. Dodatkowo płatne są niektóre wydarzenia specjalne.
Jak dojechać
Biblioteka znajduje się w Zamku Kórnickim położonym w centrum Kórnika. Dojazd z Poznania autobusem nr 8 do przystanku Kórnik-Zamek lub pociągiem do stacji Kórnik. Zamek i bibliotekę można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie.
Podsumowanie
Biblioteka Kórnicka to wyjątkowe miejsce, łączące wspaniałą architekturę z bezcennymi zbiorami. Księgozbiór i zabytki piśmiennictwa tworzą tutaj niezwykły skarbiec polskiej kultury i historii. Spacer po starych korytarzach i salach, wśród półek wypełnionych starymi foliałami, przenosi w minione epoki. Biblioteka organizuje także ciekawe wydarzenia, dzięki którym można poznać jej historię i zbiory. Gorąco zachęcam do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.