Jurassic World: Dominion - Dinozaury powracają w hucznej kontynuacji kultowej serii

Jurassic World: Dominion - Dinozaury powracają w hucznej kontynuacji kultowej serii
Autor Julita Kaczmarczyk
Julita Kaczmarczyk05.09.2023 | 7 min.

Kolejna odsłona kultowej serii filmowej Jurassic World znów przenosi widzów do świata, w którym dinozaury koegzystują z ludźmi. Twórcy sięgnęli po sprawdzoną formułę, łącząc wciągającą fabułę z imponującymi efektami specjalnymi. Jurassic World: Dominion to film, który z pewnością zadowoli zarówno fanów poprzednich części, jak i nowych widzów spragnionych kinowych wrażeń.

Powrót kultowej serii Jurassic World

Jurassic World: Dominion to szósta odsłona popularnej serii filmowej rozpoczętej w 1993 roku przez Stevena Spielberga obrazie Park Jurajski. Akcja osadzona jest kilka lat po wydarzeniach z poprzedniej części zatytułowanej Jurassic World: Upadłe królestwo. Twórcy postanowili kontynuować fabułę i pokazać losy bohaterów w świecie, w którym dinozaury żyją obok ludzi. Reżyserem filmu jest Colin Trevorrow, który stał także za kamerą pierwszego Jurassic World. W nowej odsłonie powracają dobrze znani bohaterowie, w których ponownie wcielają się Chris Pratt, Bryce Dallas Howard i Laura Dern.

Kontynuacja przygód z dinozaurami

Jurassic World: Dominion nawiązuje bezpośrednio do wydarzeń z poprzedniego filmu. Przypomnijmy, istoty stworzone w laboratorium genetycznym na potrzeby parku rozrywki uciekły na wolność i zaczęły koegzystować z ludźmi, często wchodząc z nimi w konflikty. Bohaterowie, wśród których znaleźli się Owen Grady (Chris Pratt) oraz Claire Dearing (Bryce Dallas Howard) starali się zapanować nad chaosem. W nowej odsłonie próbują odnaleźć się w świecie, w którym ludzie i dinozaury funkcjonują obok siebie na co dzień.

Walka o przetrwanie

Główni bohaterowie filmu muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami oraz zagrożeniami ze strony dinozaurów. Niektóre gatunki, takie jak tyranozaur czy velociraptor, okazują się wyjątkowo niebezpieczne i trudne do kontrolowania. Claire i Owen podejmują desperacką walkę o przetrwanie i próbują powstrzymać niszczycielskie szlaki przemierzane przez stada głodnych gadów. Na drodze bohaterów stają również bezwzględni łowcy dinozaurów.

Fabuła filmu - walka o przetrwanie z dinozaurami

Niebezpieczne dinozaury na wolności

W świecie przedstawionym w filmie Jurassic World: Dominion dinozaury wymknęły się spod kontroli i swobodnie krążą po planecie, zagrażając ludzkości. Niektóre gatunki, jak tyranozaur czy velociraptor okazują się wyjątkowo groźne. Mają silne instynkty terytorialne i polują na większe zwierzęta, nie stroniąc od ludzi. Stada głodnych dinozaurów przemierzają kontynenty, siejąc zniszczenie. Bohaterowie muszą stawić im czoła, aby ocalić siebie i innych.

Walka o przetrwanie z łowcami dinozaurów

Oprócz samych dinozaurów, zagrożenie dla bohaterów stanowią również bezwzględni łowcy tych gadów. Traktują je jak trofea i polują dla zysku lub adrenaliny. Claire, Owen i ich przyjaciele próbują przeciwstawić się tym niebezpiecznym grupom, jednocześnie chroniąc dinozaury przed wyginięciem. Walka o przetrwanie w tym świecie pełnym niebezpieczeństw nie jest łatwa.

Próba powstrzymania dominacji dinozaurów

Kolejnym wyzwaniem dla bohaterów jest próba powstrzymania całkowitej dominacji dinozaurów nad światem ludzi. Gady zaczynają przejmować kontrolę nad kolejnymi obszarami, wypierając zwierzęta hodowlane i zagrażając egzystencji ludzi. Claire, Owen i ich przyjaciele podejmują desperacką próbę powstrzymania tego procesu i odzyskania równowagi w świecie zdominowanym przez prehistoryczne gady.

Efekty specjalne i zdjęcia

Animacja komputerowa

Jurassic World: Dominion zachwyca efektami specjalnymi. Twórcy wykorzystali najnowsze techniki animacji komputerowej, aby jak najbardziej realistycznie odwzorować dinozaury. Dzięki temu na ekranie zobaczymy nie tylko tyranozaura czy velociraptora, ale też mniej znane gatunki gadów w pełnej krasie. Animacja komputerowa pozwoliła oddać niuanse ich ruchów, wyglądu ciała czy mimiki.

Realizm dinozaurów

Efekty specjalne osiągnęły w tym filmie wyjątkowy poziom realizmu. Dinozaury prezentują się niczym żywe istoty, a nie jak wygenerowane komputerowo stwory. Dzięki zaawansowanej technice możliwe było oddanie najdrobniejszych szczegółów ich ciał, łusek, oczu czy poruszających się nozdrzy. Realistyczne zachowania gadów sprawiają, że widzowie na moment mogą poczuć się tak, jakby dinozaury istniały naprawdę.

Zdjęcia plenerowe i studyjne

Zdjęcia do Jurassic World: Dominion realizowano zarówno w plenerze, jak i w studiu, wykorzystując green screen. Dzięki temu udało się uzyskać szerokie spektrum lokacji - od dzikich, malowniczych terenów po futurystyczne miasta. Z kolei ujęcia studyjne pozwoliły na bezpieczną pracę z aktorami w scenach z dinozaurami. Dzięki połączeniu obu technik twórcy uzyskali film o imponujących wizualnie scenach rozgrywających się w różnorodnych miejscach.

Obsada i twórcy filmu

Jurassic World: Dominion - Dinozaury powracają w hucznej kontynuacji kultowej serii

Znane nazwiska z poprzednich części

W obsadzie Jurassic World: Dominion znaleźli się aktorzy dobrze znani fanom poprzednich części serii. Chris Pratt i Bryce Dallas Howard ponownie wcielili się w role Owena i Claire. Do franczyzy po latach przerwy powrócili Laura Dern i Sam Neill jako bohaterowie z Parku Jurajskiego - Ellie i Alan. Stała obsada zapewnia emocjonalną ciągłość i łączy ze sobą różne pokolenia serii Jurassic World.

Reżyserska kontynuacja

Za kamerą sequela stanął Colin Trevorrow, reżyser pierwszego Jurassic World z 2015 roku. Dzięki temu nowa odsłona zachowuje spójność z poprzednią częścią pod jego batutą. Trevorrow godnie kontynuuje dzieło Stevena Spielberga, tworząc kolejny rozdział fascynującej historii o ludziach i dinozaurach. Reżyser z powodzeniem łączy elementy akcji, przygody i horroru.

Muzyka Michaela Giacchino

Muzykę do Jurassic World: Dominion skomponował Michael Giacchino, który stworzył ścieżkę dźwiękową także do poprzednich części serii. Jego charakterystyczne brzmienia idealnie oddają klimat opowieści o dinozaurach i współgrają z akcją na ekranie. Giacchino powraca ze swoimi motywami muzycznymi, potęgując emocje towarzyszące seansowi.

Opinie widzów i recenzentów

Zadowolenie fanów

Jurassic World: Dominion spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród fanów poprzednich części. Widzowie docenili powrót znanych bohaterów, a także kontynuację fabuły osadzonej w interesującym świecie, w którym ludzie i dinozaury są zmuszeni koegzystować. Wiele osób cieszyło się na możliwość spędzenia kolejnych chwil w towarzystwie ulubionych postaci.

Chwalony klimat i tempo

Krytycy chwalą Jurassic World: Dominion za utrzymanie charakterystycznego klimatu serii - miksu sensacji, grozy i humoru. Podkreślają również dobre tempo produkcji i zręczne przeplatanie scen akcji oraz emocjonalnych wątków bohaterów. Film zapewnia widzom odpowiednią dawkę rozrywki i emocji przez cały seans.

Zastrzeżenia do fabuły

Pojawiły się także głosy krytyczne pod adresem niektórych wątków fabularnych nowej odsłony. Część recenzentów nie była przekonana do pomysłu na historię i zarzucała jej powielanie schematów z poprzednich części. Pojawiły się również zarzuty o nadmierną spektakularność kosztem logiki opowieści. Jednak są to raczej pojedyncze głosy na tle ogólnego entuzjazmu.

Sukces kasowy i przyszłość serii

Kasowy hit

Jurassic World: Dominion okazał się sporym hitem kinowym, przynosząc znaczące zyski w box office. Tylko w weekend otwarcia film zarobił ponad 143 miliony dolarów w samych Stanach Zjednoczonych. Na świecie jego wpływy przekroczyły już 950 milionów dolarów, co czyni go najbardziej kasową odsłoną całej serii od czasu Parku Jurajskiego z 1993 roku.

Kolejne części

Sukces nowego filmu sprawia, że kolejne części wydają się prawdopodobne. Twórcy na pewno będą chcieli rozwinąć świat przedstawiony w Dominion i opowiedzieć nowe historie osadzone w tym interesującym uniwersum. Potencjał fabularny jest spory, a widownia nadal wykazuje spory głód na opowieści o dinozaurach.

Atrakcyjna marka

Wyniki frekwencyjne i finansowe Jurassic World: Dominion pokazują, że marka wciąż przyciąga rzesze widzów. Nawet po prawie 30 latach od premiery pierwszego Parku Jurajskiego, dinozaury nadal ekscytują fanów na całym świecie. Jurassic World pozostaje atrakcyjną i dochodową franczyzą kinową z ogromnym potencjałem na przyszłość.

Podsumowanie

Jurassic World: Dominion to kolejna odsłona kultowej serii filmowej, która z powodzeniem łączy elementy sensacji, przygody i horroru. Twórcy sięgnęli po sprawdzoną formułę, proponując wciągającą fabułę osadzoną w interesującym świecie współistnienia ludzi i dinozaurów. Powrót znanych bohaterów i aktorów sprawił radość fanom, a imponujące efekty specjalne zapewniły niezapomniane wrażenia. Sukces frekwencyjny i finansowy produkcji pokazuje, że marka Jurassic World wciąż przyciąga rzesze widzów i ma potencjał na kolejne części w przyszłości.

Najczęstsze pytania

Światowa premiera filmu miała miejsce 1 czerwca 2022 roku. W polskich kinach obraz pojawił się dwa dni później, 3 czerwca.

Reżyserem najnowszej odsłony serii jest Colin Trevorrow, twórca pierwszego filmu Jurassic World z 2015 roku.

Wydarzenia przedstawione w Dominion mają miejsce w różnych zakątkach świata, do których przeniknęły uwolnione z wyspy dinozaury.

W produkcji pojawiają się m.in. tyranozaury, velociraptory, pteranodony, a także zupełnie nowe gatunki wykreowane na potrzeby filmu.

Choć Jurassic World: Dominion stanowi kontynuację wcześniejszych części, to akcja została przedstawiona w sposób pozwalający zrozumieć fabułę także nowym widzom.

5 Podobnych Artykułów

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta
  4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Julita Kaczmarczyk
Julita Kaczmarczyk

Jestem podróżniczką oswojoną przez wiatr, roztańczoną na mapie nieznanych ścieżek. Na tym blogu maluję słowami obrazy miejsc, gdzie oddech historii spleciony jest z zapachem przyrody. Wspólnie odkrywajmy świat przez soczyste soczewki przygody.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły